Jump to content



Aναζητηση καταλληλου PSU


anousios

Recommended Posts

Επωνυμη μαρκα, οχι αποσπωμενα καλωδια, περιττα τα εγχρωμα λαμπακια, οχι θορυβος, οχι υπερθερμανση, vga pin(agp), 2 τουλ.sata pins, 1 ide, 2 για dvd-r, τουλ.500W, ως 100.

Και link που να ισχυει ε?

Για διπυρηνο athlon, s939, οχι o/c.

Περιμενω σοβαρες προτασεις:D

PS. Ερωτηση: Αυτα που λενε οτι εχουν pin για pci express σημαινει οτι δε κανουν για agp? Μπορει το ιδιο pin για τον σκληρο να μπει και στη καρτα?

Link to comment
Share on other sites

Kαλο φαινεται αλλα θα το απορριψω γιατι ειναι ανω των 100.

Εξαλλου λεει οτι κανει 2' να κλεισει μετατο shut down.

Kαι μια ερωτηση, οταν λεει οτι εχει pin για pci express σημαινει οτι δεν εχει για agp?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα το ξερω αυτο, αλλο ρωτησα.:)

Μπορω να βαλω το ιδιο πιν του σκληρου και στη καρτα μου? Η απαντηση θα ειναι μαλλον ναι, αλλα ρωταω γιατι στο προηγουμενο μου psu, το pin για τη καρτα ειχε ειδικη σημανση.

Link to comment
Share on other sites

LOL ρε ανουσιε!

Δηλαδη πως το ξερεις αυτο? αφου και εδω:

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=444721#post444721

παλι το ιδιο ρωτας!

Ontopic now:

Ειχε ειδικη σημανση γιατι υποθετω οτι εκεινο το καλωδιο ηταν μια γραμμη μονο του και δεν ειχε διακλαδωσεις. Αυτο το κανουν οι κατασκευαστες για να μην βαλεις την vga μαζι με 2-3 σκληρους ή dvd-rw μαζι και ζωρισεις την γραμμη.

Οσο για το shutdown, εννοει οτι τα ανεμηστηρακια του λειτουργουν για αλλα 2 λεπτα μετα το shutdown. OXI οτι θελει 2 λεπτα να κλεισει! :D

Link to comment
Share on other sites

@SlotKiller απάντησες για μένα....

έχει ''πλουσια΄΄ χαρακτηριστικά και πιστεύω οτι δεν θα χρειαστεί να αλλάξω τροφοδοτικό

στο άμεσο μέλλον.

τώρα για 16 ευρώ παραπάνω νομίζω δεν τιθέται θέμα....

έχεις πολλές επιλογές πάντως στα 100 με 120 ευρώ για τροφοδοτικό

μάζεψε και λίγα λεφτά ακόμα να παρεις και ενα Ups για να είσαι πιο χαλαρός

Link to comment
Share on other sites

Οντως το συγκεκριμενο τροφοδοτικο το προτεινουν πολλοι.

Ειναι ακομα και στην "εγκεκριμενη" λιστα για τις DFI στο dfistreet.

Αλλα αυτο που με χαλαει ειναι οτι ειναι μονο 535W, τη στιγμη που σχεδον με τα ιδια χρηματα παιρνεις 600W.

Link to comment
Share on other sites

slotkiller, εχεις παρανοησει αυτα που λεω...

Ο συλλογισμος μου ειναι ο εξης: Πολλα psu λενε αναμεσα στα χαραkτηριστικα τους οτι εχουν και pci-xpress pins. Εγω εχω agp καρτα και δε με ενδιαφερει. Λογικο ειναι λοιπον να αναρωτηθω "τα psu που εχουν pins για pci express, κανουν και για vga καρτες?"

Απ αυτα που διαβασα εν τω μεταξυ βλεπω οτι στη καρτα παει το απλο πιν [που παει και στον σκληρο...αλλα προβληματιστηκα λιγο διοτι το προηγ.μου psu ειχε pin με ιδιαιτερη σημανση για vga. Aυτο που καταλαβα ειναι οτι αυτο ηταν, για ευκολια, ανεξαρτητο χωρις διακλαδωση. Σωστα?

Οσο για το κλεισιμο των 2' παλι με διαστρεβλωνεις...εγω ειπα 2' να κλεισει το psu, oxι το pc...

Θελω να κλεινει αμεσως και το psu, οχι μετα απο 2' αρα δε μου κανει.

angelos, αν μπορεις προτεινε μου ενα psu με τις προδιαγραφες που αναλυτικα παρεθεσα.

