Jump to content



Επειγον θεμα με δεδομενα σε partition FAT32


FRuLiS13_acg

Recommended Posts

Το θεμα ειναι λιγο συνθετο (τουλαχιστον για εμενα!) , για αυτο θα το παρουσιασω οσο πιο απλα γινεται. Δουλευω Windows xp pro με το γνωστο σε ολους μας πρωτυπο για δισκους NTFS. Υπαρχει ενα αρκετα σημαντικο partition στον υπολογιστη μου το οποιο ειναι σε FAT32. Ο μοναδικος τροπος που μπορω να δω την υπαρξη του ειναι μεσα απο το Partition Magic 8. Το προβλημα για εμενα ξεκινα απο αυτο το σημειο! Πως μπορω να παρω τα δεδομενα που βρισκονται μεσα στο συγκεκριμενο partition και να τα μεταφερω σε partition που το λειτουργικο μου θα μπορεσει να τα δει.

(Μην το ψαχνετε πως ξεμεινε το partition σε FAT32, ειναι μεγαλη ιστορια. Το σημαντικο στην προκειμενη περιπτωση ειναι να μπορεσω παση θυσια να "ανακτισω" τα δεδομενα που εχω σε εκεινο το κομματι του δισκου!)

Ευχαριστω προκαταβολικα ολους οσους εχουν τις γνωσεις για να βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

Bασικα η απορια μου ειναι γιατι δεν μπορεις να δεις το παρτιτιον απο τα win??

Ποσα γιγα ειναι??

Μηπως δεν ειναι φατ32 και ειναι unallocated???

Για δειξε ενα screenshot απο το partiotion magic...

Nομιζω απο το ιδιο το προγραμμα (αν ειναι φατ32) κανεις convert σε nτfs χωρις να χαθουν δεδομενα...

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Ακριβώς το ίδιο γίνετε και με acronis disk director

Ακόμα με το acronis μπορεί να γίνει και μέσω boot disk που σίγουρα δεν πρόκειται να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα δοκίμασε αυτά τα 2 και πες μας τι έγινε

post-3848-1416072821,2946_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα έπρεπε να μπορείς να δεις και να δουλεύεις με fat32 partitions απο ext3 πόσο μάλλον με ntfs. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν στο δείχνει απο το my computer. ¨Ομως (όπως είπε και ο Lord) με το Partition magic κανεις και explore στα partition. Για ψάξτο λίγο. Βάλε επίσης κανένα screenshot να δούμε γιατι ίσως να είναι και κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια "τελος καλο ολα καλα". Εφαρμοσα πανω κατω αυτα που προτεινε ο Lord και δωθηκε οριστικη λυση στο προβλημα.

(Ουσιαστικα εκανα του broswer, και επειτα με copy,paste μετεφερα τα αρχεια σε ασφαλες μερος. Το partition ηταν 4.5GB το οποιο και διεγραψα μετα την ανακτηση των αρχειων.)

Ευχαριστω πολυ ολους οσους ειχαν την διαθεση να βοηθσουν.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά προγράμματα που κάνουν recovery(με μια αναζήτηση στο Google θα βρεις πάρα πολλά) ευτυχώς στην περίπτωση του παιδιού δεν χρειάστηκε κάτι τέτοιο ένα απλό copy paste και τελείωσε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.