Jump to content


Win XP ρυθμισεις...


sfeteristis

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από sfeteristis

Να τα κλεισω ολα??τι μπακαλιστικη οδηγια ειναι αυτη, εδω κοιταμε να τα εκμεταλλευτουμε για να κερδισουμε το βελτιστο απ το καθενα κι εσυ μου λες "κλειστα ολα"? Το ξερεις οτι το System Restore ειναι αυτο που κανει τη διαφορα στα xp?

Εγώ μπορεί να μην ξέρω πόσο χρήσιμο όντως είναι το system restore γιατί δεν μου χρειάστηκε ποτέ στα 4-5 χρόνια που χρησιμοποιώ τα xp. Δόξα το θεό υπάρχει το safe mode, και για τις δύσκολες καταστάσεις η recovery console ή το repair setup στο cdακι των xp.

Αν εσύ το θεωρείς απαραίτητο δεν σημαίνει οτι εμείς είμαστε βλάκες! Ούτε και μπακάλιδες όπως μας αποκάλεσες. :) Σου τεκμηρίωσα την άποψη μου, κλείστα αν θες να είσαι best performance! ’ντε καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που ειπα ειναι οτι οδηγια στυλ"κλειστα ολα"ειναι μπακαλιστικη και φυσικα καθολου σωστη.

Προτιμας την απλη λυση αντι να ψαξεις και να βρεις τη σωστη ρυθμιση για καθε περιπτωση.

Δεν ειπα οτι εισαι βλακας. Απλα μη ψαγμενος.

Γιατι να τρεχω για safe mode ή recovery console με αμφιβολα αποτελεσματα οταν υπαρχει το system restore? Για να μη ξοδεψω 5 G ?!...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sfeteristis

Aυτο που ειπα ειναι οτι οδηγια στυλ"κλειστα ολα"ειναι μπακαλιστικη και φυσικα καθολου σωστη.

Προτιμας την απλη λυση αντι να ψαξεις και να βρεις τη σωστη ρυθμιση για καθε περιπτωση.

Δεν ειπα οτι εισαι βλακας. Απλα μη ψαγμενος.

Γιατι να τρεχω για safe mode ή recovery console με αμφιβολα αποτελεσματα οταν υπαρχει το system restore? Για να μη ξοδεψω 5 G ?!...

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sfeteristis

Aυτο που ειπα ειναι οτι οδηγια στυλ"κλειστα ολα"ειναι μπακαλιστικη και φυσικα καθολου σωστη.

Προτιμας την απλη λυση αντι να ψαξεις και να βρεις τη σωστη ρυθμιση για καθε περιπτωση.

Δεν ειπα οτι εισαι βλακας. Απλα μη ψαγμενος.

Γιατι να τρεχω για safe mode ή recovery console με αμφιβολα αποτελεσματα οταν υπαρχει το system restore? Για να μη ξοδεψω 5 G ?!...

βασικα .....νομιζω το αναποδο ισχυει...

Απλη λυση ειναι το recovery console με μειον τα καμποσα γιγα που δεσμευει..

ενω για να μπεις σε safe mode/recovery console ....εεε..δεν ειναι και τοσο απλο..!

Απλο ειναι να μπεις ...το τι πρεπει να κανεις την καθε φορα αλλαζει μιας και πρεπει να βρεις τη σωστη ρυθμιση.

Προφανως αν θα τα εχεις ολα η καποια on-off αυτο αφορα το εκαστοτε χρηστη..

Παντως αν μπορουσα θα εβγαζα και το VM..(κατα καιρους το βγαζω μεχρι να μου θυμισει καποια εφαρμογη οτι το εχω κλεισει).

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε το system restore,recycle bin και ενα σωρο αλλα πραγματα των xp ειναι θεμα του χρηστη αν τα θελει 'η οχι.Εγω προσωπικα εχω απενεργοποιησει παρα πολλα πραγματα ακομη και τα visual styles και χρησιμοποιω το classic theme των windows.Αλλος μπορει να θελει να βαλει για παραδειγμα ενα βαρυ theme για να δειχνει πιο ωραιο το περιβαλλον εργασιας.Θεμα γουστου ειναι και pc.Γιατι εγω που εχω 512 mb μνημη και γενικοτερα κατω του μετριου pc πλεον θελω να παιζω τα τελευταια παιχνιδια χωρις κολληματα και η μονη δωρεαν λυση ειναι αυτη.Μερικοι power users απενεργοποιηουν τελειως τα background services του antivirus και χρησιμοποιουν μονο το ελαφρυτατο firewall των xp και κανουν συχνα manual scans.

Τελος παντων οπως ειπα αναλογα πως εχει συνηθησει ο καθενας.

-Pagefile πιθανον με 2GB να μην χρειαστει αλλα σε περιπτωση που χρειαστει (low virtual memory messages κλπ) βαλτο στα 1024 MB Both initial & max size.Το Pagefile καλο ειναι να μενει σταθερο.Αλλα και παλι η τιμη δεν ειναι απολυτη.Ισως χρειαστουν και 1536 MB στην χειροτερη περιπτωση.Παντα both & initial & max το ιδιο size οτι και τιμη να βαλεις τελικα (αν βαλεις)

Για ολα τα υπολοιπα τα ειπα πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.