Jump to content



the BenQ FP241W[Z] thread


Hydrus

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από knight_77 [Σήμερα, στις 10:56]

Επειδη ειμαι και εγω στα σκαρια για 24'' ΤFT,πιστευω οτι μεχρι στιγμης οι καλυτερες επιλογες ειναι η Samsung 244T και η Dell 2407WFP.

Mαλλον θα παω για τη δευτερη κυριως λογω design...

H αγορά 24άρας είναι μάλλον ένα μεγάλο μπλέξιμο προς το παρόν. Κι εγώ 24άρα επιθυμώ να αγοράσω αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα απογοητευτούμε αν βιαστούμε.

Για την Samsung 244T (είχα φτάσει κοντά στο να την παραγγείλω) υπάρχουν πολλά παράπονα για τραγικό input lag.

Για την DELL 2407 (μίλησα μέχρι και με την Dell Hellas) λέγονται διάφορα για banding, backlight bleeding, input lag και άλλα διάφορα. Ακόμα και με το Α03 revision.

Εδώ οι πληροφορίες που έχω μαζεψει:

Στην US έχει πέσει πολύ η τιμή της - κοιτάξτε διαφορά στις τιμές ανά χώρα.... Απίστευτο (εκτός κι αν κάνω κάτι λάθος)!

US: 528 euros ($679)

UK: 1113 euros (£754)

GR: 952 euros

φυσικά με US παίζει και τελωνείο στην μέση οπότε το ξεχνάμε υποθέτω...

Μίλησα με την DELL - εδώ στην Αθήνα. Τελική τιμή (μετρητά) : 800+ΦΠΑ = 952

Φυσικά παίζουν και έντοκες δόσεις - 6, 12 ή 24 με σχετικά χαμηλό επιτόκιο.

Επίσης μου διαβεβαίωσαν ότι ισχύει το "καλό" support της DELL με τεχνικό τμήμα εντός Ελλάδος, κλπ.

Με διαβεβαιωσαν οτι ολα τα 2407 monitors που διαθετει η Dell στην Ελλάδα εχουν το Α03.

Stock δεν υπαρχει - 20-25 μερες αναμονη μου ειπαν απο Dell - μετά την εκάστοτε παραγγελία.

(Λέτε να κάνουμε καμια μαζική αγορά μπας και μας κάνουν καλύτερη τιμή; ! )

Για την BenQ διαβάζω κι εγώ διάφορα. Μην την ακουμπήσετε μέχρι να δούμε κι άλλα reviews για το "Z" μοντέλο.

Για την LG L245 ... δεν ξέρω πολλά, είναι νωρίς να κρίνουμε - αλλα τα πρώτα review λένε για panel που δεν ειναι S-IPS.

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι ΔΕΝ υπάρχει τέλεια 24άρα. Ολές έχουν και από κάτι... αρνητικό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stark [Σήμερα, στις 13:41]

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι ΔΕΝ υπάρχει τέλεια 24άρα. Ολές έχουν και από κάτι... αρνητικό.

Ολες οι 24αρες έχουν αρνητικά γιατί έχουν MVA-PVA πάνελ. :D

Πολλά καλά έχω ακούσει για την 24αρα Eizo και σύντομα αναμένεται αντικαταστάτρια αλλά είναι πολύ ακριβή.

Η πρώτη επιβεβαιωμένη 24αρα S-IPS αναμένεται από την NEC τον Απρίλη(24WGX3).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.