Jump to content



the BenQ FP241W[Z] thread


Hydrus

Recommended Posts

Επειδη αυτο το monitor θα συζητηθει πολυ λεω να το τιμησουμε ανοιγοντας αυτο εδω το θεματακι.Λοιπον ξεκιναμε.Η αρχη εγινε με αυτο το review

.Στην συνεχεια αρχισαν να ξεπηδουν ολοενα και περισσοτερα.Πηγαινοντας κανεις στο newegg μπορει να δει και τα review των καταναλωτων/χρηστων αυτης της οθονης.Υποψιν στην Αμερικη αυτη τη στιγμη πωλειται προς 799$.Το overclockers

στην Αγγλια την πουλα προς 646 λιρες δλδ 970 περιπου,ομως δεν στελνει Ελλαδα...Τελος το pixmania

την πουλα προς 1150 + 60 τα μεταφορικα.Τιμη κατα πολυ ανεβασμενη εν σχεση με τα αλλα 2 καταστηματα.Αυτα περι τιμολογησης και διαθεσιμοτητας.Να και ενα αλλο review και

εδω

αλλα και εδω

To τελευταιο ειναι απο χρηστη forum.Αυτο που δημιουργησε τοσο ντορο ειναι αδιαμφησβητητα το HDMI.Παρολα αυτα γενικα λεγεται οτι η ποιοτητα απεικονησης της ειναι αψεγαδιαστη και οτι ισως ειναι η top 24 και οχι μονο οθονη.Βεβαια λενε οτι η BenQ εοιμαζει καποιο revision την εκδοση με την καταληξη -Ζ δλδ FP241WZ.Ακομα δεν εχω καταλαβει τι ακριβως θα βελτιωνει η θα εχειδιαφορετικο εν σχεση με την κανονικη.Οποιος ξερει ας μας πει.Εμενα αυτη τη στιγμη η διαθεσιμοτητα αλλα και η μη υπαρξη λευκου χρωματος(υπαρχει δλδ αλλα το μαυρο εχει μαγαλυτερη ζητηση) αλλα το κυριοτερο η φημη για καποιο revision οπως πχ η εκδοση -Ζ η καποια αλλη αλλα και τι επιπτωσεις θα εχουν αυτες οι βελτιωσεις.Οι γνωμες σας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Το πρώτο μαγαζί από Ελλάντα δεν ανοίγει το λινκ

και το άλλο λέει κατά παραγγελία. Pixmania το ξέρουμε ότι την έχει αλλά τη θέλω από Ελλάντα ( και σοβαρό shop όχι κουκουρουκου)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από InFeRnO [Σήμερα, στις 21:18]

κατι ακουσα οτι εχει σοβαρο προβλημα με το Brightness (ειναι πολυ bright) και με το 1:1.

για το δευτερο θα βγει upgrade τελος Δεκεμβρη

Γι αυτό είναι καλό πιστεύω να περιμένουμε για το "Z" μοντέλο που δυστυχώς στην Ελλάδα ακόμα δεν έχει έρθει (από όσο ξέρω ούτε έξω έχει ακόμα φτάσει σε retailers).

Προσωπικά θα περιμένω γι αυτό το monitor όσο χρειαστεί.

Μέχρι τώρα τα συγκριτικά με άλλες 24άρες οθόνες το βγάζουν καλύτερο σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Μάπα το καρπούζι σύμφωνα με το Behardware

Η τεχνολογία της benq είναι πολυ απλωική σε σχέση με της samsung και μάλλον πιο πολύ κακό κάνει αφού ρίχνει τη φωτεινότητα στα 110cd/m2.Στον χρόνο ακόκρισης δεν φαίνεται να είναι καλύτερη από την Dell 2407.

Πάρτε τα μεταφραστήρια σας γιατί είναι στα γαλλικά.

Link to comment
Share on other sites

το οτί είναι πολύ bright out-of-the-box θεωρώ ότι διορθώνεται με την αντίστοιχη ρύθμιση, τώρα το θέμα 1:1 αν δεν το υποστηρίζει το monitor το υποστηρίζουν οι καινούργιες nvidia σε επίπεδο κάρτας γραφικών. Κατά τα άλλα θα ήθελα να το έβλεπα απο κοντά αλλά μάλλον θα αργήσει κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

το 1:1 ειναι σοβαρο. Οχι για την VGA αλλα αν θελεις να συνδεσεις ενα PS3 η Xbox 360 η ενα dvd θα εχεις παραμορφωση γιατι δεν εχει 16:9 αλλα 16:10.

Θα βγει fix ειπε η benq αλλα τελος Δεκέμβρη και δεν θα μπορει να το κανει ο καταναλωτης αλλα μονο η benq :(

Εγω περιμενω παντος την νεα LG... με το νεο panel.

Οσο για το brightness ακομα και στο 10 αν το πας ειναι πολυ bright... Οπότε αν κάτσεις σε σκοτεινό δωμάτιο τα βλέπεις όλα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από InFeRnO [Σήμερα, στις 10:44]

το 1:1 ειναι σοβαρο. Οχι για την VGA αλλα αν θελεις να συνδεσεις ενα PS3 η Xbox 360 η ενα dvd θα εχεις παραμορφωση γιατι δεν εχει 16:9 αλλα 16:10.

Θα βγει fix ειπε η benq αλλα τελος Δεκέμβρη και δεν θα μπορει να το κανει ο καταναλωτης αλλα μονο η benq :(

Εγω περιμενω παντος την νεα LG... με το νεο panel.

Οσο για το brightness ακομα και στο 10 αν το πας ειναι πολυ bright... Οπότε αν κάτσεις σε σκοτεινό δωμάτιο τα βλέπεις όλα..

Tελικά η LG είναι δυστυχώς MVA σύμφωνα με το γερμανικό site της lg και απ'οτι είδα σε ένα review.Links και info υπάρχουν στο θέμα της οθόνης .

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι και εγω στα σκαρια για 24'' ΤFT,πιστευω οτι μεχρι στιγμης οι καλυτερες επιλογες ειναι η Samsung 244T και η Dell 2407WFP.

Mαλλον θα παω για τη δευτερη κυριως λογω design...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.