Jump to content



ΑΓΟΡΑ ΟΘΟΝΗΣ TFT 20" WIDE!!ΒΟΗΘΕΙΑ!!


spiros29

Recommended Posts

Καλημερα/Καλησπερα σε ολους.

Πρωτο το μου post στο φορουμ και λιγο μεγαλο ,ελπιζω να μην σας κουρασω!!

Θα ηΘελα σας παρακαλω την γνωμη σας.Ποια απο τις παρακατω οθονες πιστευετε ειναι η καλυτερη?Τα χρηματα που διαθετω καλυπτουν μεχρι και την πιο ακριβη απο αυτες που ειναι η NEC αν δεν κανω λαθος,που κοστιζει κοντα στα 600Ε.(Η σειρα που τις γραφω παρακατω, ειναι και η σειρα της δικης μου προτημησης μεχρι στιγμης!!)

1.NEC 20WGX2

http://www.nec-display-solutions.com.../index_en.html

2.SAMSUNG 215TW

http://www.samsung.com/Products/Moni...21DPWABXAA.asp

3.PHILIPS 200WP7ES

http://www.consumer.philips.com/cons...ESHQNHKFSEKI5P

4.VIEWSONIC VX2025WM

http://www.viewsonic.com/products/de...ries/vx2025wm/

5.LG L204WT

http://www.lge.com/products/model/detail/l204wt.jhtml

Να επισημανω το γεγονος οτι τα GAMES καλυπτουν το μεγαλυτερο ποσοστο ασχολιας με το pc και ακολουθουν ταινιες,φωτογραφιες και γενικα ιντερνετ surf.

Επισης το pc μου ειναι..

1.INTEL P4 3.2

2.ASUS P4C800E-DELUXE

3.CORSAIR XMS3200 DDR400 (2X512)

4.HERCULES ATI RADEON 9800 XT (256)

Θα εχω καποιο προβλημα οσο αφορα τα games και το μεγιστο resulution της οθονης με την καρτα γραφικων που εχω τωρα?

Περιμενω τις απαντησεις σας και ευχαριστω:):T:

Link to comment
Share on other sites

Oi 3 πρωτες ειναι απο τις πολυ καλες..

Αν εχεις καποια crt τωρα μπροστα σου και δεν σε ενοχλει ο φωτισμος που τυχον μπορει υπαρχει πισω σου (παραθυρο,φως κλπ) τοτε η ΝΕC ειναι η καλυτερη επιλογη!

Η samsung ειναι καλη και αυτη με μια ιντσα παραπανω αλλα αν ξημεροβραδιαζεσαι σε net games...μαλλον θα χανεις!:D

Λενε οτι εχει input lag καμμια 60ms οποτε απλα θα εισαι μονιμα 60ms πισω απο τους αλλους..(καμμα σχεση με το response time ..μην το μπερδεψεις..)

Η philips kαλη ειναι...αλλα για καποιο λογο και εγω τριτη την εχω σαν επιλογη...Βεβαια ειναι και πιο φτηνη..

Την viewsonic δεν την ξερω οποτε προσπερναω...και τελος

στη θεση της LG βαλε την samsung 205BW....

Αυτααααα...

Αν σε παιρνει παρε την NEC..(και δεν σε ενοχλει ο φωτισμος που λεγαμε παραπανω)

εδιτ .

Η καρτα σου παιζει να τα δει ολα....

Εξαρταται και απο τι παιζεις βεβαια..αλλα 1680χ1050 δεν ειναι και λιγο με τα σημερινα παιχνιδια...ποσο μαλλον αν θες και φιλτρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 19:35]

Η samsung ειναι καλη και αυτη με μια ιντσα παραπανω αλλα αν ξημεροβραδιαζεσαι σε net games...μαλλον θα χανεις!:D

Λενε οτι εχει input lag καμμια 60ms οποτε απλα θα εισαι μονιμα 60ms πισω απο τους αλλους..(καμμα σχεση με το response time ..μην το μπερδεψεις..)

εδιτ .

Η καρτα σου παιζει να τα δει ολα....

Εξαρταται και απο τι παιζεις βεβαια..αλλα 1680χ1050 δεν ειναι και λιγο με τα σημερινα παιχνιδια...ποσο μαλλον αν θες και φιλτρα...

Δεν θα ειναι πισω απτον "αλλον" ουτε θα χανει ντε και καλα απλα στα fps και στα racing θα τρωνε οι επιδοσεις του "bottleneck" γιατι η ανταποκριση στις εντολες του δεν θα ειναι ΑΜΕΣΗ

οσο για την αναλυση ακομα και με low quality στα περισσοτερα παιχνιδια το παλικαρι θα τρωει αγγουρι, ενας λογος παραπανω που προτιμουνται ακομα οι 19" CRT/LCD, καλυτερα μια φυσιολογικη αναλυση με 2/4x AA και 8x AF και το detail οσο μπορει να παει παρα να αναγκαζεσαι να το ριχνεις μαζι με τα φιλτρα για να μπορεις να παιζεις στην υψηλη native αναλυση μιας μεγαλης LCD

