Jump to content



Προτάσεις για scanner ?


Recommended Posts

Χαίρετε.

Μόλις σήμερα χάλασε ο παλιός μου scanner (Canoscan Lide30) και θα ήθελα να τον αντικαταστήσω με κάποιον άλλον.

Δεν τον θέλω για καμιά σημαντική (επαγγελματική) δουλειά, οπότε θα ήθελα κάτι value for money.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις το HP Scanjet 4370 που ειναι καλο scanner.

Βεβαια αν δε το εχεις σκεφτει και θες μπορεις να παρεις και το ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΗΜΑ HP OFFICEJET 1510 που ειναι σε πολυ καλη τιμη και τα συνδιαζει ολα...;)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτείνω το LiDE 60 στα 85 € περίπου.

Μόνο και μόνο που είναι λεπτό, ελαφρύ και δουλεύει ΜΟΝΟ με ένα USB (χωρίς μετασχηματιστή) φτάνει. Επίσης είναι και full USB2.0.

Τα ΗΡ δεν τα πάω προσωπικά, λόγω software/υποστήριξης/εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Απο λιγο που το ειχα ψαξει λιγους μηνες πριν, για ενα σκαννερ που θα μπορουσε να περασει "αξιοπρεπως" τα αρνητικα μου απο τις φωτο στον υπολογιστη, ειχα καταληξει οτι οι epson ειχαν αρκετα καλο λογο τιμης προς αποδοση (στα 150 ευρω που διεθετα τοτε). Καλυτερες αναλυσεις στην ιδια τιμη σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Απο διαφορα user reviews ειχα ακουσει καλα λογια για την ποιοτητα απεικονισης τους κλπ κλπ.

Βεβαια μετα προτιμησα να παρω αλλο ενα σετακι UTT-BH για παιξω με τον IMC και μετα 2gb μνημη και ετσι ναυαγησε το σχεδιο με το σκαννερ.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ευτυχής κάτοχος ενός Lide80 και γενικά προτείνω την σειρά Lide.

Είναι πολύ βολικό να μην χρειάζεται πρίζα και το οτι μπορεί να λειτουργήσει σε κάθετη θέση σώζει πολύ χώρο.

Επίσης, τα μοντέλα από 60 και πάνω είναι αρκετά γρήγορα ενώ δεν προβληματίζουν από άποψη ποιότητας (τουλάχιστον όχι εμένα που δεν έχω βέβαια και ιδιαίτερες απαιτήσεις).

Αν σε ενδιαφέρει κάποιο πολυμηχάνημα, μόλις προχθες εγκατέστησα σε έναν πελάτη το Canon MP170. Καταπληκτικό μηχανάκι, ταχύτατο και ποιοτικό, εντυπωσίασε κι αυτόν κι εμένα. Διατίθεται στην τιμή των 104 και πραγματικά αξίζει κάθε .

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Μάλλον πάω για το Lide 60, αν και το πόστ του φίλου από επάνω με έβαλε σε μεγάλο δέλεαρ σχετικά με το πολυμηχάνημα. Βέβαια printer έχω (HP Deskjet 690C) αλλά αν μόλις με 20 ευρώ παραπάνω από τον Lide 60 αγοράζεις ένα τόσο αξιοπρεπές πολυμηχάνημα, ίσως να αξίζει τον κόπο.

Μήπως μπορείς να μου πεις φίλε, ανάμεσα στο Lide σου και τον MP170 τι θα διάλεγες, απ'τη στιγμή που έχεις δει και τα 2 ? Τα αναλώσιμα του Canon τι λένε ? Διαρκούν πολύ, είναι ακριβά ?

Thx in advance.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iparout

Μάλιστα.

Μάλλον πάω για το Lide 60, αν και το πόστ του φίλου από επάνω με έβαλε σε μεγάλο δέλεαρ σχετικά με το πολυμηχάνημα. Βέβαια printer έχω (HP Deskjet 690C) αλλά αν μόλις με 20 ευρώ παραπάνω από τον Lide 60 αγοράζεις ένα τόσο αξιοπρεπές πολυμηχάνημα, ίσως να αξίζει τον κόπο.

Μήπως μπορείς να μου πεις φίλε, ανάμεσα στο Lide σου και τον MP170 τι θα διάλεγες, απ'τη στιγμή που έχεις δει και τα 2 ? Τα αναλώσιμα του Canon τι λένε ? Διαρκούν πολύ, είναι ακριβά ?

Thx in advance.

Αν γενικά δεν τυπώνεις πολλά, το Πολυμηχάνημα αξίζει. Επίσης αξίζει αν δεν έχεις πολύ χώρο και θες και τα 2. Από τη στιγμή όμως που έχεις ήδη εκτυπωτή, ίσως είναι καλύτερα να τον κρατήσεις και να έχεις πιο ποιοτικά σκαναρίσματα με το ξεχωριστό scanner σου.

Στα αναλώσιμα η Canon είναι η κορυφαία. Και από κόστος χρήσης και από ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.