Jump to content



Πιο αθόρυβο από Fortron 700W epsilon?


lefteris

Recommended Posts

Είχα το Antec TruePower 430W.

Την Κυριακή, ανοίγοντας τον υπολογιστή, κάηκε! :mad:

Αποφάσισα να πάρω το Fortron 700W epsilon.

Δεν μπορώ να πω ότι είναι θορυβώδες, αλλά το Antec που είχα, ήταν πιο ήσυχο.

Μήπως μπορεί να μου προτείνει κάποιος ένα πιο ήσυχο, καλό τροφοδοτικό από το Fortron;

Link to comment
Share on other sites

αν θές οπωσδήποτε 700άρι και βάλε για κοίτα το νέο TYPE-M (HIPER) .

κανα 135άρι ευρόπουλα, αρκετό ρεύμα, (και για quad sli) και καλή τιμούλα για τα κυβικά του.

(το πήρα την προηγούμενη εβδομάδα).

Link to comment
Share on other sites

gprhellas το TYPE-M που το πουλάνε Ελλάδα; Πόσο καλό είναι; γιατί δεν μπορώ να πω ότι βρήκα κανά review του...

deceptive_d το spcr.com με πετάει εδώ... http://www.bargainsaver.com/?dm=spcr.com, αλλά θα ψάξω να βρω αλλού κριτική του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gprhellas

αν θές οπωσδήποτε 700άρι και βάλε για κοίτα το νέο TYPE-M (HIPER) .

κανα 135άρι ευρόπουλα, αρκετό ρεύμα, (και για quad sli) και καλή τιμούλα για τα κυβικά του.

(το πήρα την προηγούμενη εβδομάδα).

700αρι κανει για quad sli?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lefteris

gprhellas το TYPE-M που το πουλάνε Ελλάδα; Πόσο καλό είναι; γιατί δεν μπορώ να πω ότι βρήκα κανά review του...

στα Multi extreme το εχουν.πηρα πριν λιγο καιρο το 670 για ενα φιλαρακι.αρκετα καλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από teomer [Σήμερα, στις 12:14]

700αρι κανει για quad sli?

έχει τέσσερεις γραμμές 12,4volt με ρεύμα στα 16 Α

το TAGAN το 900άρι έχει +2Α στην κάθε γραμμή (4 Χ 18Α)

(και κάνει+++++ ευρω παραπάνω)...........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gprhellas

έχει τέσσερεις γραμμές 12,4volt με ρεύμα στα 16 Α

το TAGAN το 900άρι έχει +2Α στην κάθε γραμμή (4 Χ 18Α)

(και κάνει+++++ ευρω παραπάνω)...........

δεν λεω αν κανει ή δεν κανει για quad sli..

Το οτι η 12αρα παντως λεει οτι βγαζει 672Watt δλδ στις 4 απο 14Αμπ...δεν το εχετε δει??

Στα ιδια επιπεδα με το toughpower 750 ειναι απο τασεις-ρευματα..αν και μαλλον (χωρις να ειμαι σιγουρος ) το ΤΤ εχει καλυτερο efficiency..ειναι και στα 130€ οποτε...αν ειναι να ξεφυγεις ...απλα πας για silverstone 750 στα 200€ με πραγματικα 18Αμπ* στην καθε γραμμη..(και αυτο με 4χ12)

εδιτ

ενταξει οχι ακριβως 18....:p

(ατιμο calculator...παλι λαθος πραξη εκανες!)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τα 650 και 700 silverstone διαβασα οτι ειναι θορυβωδη (πιο πολυ απο το Type-R).

Οσο για την συγκριση με το 900αρι ταγκαν, να θυμισω οτι το 700 easycon xl βγαζει 4χ20Α με συνολο 56Α.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

........................., να θυμισω οτι το 700 easycon xl βγαζει 4χ20Α με συνολο 56Α.

το θέμα δεν είναι αν κάνει για quad sli οπως πολύ σωστά τόνησε και πιο πρίν ο NTG.

ο άνθρωπος είπε για αθόρυβο και οικονομικό τροφοδιτικό γύρω στα 700+watt

αν κατάλαβα σύμφωνα και με τον τίτλο.........

