Jump to content



Σετάκι γύρω στα 600�


vandervagos

Recommended Posts

Γεια σας,

Είμαι στα πρόθυρα αναβάθμισης και θα ήθελα κάποιες συμβουλές και προτάσεις.

Θέλω να πάρω CPU, mobo, RAM Και GPU.

Δεν ασχολούμαι με gaming και O/C. Τρέχω κυρίως κάποια βαριά προγράμματα βάσεων δεδομένων κτλ.

Για επεξεργαστή λέω να πάω για τον 6400 ή για τον 4400+ ΑΜ2.

Δεν ξέρω ποιον από τους 2 να διαλέξω. Και δεν ξέρω με ποια μητρική κυρίως.

Δηλαδή συγκλίνω κυρίως για τον 6400 αλλά οι μητρικές AMD μου αρέσουν πιο πολύ στην φάση που είναι τώρα.

Για τις RAM τώρα. Σκέφτομαι να πάρω 2*512 μιας και οι τιμές μου φαίνονται αρκετά ακριβές και να προχωρήσω σε μια προσθήκη μετά από κάποιο χρονικό διάστημα σε άλλο 1 GB. Αλλά δεν ξέρω ποιες να διαλέξω. Έχω χαθεί λίγο εδώ....

Για GPU δεν ξέρω και δηλώνω άσχετος. Όπως είπα δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με τα γραφικά. Φανταστείτε έχω μια ΑΤΙ 9200 128ΜΒ τώρα και θεωρώ ότι και φέτος με ικανοποιεί. Ψάχνω δηλαδή κάτι στα 70-90 που να είναι καλή ποιοτικά.

Οποιαδήποτε γνώμη ή συνδιασμός ή extreme πρόταση είναι δεκτή μπας και ξεκαθαρίσω επιτέλους ;)

Link to comment
Share on other sites

Για την δουλειά που το θες νομίζω ότι ο 6400 είναι η καλύτερη λύση.

4400 έτσι κι αλλιώς δεν θα βρεις.

Τα 2G είναι μάλλον must για την δουλειά που θες αλλά αν δεν μπορείς να τα βάλεις από την αρχή προφανώς θα πας σε 2 x 512 (αν και νομίζω ότι οριακά είσαι ΟΚ με τα 600 - max 700).

Για μητρική μία με 965/ICH8R θα σε καλύψει.

Για VGA το πολύ πολύ να πας σε μία 7600GS.

Link to comment
Share on other sites

598,19 βγηκε....!!Να τ' αφησω????:p

2 giga must...

μητρικη δεν ειναι 965 αλλα μιας και δεν σε ενδιαφερει το overclocking ειναι ενα μεγαλο plus στην τσεπη σου!Αξιολογη παντως ,δεν υστερει καπου για default καταστασεις...

Καρτουλα...θα πηγαινα για καποια Χ1600pro/XT ακομα και αν δεν με ενδιεφεραν τα παιχνιδια αλλα ξεπερναει τα 600€ που εθεσες σαν οριο...!Καλη λυση και η 7600GS ..

(η χ1600προ/ΧΤ επαιζε κατω απο τα 100€(που ειναι το πλαισιο οταν το χρειαζεσαι??:p) ενω η 7600GS παιζει στα 100€(και λιγο πανω)

EDIT

ακυρες οι μνημες...δεν προσεξα το so-dimm...

Παντως καπου εκει γυρω παιζει το 1γιγα σε ddr2 pc5300 (667)

Αν ειναι να βαλεις λιγα € ακομα δες και μητρικη πρωτα την gigabye 965 -S3 στα 129(?)€ σε περιπτωση που θελησεις καποτε να ασχοληθεις με oc ..

post-699-1416072802,0791_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όλα οδηγούν στο 6400. ’ρα ξεκαθάρισα ένα σημείο.

Για μητρική τώρα. Ωραία η ASROCK. Έλεγα όμως να πάω για ένα καλύτερο chipset μητρικής. Μου άρεσαν αρκετά 2 μητρικές.

