Jump to content



Athlon XP 1800+ ψύκτρα επειγώντος!!


dimitrist16

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από hayabusa [Σήμερα, στις 09:24]

θεαματικη διαφορα. Εγω σε καποια φαση με αυτη σε idle και γυρω στο Φλεβαρη (τον περασμενο) καταφερα να πιασω 17 βαθμους στον Αthlon XP 1800+ !!!!!

Που τον είχες τον ΧΡ? Στο μπαλκόνι? 17 βαθμοί!!!!! !!!!! !!!!! !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa [Σήμερα, στις 09:59]

στο δωματιο μου !!!!! την ωρα που το μετρησα ηταν σχεδον μεσημερι και το καλοριφερ κλειστο. Καμια αλλη πληροφορια ; :D

Θέλω και εγώ!!!!! !!!!! !!!!!

Link to comment
Share on other sites

παρε την sonic tower σβησε το καλοριφερ και αν εισαι τυχερος καποια στιγμη θα τα καταφερεις !!!!! Μονο που θα πρεπει να περιμενεις να ερθει ο χειμωνας ( και να ευχεσαι να ειναι βαρυς !!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάποιος φίλος μου έδωσε εναν ανεμιστήρα venus. Έβγαλα εκείνη του επεξεργαστή και έβαλα αυτή πάνω. Φυσικά δεν ταίριαζε αλλά τα κατάφερα. Τώρα με αυτόν έχει μειωθεί κατά πολύ ο θόρυβος, λιγότερο από πριν μάλιστα, και με το CPUidle πέφτει στους 38C αδρανείς. Full load 52C. Μόλις μπορέσω θα στείλω φωτογραφία . . .

Link to comment
Share on other sites

Παιδία, εγώ άλλαξα ψυκτρα για τον ATHLON XP 1700 socket A και έβαλα την coper silent 3 της arctic cooling. Δεν ξέρω τι θερμοκρασίες είχα πριν. Αλλαξα και όλα τα ανεμηστήρια με αθόρυβα της arctic cooling πάλι (3 οκτάρια). Το motherboard monitor 5 που εγκατέστησα μου έδειχνε 54-56 στον επεξεργαστή και 40-42 στο κουτί. Πολύ μου φάνηκε (σε idle), αλλά το PC αθόρυβο. Είναι όμως ασταθές τελικά, μέχρι που έβγαλα τα καλύματα στα ελεύθερα φατνία και έβαλα και έναν δωδεκάρι 220Volt να φυσάει μέσα. Tώρα έχω 42 στην CPU και 34 στο κουτί,πάλι σε idle. Καμία πρόταση;

Υπάρχει περίπτωση η πάστα που έβαλα να είναι παραπάνω και να κάνει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, καμία σχέση. Είναι αρκετά αθόρυβη. Το sone είναι loudness κλίμακα, και δεν υπάρχει ακριβής αντιστοιχία με τα dB(A) και εξαρτάται από την ακουστική ικανότητα του καθενός (ή κάτι τέτοιο από ότι έχω καταλάβει). Στα δικά μου αυτία είναι αρκετά αθόρυβη όπως είπα. Το ανεμιστήρι που έχει επάνω στην ψύκτρα είναι ίδιο με αυτό

http://www.arctic-cooling.com/fans2.php?idx=95&data=2&disc=

το οποίο δεν το ακούς καθόλου (το έχω αγοράσει και καταλαβαίνω ότι γυρίζει μόνο όταν το βλέπω(κρατόντας το βέβαια και όχι στο κουτί επάνω. Εκεί ακούγεται ελάχιστα λόγω δονήσεων μάλλον).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.