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR

Δεν θα ειναι πισω απτον "αλλον" ουτε θα χανει ντε και καλα απλα στα fps και στα racing θα τρωνε οι επιδοσεις του "bottleneck" γιατι η ανταποκριση στις εντολες του δεν θα ειναι ΑΜΕΣΗ

οσο για την αναλυση ακομα και με low quality στα περισσοτερα παιχνιδια το παλικαρι θα τρωει αγγουρι, ενας λογος παραπανω που προτιμουνται ακομα οι 19" CRT/LCD, καλυτερα μια φυσιολογικη αναλυση με 2/4x AA και 8x AF και το detail οσο μπορει να παει παρα να αναγκαζεσαι να το ριχνεις μαζι με τα φιλτρα για να μπορεις να παιζεις στην υψηλη native αναλυση μιας μεγαλης LCD

για την καρτα δεν ηθελα να τον απογοητευσω...

Απο μια 5600ΧΤ (ουααααου) πηγα σε μια Χ800ΧΛ (και πλεον σε Χ1800ΧΛ) οποτε δεν ξερω τι ψαρια πιανει η 9800ΧΤ..

Επι τη ευκαιρια ξερεις τιποτα για input lag στη philips kai nec??

Η nec νομιζω τη βγαζει καθαρη (χωρις να εχω ακουσει νουμερο)

Επιβεβαιωση με νουμερα εχουμε?

εδιτ

απο nvidia σε ατι μεσολαβησε και ενας στρατός ενδιαμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας ηταν κατατοπιστικοτατες!!Αλλα με προβληματισατε αρκετα με το θεμα της καρτας γραφικων!!!!!Δεν περιμενα να ειναι τοσο χαλια η κατασταση....σε σημειο να σκεφτομε να αναθεωρησω την αποφαση μου για tft οθονη...Σας δινω μερικα λινκ που βρηκα προχειρα για την καρτα γραφικων μου να την δειτε και να αποφανθειτε μιας και εγω δεν ειμαι σε θεση με τις γνωσεις που εχω να ειμαι σιγουρος.....Στην τελικη αν ειναι να παιζω τα games σε low quality χωρις φιλτρα ...κομματια να γινει η tft!!!(Η κομματια η καρτα ....οπως το δει κανεις....)

http://www.hercules.com/showpage.php?swcty=UK&p=90&b=0&f=1&PHPSESSID=12a7fa77faf0d3d6552dc8b5149802d8

http://reviews.cnet.com/Hercules_3D_Prophet_9800_XT_Classic/4507-8902_7-30673309.html

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δυστυχώς δεν την παλεύει με τίποτα η κάρτα...

Εκτός αν παίζεις σε χαμηλές αναλύσεις και κάνει stretching η οθόνη...

Κατά την αποψή μου,καθυστέρησε λίγο την αγορά οθόνης και άλλαξε κάρτα γιατί να έχεις 20αρα και να μην μπορείς να τρέξεις τα παιχνίδια στη native είναι κρίμα...:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως να σας ευχαριστισω ολους για την αμεριστη και αμεση βοηθεια σας!!Οντως συμφωνο οτι η αγορα χειροτερης οθονης ειναι τουλαχιστο ατοπη !!!Οποτε ,αν και δεν ηταν στα πλανα μου ,πρεπει να βαλω το χερι πιο βαθια στην τσεπη και να παρω και μια καινουργια καρτα.

Και μιας και θελω αυτο που κανω να ειναι σωστο και να αξιζει θα ηθελα να βρω οτι καλυτερο υπαρχει αυτη την στιγμη στη αγορα απο καρτα γραφικων...αλλα δεν εχω ιδεα τι παιζει απο καρτες και ποιες απο τις καινουργιες ειναι συμβατες με το υπαρχον υπολοιπο συστημα μου..(spec. γραφω στο αρχικο topic),οποτε θα χρειστω παλι τη πολυτιμη βοηθεια σας!!:)

Περιμενω τις προτασεις σας για να κανω την σχετικη αγορα...Οσο αφορα την οθονη κατα 99.9% καταληγω στην NEC.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως μολις πηρα την viewsonic vx2025wm και ειμαι υπερευχαριστημενος για τα 450Ε που εδωσα. Παρολο που και εγω ατι 9800ΧΤ εχω, προβλημα συναντησα μονο στο Titan Quest σε αναλυση 1680χ1050.Με low σε ολα και παλι ψιλοκολαγε. Αλλα σε war3,lfs και cs παιζω μια χαρα. Αλλωστε pc η' καρτα γραφικων μπορεις να αλλαξεις αργοτερα (ειδικα με την ελευση των DirectX10) ενω η οθονη μενει για καιρο...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα παρε τωρα την οθονη...ασχετα με το αν θα παιζεις τωρα καλα...

Δλδ αφου ερχονται οι dx10 θα παρεις μια high-end ή αλλιως νεας τεχνολογιας πιο μετρια...

η οθονη μενει αρα τι να την παρεις τωρα,τι σε 2 μηνες!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.