Jump to content



Απορία για BIOS σε core2 επεξεργαστή


GreekSuPreMaCy

Recommended Posts

Μπορεί να μου πει κανείς γιατί σε σύστημα με Intel Core 2 1,86GHz επεξεργαστή μπαίνω στο BIOS και στο μενού System information μου αναγνωρίζει:

Type Processor: Inter ® Core 2 CPU 6300 @ 1,86GHz

Speed: 1404MHz

Count: 2

Γιατί μου αναγνωρίζει μόνο Speed: 1404MHz?? Ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από diablo13

εδώ

http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx?SLanguage=en-us&model=P5PL2

λέει ότι υποστηρίζει μέχρι pentium d.

Δεν αναφέρει ότι υποστηρίζει την σειρά core

Δηλαδή εσύ που γνωρίζεις περισσότερα αυτή η μητρική που σου είπα δεν αναγνωρίζει τους core2? Στο λεω γιατί εχω παραγγείλει για νετκαφέ μεγάλη ποσότητα λόγω ανακαίνισης και δεν μου είπανε τίποτα για ασυμβατότητα... Αυτή την μητρική μου βάλανε και τώρα είμαστε στα "στησίματα" των μηχανημάτων και το προσέξαμε....

Δώσε μου τα "φώτα" σου για το τι προβλήματα μπορεί να μου δημιουργήσει... να τους πω να μου φέρουνε άλλες μητρικές? Αυτές δεν κάνουνε δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

διάλεξες εσύ τα εξαρτήματα που θα μπούνε μέσα?

η πήρες έτοιμη σύνθεση?

αυτός φταιει που δεν σε ειδοποίησε ότι αυτή η μητρική δεν υποστηρίζει τον core.

κανονικά πρέπει να τα πάρει όλα πίσω να αλλάξει μητρική και να στα ξαναφέρει.

για να τον αναγκάσεις μην του πληρώσεις τα υπόλοιπα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από diablo13

διάλεξες εσύ τα εξαρτήματα που θα μπούνε μέσα?

η πήρες έτοιμη σύνθεση?

αυτός φταιει που δεν σε ειδοποίησε ότι αυτή η μητρική δεν υποστηρίζει τον core.

κανονικά πρέπει να τα πάρει όλα πίσω να αλλάξει μητρική και να στα ξαναφέρει.

για να τον αναγκάσεις μην του πληρώσεις τα υπόλοιπα λεφτα.

Διάλεξε το αφεντικό την σύνθεση αλλά γενικά πράγματα όπως επεξεργαστή και κάρτα γραφικών και μνήμη, την μητρική την έβαλε ο τύπος... Έλεος... Τώρα μιλήσαμε και μου είπε ότι η μητρική που μου έχει φέρει είναι η ASUS P5PL2/C και όχι η ASUS P5PL2 κάτι όμως που δεν φαίνεται πουθενά... δεν μου εξήγησε πάντως την διαφορά ταχύτητας που λέει στο BIOS...είπε ότι θα "το φτιάξει" αύριο...

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και screenshot οταν πήγα να μετρήσω την ταχύτητα του επεξεργαστή εκτός απο το bios... δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μου αναγνωρίζει πλήρως την ταχύτητα του core 2... Επίσης γιατί μου έχει τέτοια ένδειξη στο overclocking?

whyisthatdg5.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.