Jump to content



Συζήτηση περί βαφής πλαστικών..


GeorgeVasil

Recommended Posts

Καλημερίζω τις Μορτισες.:D

Εδω και καιρό η ασημί Stock μπογιά απο το Πληκτρολογιο μου έχει ξεβάψει ..και μου την έχει δώσει.Οποτε λεω να το μονταρω-Βαψω.

Βρηκα αρκετές προσπάθειες στο Net.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tryout 1...Βαψιμο με Spray.

Ο Τυπάς το έβαψε με σκέτο Spay και άρχισε να γρατσουνίζεται μετά από λιγο.

Οποτε το να κανω κατι με τριψιμο/ασταρι/Spay/βερνικι μου φενετε λιγο δυσκολο.:)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tryout 2...Aυτοκόλλητο Vinyl Film.

Αν και απο ομορφιά σκίζει δεν με πείθει οτη θα μπορεί να αντέξει ιδρώτα και τριβή.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tryout 3...Βαψιμο με μπογια για Πλαστικα.

Καπως ετσι θελω να γινει και το δικο μου.Βρήκα κατι αρκετα ενδιαφέρον που δεν το ηξερα.Τα πλαστικα τα βαφουν με Vinyl DYE.Κυκλοφορουν ειδικα Spray με αυτη την μπογια η οποια εισχωρει στο πορωδες του πλαστικου, βαζεις και Coat και αντε γεια.:D

Χρησιμες πληροφοριες/οδηγιες βρηκα σε αυτο το Channel.

http://www.youtube.com/user/MyCustomXbox

feThu55Q5tc

Τα φωτα σας οι Painters..αν και την τριτη λυση θελω να δοκιμασω..:D

Link to comment
Share on other sites

Τρίψιμο -πλαστικοποιητής-αστάρι-σπρέι χρώμα πλαστικων-βερνίκι.

Ο πλαστικοποιητής υπάρχει σε σπρέι και είναι προαιρετικό να τον βάλεις.. αλλά αν τρίψεις καλά και φτάσεις στο πλαστικό.. χρειαζεται.

Τώρα αν τα προσθέσεις όλα είναι περίπου 50€.Αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Τρίψιμο -πλαστικοποιητής-αστάρι-σπρέι χρώμα-βερνίκι.

Ο πλαστικοποιητής υπάρχει σε σπρέι και είναι προαιρετικό να τον βάλεις.. αλλά αν τρίψεις καλά και φτάσεις στο πλαστικό.. χρειαζεται.

Τώρα αν τα προσθέσεις όλα είναι περίπου 50€.Αξίζει?

Δεν ξερω αν ειδες το Videa-κι ..ο πλαστικοποιητής είναι εκείνο το spray που κλεινει τους πορους του πλαστικου για να δεχτει οτι μπογια θελει απανω??

Εχω ενθουσιαστει με την διαδικασια του τυπα..και λεω να την δοκιμασω..αφου λεει οτι το 1 μπουκαλι απο αυτα κανει περιπου 6-8e.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα 10ευρο το καθένα έχει εδώ.

Έβαψα το καλοκαίρι το καπάκι της εξωλέμβιας.

Αρκετά € ρε Γιωργη:)

:(:o

Εχεις βρει τα ιδια που λεει ο τυπας??:p

Υπαρχουν ελλαδα δλδ?

Ειναι αρκετα..αλλα τι αλλο μου μενει να κανω??το βλεπω και το συχαίνομαι.:D

Link to comment
Share on other sites

:(:o

Εχεις βρει τα ιδια που λεει ο τυπας??:p

Υπαρχουν ελλαδα δλδ?

Ειναι αρκετα..αλλα τι αλλο μου μενει να κανω??το βλεπω και το συχαίνομαι.:D

Πέρα απο την χαρά της δημιουργίας νομίζω δεν αξίζει τον κόπο το να βάψεις το πληκτρολόγιο σου .Αν ήταν κάτι άλλο ναι οκ αλλά το πληκτρολόγιο είναι απο τα περιφερικά που χρησιμοποιείς συνέχώς Ειδικά

τα W.S.A.D που είναι απο τα πιο ταλαιπωρημένα πλήκτρα δεν πιστεύω οτι θα αντέξουν με οποιο τρόπο και αν τα βάψεις .Πάρε ένα καινούργιο καλύτερα .Θα σου βγεί κοντά στην τιμή των υλικών που θα σου χρειαστούν για την βαφή και θα έχεις και φρέσκο πράγμα

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο εχώ δουλέψει με Βινύλια ( το αυτοκολλήτο εννοώ πριν ξεκινησετέ) έχουν περίπου 7-8 χρονία ζωής πάνω στο αυτοκίνητο, Σκέφτομαι και γώ να κάνω παρόμια μόντα αλλά για το ασημί μέρος του πληκτρολογιού.

Πάντως αν αντέχει το αυτοκόλλητο τη ζέστη πάνω απο το καπώ του αυτοκινήτου δεν βλέπω γιατί να μην αντέξει την χρήση πρίν να χρεαστεί αλλάγη γενικά το πληκτρολόγιο, + εχώ ξαναδόκιμάσει να μπογιατήσω πλαστικά με spray ,οχί είδικο για πλαστικά αλλά κατάλαβες, και εχώ να πω ότι θα είναι πολυ πιο δύσκολο, δεν μπορείς να το "ψησείς" πάνω επείδή μπορεί να λίωσει κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω γνωστο..και η ολη φαση ειναι να το κανω μονος μου.:D

Aπλα φοβομουν οτι δεν θα βρω τετοια stuff (μπογιες) στην ελλαδα.

:)

Πλαστικοποιητή και αστάρι εχω να σου δώσω σε σπρέι (μάρκα δεν θυμάμαι είναι κάτω στην αποθήκη)

οπότε παίρνεις τα άλλα δυο και κάνεις τη δουλειά σου

Εξάλλου λίγο χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν αντέχει το αυτοκόλλητο τη ζέστη πάνω απο το καπώ του αυτοκινήτου δεν βλέπω γιατί να μην αντέξει την χρήση πρίν να χρεαστεί αλλάγη γενικά το πληκτρολόγιο, + εχώ ξαναδόκιμάσει να μπογιατήσω πλαστικά με spray ,οχί είδικο για πλαστικά αλλά κατάλαβες, και εχώ να πω ότι θα είναι πολυ πιο δύσκολο, δεν μπορείς να το "ψησείς" πάνω επείδή μπορεί να λίωσει κτλ

Δεν εχω στα υποψην μου το συγκεκριμενο υλικο..(Vinyl) ..αλλα νομιζω πρεπει να αντεχει σε Τριβη,Μπιχλα,Ιδρωτα κτλ..:D..η ζεστη ειναι το λιγοτερο.

Το Vinyl Spray απο οτι διαβασα κανει χημική αντιδραση με το πλαστικο και το ποτιζει.

Πλαστικοποιητή και αστάρι εχω να σου δώσω σε σπρέι (μάρκα δεν θυμάμαι είναι κάτω στην αποθήκη)

οπότε παίρνεις τα άλλα δυο και κάνεις τη δουλειά σου

Εξάλλου λίγο χρειάζεσαι.

Ευχαριστω Χρησταρα!!

Ειμαι Βολο ομως..

Θα κοιταξω μηπως βρω αυριο σε κανενα μαγαζι εδω..:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.