Jump to content



DSL - Vivodi και άλλα ωραία


MasterDAL

Recommended Posts

Είμαι ένας δυστηχής :o κάτοχος dsl cube της vivodi από τον Ιούνιο περίπου μετά από μία προσωπική οδύσσεια 2 μηνών που τράβηξα εωσότου να δεήσει να ενεργοποιηθεί η γραμμή μου (η οποία όμως δεν είναι της παρούσης).

Όταν δουλεύει η γραμμή δεν έχω ιδιαίτερα παράπονα καθώς από site και torrent που μπορούν να μου δώσουν bandwidth κατεβάζω σταθερά με 55. Το μέγα πρόβλημα όμως είναι το γεγονός ότι ανά 2 με 3 εβδομάδες η γραμμή απόσυγχρονίζετε και η μόνη λύση είναι να πάει κάποιος τεχνικός στον ΟΤΕ και να "σηκώσει" τη γραμμή. Κάτι παθαίνει από εκεί :cry:

Η τελευταία εξήγηση που έχω από τη vivodi είναι ότι φταίει το modem router μου (microcom), οπότε σκοπεύω να τους το στείλω να μου το διορθώσουν. Επειδή όμως σε τούτο τον άπονο κόσμο τίποτα δεν είναι σίγουρο, σκοπεύω να αγοράσω ένα καινούργιο modem router. Συγκεκριμένα κάποιο alcatel καθότι σκέφτομαι να περάσω σε πακέτο dsl-phone και dsl-net από vivodi (είμαι από τους "τυχερούς" που καλύπτει με το ιδιόκτητο δίκτυό της).

Για να μην τραβήξω όμως πάλι τα πάνδεινα άνευ λόγου και αιτίας, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποιος από εσάς είχε την ατυχία να συναντήσει κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα ή έχει ακούσει για κάτι παρόμοιο. Μπορεί άραγε να φταίει μόνο το modem - router ή να είναι κάτι άλλο? (αν έχετε κανένα γνωστό με κληρονομικό χάρισμα είναι ευπρόσδεκτη η άποψή του ;) )

Αν συμφωνείτε με το σκεπτικό αναβάθμισης router, ποιο alcatel να πάρω και από που? Μετά από μια γρήγορη έρευνα που έκανα στο net, το βρήκα μόνο σε ένα μαγαζί..

Σας παρακαλώ Βοηθήστε ένα μόνο και απελπισμένο χρήστη του διαδικτύου (θα μπορούσα ίσως να πάω σε κάποια μεσημεριανή εκπομπή να πω τον πόνο μου :tomato: )

Link to comment
Share on other sites

1. Πώς γίνεται να είσαι σε περιοχή κάλυψης του δικτύου της Vivodi αλλά να σου φτιάχνει την γραμμή ο OTE?

2. Δοκίμασε το modem στην σύνδεση ενός φίλου ή γνωστού σου πρίν κάνεις οτιδήποτε... τα microcom δεν τα έχω για κάτι πολύ special αλλά γνώμη μου, είναι καλύτερα από τα alcatel.... άν θές να δώσεις όμως λεφτά, πάρε Zyxel ή Level1....

Link to comment
Share on other sites

το Microcom είναι μούφα...το είχα δοκιμάσει οταν είχα πρωτοπάρει το dslcube και ήταν χάλια αποσυχρονιζόταν συνέχεια.Εχώ USR 9107 με ανεμηστήρα να χτυπάει στο εσωτερικό

του και είμαι Okay...Τώρα τα level1 είναι πιο καλά απο τα usr

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oktech [Χθες, στις 21:35]

1. Πώς γίνεται να είσαι σε περιοχή κάλυψης του δικτύου της Vivodi αλλά να σου φτιάχνει την γραμμή ο OTE?

Διότι έχω dsl cube το οποίο είναι ΑΡΥΣ το οποίο είναι στον ΟΤΕ

Αρχική απάντηση από oktech [Χθες, στις 21:35]

2. Δοκίμασε το modem στην σύνδεση ενός φίλου ή γνωστού σου πρίν κάνεις οτιδήποτε... τα microcom δεν τα έχω για κάτι πολύ special αλλά γνώμη μου, είναι καλύτερα από τα alcatel.... άν θές να δώσεις όμως λεφτά, πάρε Zyxel ή Level1....

Δε θα μου άρεσε η ιδέα να "ρίξω" και τη γραμμή κάποιου φίλου μου, το οποίο εξάλου μπορεί να συμβεί κάποια στιγμή τις επόμενες 2 με 3 εβδομάδες.

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι μετά από κάποια ταλαιπωρία έμαθα ότι ΜΟΝΟ τα alcatel και κάποια "vood" ή κάπως έτσι δουλεύουν στο πακέτο full llu της vivodi

Αρχική απάντηση από angelos [Χθες, στις 22:21]

το Microcom είναι μούφα...το είχα δοκιμάσει οταν είχα πρωτοπάρει το dslcube και ήταν χάλια αποσυχρονιζόταν συνέχεια.Εχώ USR 9107 με ανεμηστήρα να χτυπάει στο εσωτερικό

του και είμαι Okay...Τώρα τα level1 είναι πιο καλά απο τα usr

’ρα συμβαίνει και σε άλλους και πράγματι φτάει το modem:(

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που έχω Vivodi μου παρουσιάζει κάτι τέτοια προβληματάκια.....dld πέφτει η γραμμή, αλλά δεν απόσιχρονίζεται (το πάνω αριστερό λαμπάκι στο microcom router)

Αν έχεις τέτοιο πρόβλημα μάλλον φταίει ο Ο.Τ.Ε. και πρέπει να δηλώσεις βλάβη, αλλά δεν αποκλείω την πιθανότητα να φταίει το router

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.