Jump to content



ATi X1900 aftermarket HSF


JimmyFox

Recommended Posts

Έχοντας 2 Χ1900GT σε CF mode οι θερμοκρασίες και κυρίως ο θόρυβος βρίσκονται σε τραγικά επίπεδα (ε καλά, μπορεί και να υπερβάλλω λίγο...)

Πάντως, η ανάγκη αντικατάστασης των stock coolers κρίνεται επιτακτική και είμαι στην αναζήτηση των κατάλληλων HSF. Ποια είναι αυτά όμως?

Διαβάζω πολύ καλά λόγια για την AC Accelero X2 αλλά και την Zalman VF900.

Με βάση την εμπειρία σας, ποια θεωρείται καλύτερη?

Την AC την εκτιμώ σαν εταιρεία αλλά δε μπορώ να πω το ίδιο για την Zalman...

Πέρα από τις 2 παραπάνω έχετε κάποια άλλη υπ'όψιν?

Επίσης, το ανεμιστήρι που έχω στο πλαϊνό του κουτιού, είναι καλύτερα να το βάλω να βγάζει ζεστό αέρα από το κουτί ή να βάζει κρύο?

Link to comment
Share on other sites

καλο φαινεται. Παντως τζιμυ αν εχεις ορεξη για μοντες , η Silencer NV5 rev3 μπαινει στις Χ1800 και φανταζομαι στις 1900, με μονη εξαιρεση 2 μνημες που δεν κανουν επαφη με το χαλκο της ψυκτρας αλλα σε αυτες βαζεις 2 ψυκτρακια και εισαι ετοιμος. Το πλεονεκτημα της ψυκτρας αυτης ειναι οτι βγαζει το ζεστο αερα εξω, οποτε καταλαβαινεις ειναι σημαντικο πλεονεκτημα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

παρε φορα και τρεχα μακρια απο την accelero, ουτε κατα διανοια. βρες VF700ρες.

Κι όμως. Η accelero σε πολλά review βγαίνει καλύτερα. Ίσως είναι θέμα εγκατάστασης της.

Στο NV5 είχα παιδευτεί κάπως για ναέχω καλές θερμοκρασίες.

Αρχική απάντηση από ea6gka

καλο φαινεται. Παντως τζιμυ αν εχεις ορεξη για μοντες , η Silencer NV5 rev3 μπαινει στις Χ1800 και φανταζομαι στις 1900, με μονη εξαιρεση 2 μνημες που δεν κανουν επαφη με το χαλκο της ψυκτρας αλλα σε αυτες βαζεις 2 ψυκτρακια και εισαι ετοιμος. Το πλεονεκτημα της ψυκτρας αυτης ειναι οτι βγαζει το ζεστο αερα εξω, οποτε καταλαβαινεις ειναι σημαντικο πλεονεκτημα

Αυτό είναι όντως πολύ ενδιαφέρον. Οι NV5 ήταν φοβερές ψυκτρούλες και το οτι έβγαζαν τον ζεστό αέρα έξω ήταν πανέξυπνο.

Αρχική απάντηση από unstoppable

Ριξε μια ματια και σε αυτο

http://www.revoltec.de/produkte/rs044.htm

Πολύ θηρίο η ψύκτρα! Ελλάδα που μπορώ να τη βρω?

Link to comment
Share on other sites

τζιμυ trust me , μην παρεις την Χ2 ο σχεδιασμος της ειναι αισχρος . Τα review την βαζουνε καλη γιατι χωρις να κανει καθολου θορυβο ψυχει τη καρτα οσο και η στοκ ομως. οσο εχω idle με τη στοκ εχω και με την Χ2 (θερμοκρασιες). τα review ομως τζιμ συνηθως εχουνε τις καρτες εξω απο το κουτι και δεν τις εχουνε για να μεινουν καιρο στο κουτι τους, κλειστην σε ενα midi κουτι αυτη τη ψυκτρα και αν δε γινει μεσα φουρνος να μου τρυπησεις τη μυτη

Link to comment
Share on other sites

Το να βγαίνει ο ζεστός αέρας έξω είναι πολύ σημαντικό για μένα μόνο και μόνο για το οτι έχω 2 κάρτες.

Σκέφτομαι σοβαρά την ΝV5 rev3 αρκεί να επιβεβαιώσω οτι μπαίνει σε Χ1900GT.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

τζιμυ trust me , μην παρεις την Χ2 ο σχεδιασμος της ειναι αισχρος . Τα review την βαζουνε καλη γιατι χωρις να κανει καθολου θορυβο ψυχει τη καρτα οσο και η στοκ ομως. οσο εχω idle με τη στοκ εχω και με την Χ2 (θερμοκρασιες). τα review ομως τζιμ συνηθως εχουνε τις καρτες εξω απο το κουτι και δεν τις εχουνε για να μεινουν καιρο στο κουτι τους, κλειστην σε ενα midi κουτι αυτη τη ψυκτρα και αν δε γινει μεσα φουρνος να μου τρυπησεις τη μυτη

Εγω παντως σε 7800 GT που την εβαλα ειδα 7 βαθμους κατω στη θερμοκρασια + τη παντελη ελλειψη θορυβου...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα όμως με την NV5 rev.3 είναι το εξής, ο ανεμιστήρας του Silencer λόγω όγκου χτυπάει πάνω στην PCI κάρτα (αμα είναι μακριά σε μήκος) που είναι 2 θέσεις πιο κάτω από το PCI-e. Συνεπώς, το Silencer απορίπτεται.

Κοιτάμε σε accelero X2, zalman VF900, Revotec

Πάντως για την accelero ίσως υπάρχει λύση. Αν ο αέρας στο πλάι βγάζει αέρα δε νομίζω να έχει πρόβλημα. ’λλωστε έχω κι άλλο ανεμιστήρι πιο ψηλά, απέναντι από τις μνήμες, για να υπάρχει ροή.

Link to comment
Share on other sites

ειχα την ati πανω σε μια 1800xl... ανεπαισθητη εως και μηδαμινη η προσφορα της...μακρια οσο μπορεις....και εγω απο site ειχα δει οτι ειναι καλυτερη η accelero, αλλα πηρα τον λουπο τελικα...

+1 στην zalman απο μενα....

Link to comment
Share on other sites

Την accelero ούτε εγώ θα την πρότεινα

Πέραν του γεγονότος ότι διοχεύτευε τον καυτό αέρα από την vga κατευθείαν πάνω στην μητρική , όταν πήγα να την αφαιρέσω προκειμένου να μπει μπλοκ w/c , τα pads γα τις μνήμες που περιείχε μέσα στην συσκευασία είχαν κυριολεκτικά κολλήσει πάνω στο μέταλλο , με αποτέλεσμα να παιδεύομαι καμμιά ώρα με μαχαίρι να την αφαιρέσω

Από επιδόσεις πάντως τα πήγε καλά , ρίχνοντας την θερμοκρασία από την στοκ ψύκτρα περίπου 10 βαθμούς . Επίσης , ο ανεμιστήρας της ήταν αθόρυβος

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, οι θέσεις για τις μνήμες είναι εντελώς διαφορετικές

Δεύτερον, το πλαστικό διάφανο κάλλυμα του ανεμιστήρα χτυπάει πάνω στο bracket

Τρίτον, το βύσμα του ανεμιστήρα είναι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.