Jump to content



ρύθμιση στροφών με κλασσικό ροοστάτη


cypherth

Recommended Posts

θέλω να ρυθμίσω τις στροφές σε 2 12ρηδες ανεμιστήρες που έχω στις θήκες των δίσκων του στάκερ μου. η τροφοδοσία τους είναι με το κλασσικό 4πινο καλώδιο τροφοδοσίας. αν αγοράσω κλασσικό ροοστάτη από μαγαζί με ηλεκτρονικά (επειδή δε θέλω να πάρω κάτι έτοιμο) πώς μπορώ να το μοντάρω ώστε να το ελέγχω στο πόσο γρήγορα να δουλεύουν?

σε περίπτωση πουγίνεται κάτι τέτοιο μπορώ να το κάνω να είναι στον ίδιο ροοστάτη και οι 2 ανεμιστήρες χωρίς να τους βραχυκυκλώσω?

επίσης έχω το aerogate μπορώ να το βάλω και εκεί μόνο που δεν ξέρω πώς να το μοντάρω και εκεί το 4πινο και να το περάσω σε 3πινο θηλυκό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά πρέπει να γνωρίζεις πόσα Ω ποτενσιόμετρο θέλεις για τα ανεμιστήρες

R=V/I απο φυσική

Θέλει λίγο ψάξιμο και η αλήθεια είναι πως δεν το έχω δοκιμάσει...

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=895&highlight=lm317

Πάντως μπορεί να πειραματιστείς με τα διάφορα κυκλώματα που θα βρείς στο Link

και το κόστος για την αγορά των ηλεκτρικών εξαρτημάτων θα είναι ελάχιστο

Θα στερηθείς ενα κουτακι τσιχλες για να το τελειοποιήσεις...

post-2935-1416072783,2897_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λογικα αρκει να εχουν καταναλωση μικροτερη απο 7W το καναλι, οπως λεει. Δεν νομιζω να χρειαζεται να παιρνει και ενδειξη rpm για να παιξει. Οσοι controllers εχω δει τουλαχιστον παιζουν μια χαρα και με 2πινο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.