GIGABYTE GA-8N SLI-QUAD ROYAL ~130

GA-965P-DS3 ~150

Η Quad Royal απότι κατάλαβα είναι κυρίως γι αυτούς που θέλουν να κάνουν παπάδες με τα γραφικά.Δεν με αφορά δλδ. Αλλά γενικά σε όσα τεστ διάβασα έχει πολύ καλές αποδόσεις γι αυτά που θέλω εγώ. Αλλά τα 20 διαφορά δεν είναι πολλά οπότε μάλλον για την DS3 σκέφτομαι πιο πολύ.

Τώρα για μνήμες. Στον υπολογιστή που έχω τώρα (2600+ 1GB RAM) η μνήμη μου είναι σχετικά αρκετή με ελάχιστες φορές να φτάνει στα όρια. Οπότε λέω να μείνω στα 2*512 και τώρα ώστε να δώσω λίγα παραπάνω λεφτά για την μητρική και να πάω πχ από την ASROCK που προτίνεις στην DS3.

Έχω δει τις εξής μνήμες:

TWINMOS 8D23JK-TT DIMM DDR2 512MB PC5300 (667MHZ)

KINGSTON KVR667D2N5/512 512MB PC5300 667MHZ VALUE RAM

Δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η πρακτική διαφορά τους. Αλλά από άποψη τιμής κάπου στα 60 πάει το 512. Δεν ξέρω αν έχετε να προτίνετε κάτι άλλο εσείς.

Για κάρτα γραφικών μου άρεσε αρκετά η GAINWARD BLISS 7300GT 8026 256MB PCI-E DVI RETAIL. 82 και πολύ καλή για τα λεφτά απότι διάβασα.

Οπότε ουσιαστικά πάω για :

6400 220

DS3 150

2*512 120

7300GT 82

Σύνολο 572 εκεί που υπολόγιζα.

Περιμένω με αγωνία τον σχολιασμό σας και τις πιθανές προτάσεις σας;)

Link to comment
Share on other sites

καλα εισαι ...

αν θες δωσε 20κατι € για να παρεις μια 7600Gs...

υπερβολη ειναι καθως ειπες οτι δεν ασχολεισαι με παιχνιδια αλλα για 20€ νομιζω το αξιζει...

Κατω απο το οριο των 600 θα εισαι παλι...(και εκοψες με μεγαλγη ευκολια τα 2 γιγα...αλλα αυτο ειναι καθαρα δικο σου θεμα)

Link to comment
Share on other sites

Για κάρτα δεν νομίζω να πάω στην 7600GS. Για την RAM δεν λέω εύκολα όχι. Μπορεί μόλις τον πάρω να διπιστώσω στην πρώτα εβδομάδα ότι την έχω πολύ ανάγκη και να πάρω άλλο 1 GB. Η προσθήκη εξάλου είναι πολύ εύκολη ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vandervagos

Μπορεί μόλις τον πάρω να διπιστώσω στην πρώτα εβδομάδα ότι την έχω πολύ ανάγκη και να πάρω άλλο 1 GB. Η προσθήκη εξάλου είναι πολύ εύκολη ;)

Καλύτερα ότι κάνεις να το κάνεις από την αρχή για να:

1. Μην μείνεις με single channel.

2. Eίσαι σίγουρος ότι θα έχεις ίδια στικάκια σε dual channel.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω αυτο...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1033&product=874523 Mobo

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.512601 VGA (Η οποια άλλη θες σε αυτή την τιμή)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555000 Ram X 2

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558232 CPU (Η τον 6300 και κόβεις 40)

Ολο πάει 630 (Κριμα για 30 να χάσεις τα 2GB και ας μην έχουν τα καλύτερα latencies)

Aν μπει Intel 6300 πας στα 590

Αν μπει αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528360 το όλο σύστημα πάει στα 570 και εν επίσης σε καλύπτει η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών που έχει πάει στα 510 ! Τιμια τιμή πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε JohnG85 σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα για 30

Ακόμα και σε αυτό που λέω εγώ με 572 να βάλω άλλα 100 και να πάω σύνολο στα ~675 δεν υπάρχει πρόβλημα. Αρκεί να σιγουρευτώ ότι αξίζει τώρα να δώσω λεφτά για 2GB και να μην μετανοιώσω που δεν περίμενα 2-3 μήνες.

