Jump to content



Απομακρυσμένο On/Off υπολογιστή...


Jaco

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ramolimento [Σήμερα, στις 00:32]

Φιλε, διαβασα περιληπτικα το πρωτο σου γραμμα και θα ηθελα μονο να σου πω οτι εισαι υπερβολικος. Οι υπολογιστες δεν καινε τοσο πολυ ρευμα. Κι εγω εχω 2 υπολ/στες ολο το 24ωρο καιο η χρεωση ειναι ελαχιστη. Οποτε μη σκοτιζεσαι με αυτο το θεμα.

Εξαρτάται το πως κρίνεις μια χρέωση ελάχιστη... Για άλλους τα 150 με 200ευρώ είναι ελάχιστα και για άλλους υπερβολικά. :p Αλλά το ότι ένας υπολογιστής με 500watt τροφοδοτικό "καίει" κάμπωσο ρεύμα είναι γεγονός. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια αν εχεις 500 ή 800W τροφ/κο αλλα ποσο ενεργοβορα ειναι τα υποσυστηματα σου και ποσο οντως χαλανε, οταν το pc ειναι απλως ανοιχτο και κατεβαζει, χαλαει ελαχιστα.

Δεν τιθεται θεμα για 150 ή 200 φυσικα, το κοστος ειναι τοσο μικρο που ουτε καν θα δειτε διαφορα στον λογ/σμο.:)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις λάθος άποψη για την έννοια κατανάλωση. Ένας πολύ απλός τρόπος είναι να δεις πόσα αμπέρ τραβάει realtime το τροφοδοτικό σου σε idle καταστάσεις και να το πολλαπλασιάσεις με τα volt. Παράδειγμα αν το τροφοδοτικό σου τραβάει 2 αμπέρ επί 220 volt = 440watt. Οπότε καταλαβαίνεις με αυτόν τον τύπο τι σημαίνει κατανάλωση. :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου νομιζω οτι εισαι λαθος και ενας ηλεκτρολογος ισως μπορει να μας διαφωτισει.

Ενας υπολογιστης με τροφ/κο 500W, αν καθεται και δε κανει τιποτα δεν προκειται να τραβηξει 500W. Aυτα θα τα τραβηξει εφοσον τα ενεργοβορα υποσυστηματα του ειναι σε πληρη λειτουργια(επεξστης, καρτα γραφικων).

Εγω οπως ειπα εχω 2 υπολογιστες ανοικτους ολο το 24ωρο και η χρεωση στο ρευμα ειναι ελαχιστη παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να ευχαριστήσω τον πολύ καλό μου φίλο Δημήτρη(JACO) για την βοήθεια του στην υλοποίηση του όλου project όπως και για τις πολύτιμες τεχνικές του συμβουλές. Επισυνάπτω και 2 φώτο του έτοιμου πλέον και πλήρη λειτουργικού κυκλώματος...

xport1zt4.th.jpg xport2tr7.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

UPDATED 26/05/2007

Περισσότερα στο πρώτο post της πρώτης σελίδας...

Βρέθηκε λίγο χρόνος και έκανα ένα update στο λογισμικό που τρέχει στον microcontroller, ο οποίος πλεόν είναι ο PSoC CY8C27443 της Cypress...

Προστέθηκε η δυνατότητα να λειτουργεί το κύκλωμα σαν update client για το no-ip.org, οπότε αν έχει κάποιος ένα account στο no-ip τότε η συσκευή συνδέεται αυτόματα κάθε 10 λεπτά και κάνει update την ip του host (adls router) στον οποίο είναι συνδεδεμένη η συσκευή... η κατάσταση είναι ακόμα λίγο beta... λειτουργεί κανονικά, αλλά τα στοιχεία που χρειάζεται ο no-ip server (username, password, host) είναι μέσα στον PSoC και δεν μπορούν να αλλάξουν... τις επόμενες μέρες θα φτιάξω και ένα utility που θα μπορεί κάποιος να συνδεθεί εξωτερικά (μέσω TCP/IP) από οπουδήποτε και να το προγραμματίζει... αυτή την στιγμή δεν υπάρχει encryption, αλλά μόνο password για την σύνδεση του χρήστη εξωτερικά (μέσω TCP/IP) στην συσκευή... δυστυχώς η μνήμη του PSoC είναι μικρή να χωρέσει έναν AES-128bit που έχω έτοιμο και παίζει σωστά... κάποια στιγμή θα δοκιμάσω να κάνω optimize τον κώδικα, αλλά τα AES tables είναι μεγάλα... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 3 years later...

:wall:Καλημερα.

Εχω το ΧPORT03 και απλα θελω να ελεγχω τα 3 gpio του.

Ειναι καμια εβδομαδα που το πηρα .Ολα καλα ( installation κλπ ) αλλα εχω κολλησει λιγο

με τα gpio του.

Εχω βρει διαφορα παραδειγματα σε perl, java κλπ αλλα θελω αν μπορεις να μου

δωσεις καποιο παραδειγμα σε visual basic.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.