Jump to content


Πρόβλημα(?) με τον Canon Pixma IP4300


Recommended Posts

Σήμερα κίολας απόκτησα τον εν λόγω εκτυπωτή ως δώρο για την επερχόμενη ονομαστική γιορτή μου...

Αρχικά εντυπωσιάστηκα αφού πριν είχα τον ΗΡ 5150 ο οποίος λογικά δεν πιάνει μια μπροστά του...

Αφού λοιπόν τον εγκαθιστώ, εκτυπώνω τη δοκιμαστική σελίδα, καθαρίζω προληπτικά τις κεφαλές, κάνω ευθυγράμμιση κλπ κλπ, αποφασίζω να εκτυπώσω και μια εικόνα για να αντιπαραθέσω την ποιότητα του προηγούμενου με τον επόμενο εκτυπωτή....

Και τί βλέπω! Ο θρυλικός εκτυπωτής των 120ε βγάζει συνολικά χειρότερες εκτυπώσεις από έναν το πολύ πολύ med-end εκτυπωτή. Η ευκρίνεια ήταν σίγουρα χειρότερη. Χρησιμοποίησα απλό Α4 χαρτί.

Και εδώ θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα:

1) Είναι φυσιολογικό;

2) Μήπως πρέπει οι κεφαλές να "στρώσουν";

3) Μήπως φταίει το software; (μου πέρασε και αυτό από το μυαλό)

4) Θα πρέπει να χρησιμοποιώ συγκεκριμένο χαρτί προκειμένου ο εκτυπωτής να αποδίδει τα μέγιστα;

5) Επειδή οι ρυθμίσεις του είναι σίγουρα πολλές σε σχέση με τον προηγούμενο ΗΡ, υπάρχει κάποιο ιδανικό σετ ρυθμισεων;

Αυτά προς το παρόν, και αναμένω την πολύτιμη βοήθεια σας....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.