Για την μητρική abit που προτήνεις, την θεωρείς καλύτερη από την την DS3;

Link to comment
Share on other sites

Ναι από προσωπικη εμπειρία και με τις δύο μάρκες και απο διαφορα σχολια που διαβάζω για αυτές τις 2 συγκεκριμένα πιστευω οτι είναι καλύτερη η Αbit.Προσωπικα Abit,DFI και Asus πέρνω με κλειστά τα μάτια χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι είναι υποδιέστερες οι υπόλοιπες εταιρίες.Τώρα μετά τη συνεργασία Asus Gigabyte δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά στην προκειμένη Abit! Αν πάρεις την πρώτη σύνθεση θα είσαι καλυμμένος για καιρό και το μόνο που θα λείπει (πχ για vista) θα είναι η VGA.Τελος προσωπική συμβουλή: Πάρε τα 2 GB.Θα δεις διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

αν κοιταγες στα μεταχειρισμενα θα μπορουσες με λιγοτερα λεφτα να περασεις σε 939 και dual core με αξιοπρεπεις επιδοσεις.ταυτοχρονα θα αξιοποιουσες και τις ddr σου απο το παλιο pc...σκεψου το λιγο.τα υπολοιπα τα δινεις σε δισκους τροφοδοσια κλπ

νομιζω αυτη ειναι η πιο συμφερουσα κινηση για καποιον που δεν αναζηταει τις απολυτες επιδοσεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vandervagos

Για μητρική τώρα. Ωραία η ASROCK. Έλεγα όμως να πάω για ένα καλύτερο chipset μητρικής.

...

...

Οπότε λέω να μείνω στα 2*512 και τώρα ώστε να δώσω λίγα παραπάνω λεφτά για την μητρική και να πάω πχ από την ASROCK που προτίνεις στην DS3

εγω παντως,μιας και δεν σε ενδιαφερει το o/c, θα επερνα μια φτηνη κ τιμια mobo(λεγε με ASrock) και τα ρεστα 2x1GB.

το "καλυτερο" chipset μητρικης δεν θα σου δωσει ουσιαστικο πλεονεκτημα σε default καταστασεις,αντιθετα τα 2γιγα δινουν..

καλες αγορες!

Link to comment
Share on other sites

H απόφαση ελήφθη και για την μητρική. Θα προτιμίσω την φτηνή και τίμια Asrock τελικά. Είναι υπερβολικά καλή για τα λεφτά της θα έλεγα!

Οι μνήμες που πόσταρα πιο πάνω έχουν κάποια αισθητή διαφορά μεταξύ τους; Γιατί για τα 2GB τα 60 διαφορά είναι πολλά...

Επίσης διάβασα ότι για την συγκεκριμένη μητρική θα ήταν καλύτερη η επιλογή ΑΤΙ κάρτας γραφικών παρά nVidia. Καμιά ιδέα πάνω σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλώς να προτείνω 6300 αντί για 6400 γιατί δεν θα δεις καμία σημαντική διαφορά. Επίσης αν βάλεις 2 modules με 512mB τώρα και μετά βάλεις άλλα 2 modules για να πας 2gB, δεν είναι και ότι καλύτερο(από πλευράς απόδοσης και ίσως προβλημάτων αν και φαντάζομαι ότι οι σύγχρονες μητρικές δεν έχουν τέτοια προβλήματα). Για αυτό είναι καλύτερα να πάρεις 2 x1gB modules τώρα. Εναλλακτικά, μπορείς να πάρεις 1 x 1gB module αλλά οι επιδόσεις θα υποφέρουν λιγάκι(εώς αρκετά ανάλογα τι χρησιμοποιείς).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.