Σε τι μπορει να μου χρησιμευεσει το UPS απ τη στιγμη που δε τιθεται θεμα να κλεισει ξαφνικα το ρευμα και να χασω καποια εργασια που ειχα εκεινη στη στιγμη "στα σκαρια" ?

Ενα απλο πολυπριζο ασφαλειας δε φτανει?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, αν διαβασεις αυτα που ρωτουσες περι agp, τα ιδια θα καταλαβενες.

Απο την αλλη, οταν το βυσμα ειναι κοινο, και το νεο psu ειναι πολυ πιο δυνατο απο το παλιο, για ποιο λογο να μην κανει; Θα μπορουσες να το εξηγησεις καλυτερα! :daisy:

Τωρα για το κλεισιμο του psu, μαλλον εγω δε το καταλαβα καλα γιατι το διαβασα γρηγορα.

Ας διευκρινισει καποιος που το εχει ομως αν ακουγετε το psu αυτα τα 2 λεπτα. Μπορει να παιζουν πολυ χαμηλα οι ανεμηστηρες του. Παντως οπως ειπα και πριν, αυτο το psu προτεινεται απο πολλους. Εναλακτικα κοιτα κανενα tagan στα ιδια χρηματα, ή το Enermax liberty 500

Link to comment
Share on other sites

επειδη το πήρα ρυθμίζεις εσύ τις στροφες του ανεμιστηρά οπότε οι ανεμηστήρες,όπως λές,παιζουν πολι χαμηλά.

Πιστεύω πάνω απο 500watt δεν χρειάζεται...τι pc έχεις?

Link to comment
Share on other sites

@athlon=greek

ένα review δίνει μια ιδέα στον αγοραστή και όχι την τελική αγορά που θα κάνει

ας μήν ξεχνάμε οτι τα περισσότερα απο αυτά εξυπηρετούν κάποιους σκοπούς...

(διαφήμιση των εκάστωτε προίοντων που κάνουν review)

έχεις δει σε κανένα site αρκετά τροφοδοτικά και συγκριση μεταξύ τους?

εγώ πάντως όχι...

να και τα καλώδια του

ENERMAX EG565AX-VH (W) SFMA 535W

(sorry την ποιότητα της εικόνας είναι απο κινητό)

post-2935-1416072801,7536_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από athlon=greek

για κοιτα στο www.hardwaresecrets.com

Σε αυτη τη σελιδα αναφερεσε?

Πλην του liberty, δεν υπαρχει καποιο αλλο απο αυτα που αναφερθηκαν νομιζω!

@angelos: Ασημι->χρυσο δεν ειναι αυτο? Στη φωτο γιατι ειναι κοκκινο? lol :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller [Σήμερα, στις 15:27]

@angelos: Ασημι->χρυσο δεν ειναι αυτο? Στη φωτο γιατι ειναι κοκκινο? lol :D

χαχα

τώρα το πρόσεξα....

στο site της enermax το έχουν κόκκινο..

enermax

Link to comment
Share on other sites

1. Λοιπον, εγω μετα απο πολυ καθυστερηση κατεληξα σε αυτο (Heroichi 550W)

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700141

Βασικα εγω δεν ειχα ιδεα γι αυτη τη μαρκα. Ουτε και με παιδια απ το εξωτερικο που μιλαγα τη γνωριζαν..Ειστε σιγουροι οτι ειναι καλη?

2. Ενα αλλο που με απασχολει, επειδη εγω εχω agp καρτα (και οχι pci-e) η οποια απαιτει ξεχωριστη παροχη ρευματος, και επειδη το heroichi απ οτι βλεπω δεν εχει ξεχωριστο pin για agp καρτα, πειραζει αν θα βαλω ενα διπλο?(το ενα στη καρτα, το αλλο κενο).

3. Απ οτι βλεπετε στα χαρακτηριστικα του psu αυτου, υπαρχουν αρκετα pins/molex για

agp vga(χωριστο), 2-3 για hd sata, 1 για ide, 2 για dvd-r ? (mobo AMD s939)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

Αυτα τα Be quiet τι λενε ρε παιδια?

Έχω ένα 600άρι, δε κουνάνε γενικά οι τάσεις του με αρκετό φορτίο,απλά η 12άρα του είναι τσιμπημένη, 12,5 με πολύμετρο.Προφανώς για να το λένε είναι ήσυχα, από κει και πέρα, για την αξιοπιστία του το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι το κύκλωμα που ρυμθίζει τις στροφές του ανεμιστήρα του τα έφτυσε και δε παίζει καθόλου, με αποτέλεσμα να του βάλω ανεμιστήρα εξωτερικά ελεγχόμενο..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.