Jump to content



DVI(digit INPT) vs Dsub(Anlg INPT) TFT's


nikoskrhth

Recommended Posts

αγόρασα την LG 19lwt 19'' wide οπου έχει DVI (digital input) kai Dsub15 (analog input)

αλλα δεν βλεπω διαφορα στην ποιοτητα αποικονισης από το DVI στο Dsub15.

Εσείς παιδιά τι πιστεύετε, αξίζει η διαφορα προς τα πάνω χρημάτων TFT panel με DVI παρά με Dsub15? εχει παρατηρίσει κανείς διαφορα στην ποιοτητα?

Στην βιβλιοθικη του ΤΕΙ που σπουδάζω έχουν 15άρες TFT SONY οπού εχουν μόνο analog input και είχα παρατηρίσει οτι σε διαφορα σημεία της οθόνης τα pixel δεν ειναι σταθερα δηλαδη αναβοσβηνουν και ελεγα οτι ο A>D converter όπου εχει η οθόνη το δημιουργει αυτο το φαινόμενο κατα τη μετατροπη του σηματος απο αναλογικο σε ψηφιακο και ειχα βγαλει το συμπερασμα οτι φταιει επειδη δεν εχει DVI. Αλλα στην οθονη μου που δεν το παρατηρισα αρχιζω να πιστεύω οτι δεν ειναι και τόσο αναγκαιο το DVI.

Υ.Γ ’φου και η πιο φτηνες καρτες γραφικών εχουν DVI γιατί στις TFT με DVI υπαρχει και Dsub15? δεν θα μειωνονταν το κόστος εάν είχαν μόνο 1ή2 DVI αφου έτσι δεν θα χρειάζονταν ο ΑD converter μονο γίνεται το αντίθετο? μηπως το DVI είναι marketing μονο?

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ ’φου και η πιο φτηνες καρτες γραφικών εχουν DVI γιατί στις TFT με DVI υπαρχει και Dsub15? δεν θα μειωνονταν το κόστος εάν είχαν μόνο 1ή2 DVI αφου έτσι δεν θα χρειάζονταν ο ΑD converter μονο γίνεται το αντίθετο? μηπως το DVI είναι marketing μονο?

Εδώ θα συμφωνήσω απολύτως. Όλες οι TFT θα έπρεπε να έρχονται ΧΩΡΙΣ DSub και κατά συνέπεια κύκλωμα Αnalog To Digital.

Υπάρχει διαφορά στην ποιότητα μεταξύ DVI και DSub (που αυτό βέβαια ποικίλλει από οθόνη σε οθόνη). Εγώ συγκεκριμένα παρατηρώ "θορυβο" στις περισσότερες οθόνες που έχω δει οι οποίες είναι συνδεδεμένες με D-Sub

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.