Jump to content



Γιατι Eizo και οχι Dell,samsung κτλ


blade_pan

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από blkik

Οχι δεν είναι το ίδιο. Αλλά και οι δυο μετα απο τρια χρόνια εχουν περίπου τις ίδιες πιθανότητες να βγάλουν καμμένα pixel.

Yπάρχουν οθόνες(όπως αναφερθηκε και πιο πάνω) που έχουν το ίδιο panel και τα ίδια χαρακτηριστικα. Τωρα άν είναι να πληρώσεις 1.5 φορα την οθόνη για λίγο καλύτερα πλαστικα και το overdrive ας πουμε για μένα είναι πεταμένα λεφτά.

το καμενο subpixel στο ΕΙΖΟ δεν ειναι μετα απο τρια χρονια λειτουργιας ειναι απο το πρωτο λεπτο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θυμάμαι πριν από 6-7 χρόνια που δούλευα σε κομπιουτερομάγαζο, πως ο αφεντικός μας έλεγε να προτείνουμε στον κόσμο Eizo γιατί τις αγοράζαμε στην ίδια τιμή με τις sony αλλά τις πουλούσαμε αρκετά ακριβότερα, και πως αυτό το γινόταν σε όλη την αγορά με τη σύμφωνη γνώμη της αντιπροσωπείας για να κρατά η εταιρία ψηλά το πρεστίζ της (και καλά "ακριβές οθόνες αλλά αξίζουν τα λεφτά τους"). Τότε βέβαια μιλάγαμε για CRT και ήταν όντως πολύ καλές.

Έχοντας αποσυρθεί από το "άθλημα" εδώ και καιρό όμως δεν ξέρω τι υφίσταται τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgeadams

Εγώ πάντως θυμάμαι πριν από 6-7 χρόνια που δούλευα σε κομπιουτερομάγαζο, πως ο αφεντικός μας έλεγε να προτείνουμε στον κόσμο Eizo γιατί τις αγοράζαμε στην ίδια τιμή με τις sony αλλά τις πουλούσαμε αρκετά ακριβότερα, και πως αυτό το γινόταν σε όλη την αγορά με τη σύμφωνη γνώμη της αντιπροσωπείας για να κρατά η εταιρία ψηλά το πρεστίζ της (και καλά "ακριβές οθόνες αλλά αξίζουν τα λεφτά τους"). Τότε βέβαια μιλάγαμε για CRT και ήταν όντως πολύ καλές.

Έχοντας αποσυρθεί από το "άθλημα" εδώ και καιρό όμως δεν ξέρω τι υφίσταται τώρα...

Ο πατέρας μου ήταν πωλητής στην Eizo από το 1987, εγώ την περίοδο 1993-1995. Ποτέ δεν ίσχυε αυτό που λες. Μάλιστα είχαν πολύ μικρό περιθώριο κέρδους, γιατί αν το ανέβαζαν πολύ δε θα τις έπαιρνε κανείς. Ακόμα χειρότερα, στις 15άρες, πολλές φορές έκαναν εισαγωγή μέσω Γερμανίας, όταν η Ιαπωνία αργούσε να παραδώσει, και τις πλήρωναν ακριβότερα από ότι της πουλούσαν, μόνο και μόνο για να υπάρχει διαθεσιμότητα στα μαγαζιά και να μπει η Eizo στα σπίτια.

Αν έχεις δουλέψει μπροστά σε Eizo αρκετές ώρες-μέρες-χρόνια, τότε θα καταλάβεις τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik

Τωρα άν είναι να πληρώσεις 1.5 φορα την οθόνη για λίγο καλύτερα πλαστικα και το overdrive ας πουμε για μένα είναι πεταμένα λεφτά.

Μάλλον δεν έχεις δει ποτέ οθόνη με 10bit χρώμα... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Γιατι προσωπικα δεν τις παω μια. Γενικα τις εταιριες που νομιζουν οτι ειναι οι καποιες και ΥΠΕΡκοστολογουν τα προϊοντα τους μονο για το ονομα, δεν προκειται ΠΟΤΕ να τους δωσω φραγκο.

Τότε πούλα το ΤΤ και πάρε Skoda :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Χθες, στις 19:55]

Τότε πούλα το ΤΤ και πάρε Skoda :)

Η αναλογία των άλλων οθονών με τις EIZO δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την αναλογία ΤΤ και Skoda. Μόνο στην τιμή ίσως.

Link to comment
Share on other sites

Για Crt λες? Στις ΤΦΤ ολες ιδιες ειναι. Οσο αφορα το color proccesing η ειζο εχει 14bit κατι που δεν υπαρχει σε καμια (απ'οσο ξερω) :)

14-Bit Color Processing

EIZO's powerful new ASIC (application specific integrated circuit) provides 14-bit color processing capability for smooth, accurate grayscale and color rendering even in darker tones, which are typically difficult for LCD monitors to reproduce accurately.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.