Jump to content


Απόκρυψη partitions και φακέλων απο users


koulis13

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Σε υπολογιστή συνδέονται τρείς χρήστες. Δυο users και ένας admin (εγώ).

Σε αυτό τον υπολογιστή υπάρχουν partitions τα οποία δέν θέλω να είναι εμφανή στους δυο users παρά μόνο σε εμένα.

Τί πρέπει να κάνω ώστε να μήν φαίνονται αυτά τα partitions στους δυο χρήστες;

Επίσης, στο partition που θέλω να έχουν πρόσβαση αυτή τη φορά, υπάρχουν φάκελοι που θέλω να τους κάνω ιδιωτικούς, να τους βλέπω μόνο εγώ, Πώς θα το κάνω αυτό;

Χρησιμοποιώ WinXP Pro Greek.

Link to comment
Share on other sites

Στο My Computer ή στον Explorer κάνεις δεξί κλικ στο δίσκο (partition) που θέλεις.

Πας Sharing & Security και αφαιρείς όλους τους χρήστες εκτός από Administrators, System κι εσένα.

Αντίστοιχα κάνεις το ίδιο στους φακέλους.

Έτσι βλέπουν τα partitions και τους φακέλους, αλλά δεν έχουν προσβαση να τους ανοίξουν.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και τροπος να μην φαινονται καθολου καποια Partitions σε αλλους χρηστες αλλα δεν ξερω πως γινεται, το ειχα ψαξει αλλα το μονο που ειχα καταφερει ειναι αυτο ^.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έκανα ακριβώς αυτό που αναφέρει ο wizard αλλά τώρα δέν έχω ούτε εγώ σάν admin πρόσβαση πλέον σε αυτά τα partition.

Πώς μπορώ να επαναφέρω την αρχική κατάσταση; Έκανα restore αλλά δέν είχε αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ta partitions δε μπορείς να τα κρύψεις έτσι κι αλλιώς (εκτός αν υπάρχει κάποιο software ή αν φτιάχνεις διαφορετικά hardware profiles)

Δοκίμασε να κάνεις πάλι τη διαδικασία.

Πρέπει στο δίσκο να υπάρχει το Group των Administrators, το System κι το δικό σου account και να έχουν επιλεγμένο το Full Control.

Είσαι σίγουρα administrator?

Link to comment
Share on other sites

Ναί είμαι admin.

Κατάφερα να το επαναφέρω τσεκάροντας την επιλογή "Αντικατάσταση κατόχου στα δευτερεύοντα κοντέινερ και αντικείμενα" στο tab "Κάτοχος" στις πρόσθετες ρυθμίσεις ασφάλειας.

Μήπως πρέπει να αλλάξω κάποιες απο τις ρυθμίσεις που φαίνονται στην εικόνα που επισυννάπτω, απο αποδοχή σε άρνηση;

post-366-1416072836,3492_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.