εγώ απλώς ανέφερα ένα συγκεκριμένο ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ και έτσι μπορώ να πω στο παλικάρι πέντε πράγματα παραπάνω, σίγουρα και δεν τον νοιάζει αν είναι quad sli certified (που είναι)

αλλά αν είναι αθόρυβο και για τα λεφτά του αν αξίζει.

το ότι δείνει ακριβώς το ίδιο ρεύμα στα 12V με το 700 easycon :

το Type-M 730W , δίνει στα 12V 672watt δηλ. 672/12=56Α

post-4599-1416072811,2574_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το εγραψα για να σου δειξω οτι δε πρεπει να το συγκρινεις με το 900, αλλα με το αντιστοιχο 700. Οσο για τα caps, αν πανε σε μενα, να υπενθυμησω οτι και εγω το αγορασα το εν λογω τροφοδοτικο, ασχετα αν το επεστρεψα λογο ασυμβατοτητας με την dfi.

Link to comment
Share on other sites

To Type-R λειτουργει, αρα δε νομιζω οτι δε θα λειτουργει αυτο, αφου συμφωνα με την κατασκευαστρια εταιρεια, αυτη η σειρα εχει τα ιδια χαρακτηριστηκα με την R (απλως δεν ειναι modular).

Εγω σημερα θα τσιμπησω ενα liberty 620... και ο Θεος βοηθος!

Link to comment
Share on other sites

Πάνω απ' όλα με ενδιαφέρει να είναι αθόρυβο.

Επειδή ο "θόρυβος" είναι σχετικός, για αυτό ανέφερα το Antec TruePower και το Fortron 700W, ώστε τουλάχιστον αυτοί που τα γνωρίζουν να καταλάβουν τί εννοώ αθόρυβο...

Για το liberty 620 τί εντυπώσεις έχετε;

Προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω και να είναι καλό, αλλά τα 200 μου φαίνονται υπερβολή.

Το quad sli σίγουρα δεν με ενδιαφέρει.

Ετοιμάζομαι για Ε6600 με P5B deluxe και X1900XT.

Με πόσα ampere θα είμαι οκ στην κάθε γραμμή 12V;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lefteris

Πάνω απ' όλα με ενδιαφέρει να είναι αθόρυβο.

Επειδή ο "θόρυβος" είναι σχετικός, για αυτό ανέφερα το Antec TruePower και το Fortron 700W, ώστε τουλάχιστον αυτοί που τα γνωρίζουν να καταλάβουν τί εννοώ αθόρυβο...

Για το liberty 620 τί εντυπώσεις έχετε;

Προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω και να είναι καλό, αλλά τα 200 μου φαίνονται υπερβολή.

Το quad sli σίγουρα δεν με ενδιαφέρει.

Ετοιμάζομαι για Ε6600 με P5B deluxe και X1900XT.

Με πόσα ampere θα είμαι οκ στην κάθε γραμμή 12V;

με ενα Liberty620 θα εισαι ενταξει:T:

Link to comment
Share on other sites

def έχω βάσιμες υποψίες ότι το liberty 620 θα κάνει περισσότερο θόρυβο...

"The noise level of the Liberty at lower loads was modest. At 21 dBA@1m, it should be quiet enough for the majority of users. The fan began to ramp up once the internal temperature hit 32°C, or 150W load in our test setup, and it became fairly noisy by the time the output was raised to 200W. This kind of behavior is still above average."

http://www.silentpcreview.com/article279-page4.html

Ας με διαψεύσει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το thermaltake ειναι αθορυβο...μιας και εχει 14αρη fan...

Βεβαια δεν εχω ακουσει κανενα...οποτε απλα μη λαβετε και πολυ στα υποψιν τo post μου.

18Αmp ανα γραμμη (στις 4 12αρες) εχει το silverstone 850 στα 260€...

To seasonic μπορει να ειναι καλο ποιοτικα αλλα με 260€ θα θελα παραπανω Αμπ...(απο 56Α)

Οχι οτι θα φτασω ποτε να αποκτησω τετοιο τροφοδοτικο αλλα λεμε τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.