Jump to content



MS Natural Wireless Laser Mouse 6000


aggelopas

Recommended Posts

Αφου μου εβαλε την ιδεα ο spc σε ενα ποστ του,ψαχνω αλλα δεν βρισκω πουθενα το ποντικι που θα συνοδευσει το 4000 keyboard μου. Εδω ενα reiview του http://www.everythingusb.com/microsoft_natural_wireless_laser_mouse_6000.html

Αν το πηρε το ματι κανενος...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μετά από πολλούς μήνες αναμονή, μόλις το παρέλαβα!

Απλώς ακούμπησα το χέρι μου πάνω του και ήρθα σε οργασμό :p

Μιλάμε για τον ορισμό της εργονομίας!

Είναι απίστευτο το πως κάθεται στο χέρι και το πως κάνει όλα τα υπόλοιπα (εργονομικά και μη) να μοιάζουν τούβλα.

Σε κάθε τέτοια αναβάθμιση αναρωτιέμαι πως δούλευα παλιότερα.

Εντυπώσεις από βάρος, απόκριση κλπ σε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις (λάβετε υπόψιν ότι συγκρίνω με το Intellmouse Explorer 4 με το οποίο δουλεύω μέχρι σήμερα (έχοντας αλλάξει πολλά άλλα)):

1. ’ριστη εργονομία

Μικρή εξαίρεση αποτελεί η όχι άριστη πρόσβαση των 2 πλαϊνών κουμπιών.

Σημείωση: Λόγω της σωστής (πλέον) θέσης του καρπού η κίνηση πλέον γίνεται με το χέρι και όχι με τον καρπό (γεγονός που στην αρχή ξενίζει καθώς, εκτός των άλλων, απαιτεί και μεγαλύτερη αλλά πιο σωστή εργονομικά προσπάθεια).

2. Όχι και το πιο ελαφρύ

3. Απόκριση: Τυπικό ασύρματο aka ενσύρματο δεν είναι με τίποτα. Υπόψιν ότι αναφέρομαι σε desktop χρήση σε υψηλή ανάλυση (1920*1200).

4. Παρατήρησα (αν και σε ελάχιστο βαθμό) το γνωστό πρόβλημα πολλών κομματιών MS Mouse (το οποίο με έχει κάνει να στείλω RMA ουκ ολίγα κομμάτια): Το αριστερό κουμπί δεν πιάνει πάντα με την μία.

Συμπέρασμα: Θα το δοκιμάσω μερικές ημέρες και θα αποφασίσω αν μπορεί να διαδεχθεί επάξια το Intellmouse Explorer 4.

ΥΓ Μακάρι να το έβγαζαν και σε ενσύρματο αλλά που

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77

Παντως περισσοτερο προς πατατα μου φαιρνει το σχημα του παρα προς mouse....:p

Aναμενουμε εντυπωσεις αν και με πρωτη ματια προτιμω το Revolution....

Καλά, πιάσε την πατάτα στο χέρι και ότι έχεις πιάσει μέχρι σήμερα θα σου φανεί καρπούζι. :p

ΥΓ Με το Rev δεν το έχω συγκρίνει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το wireless δεν υποφέρεται με τίποτα.

Η ακρίβεια στην κίνηση που προσφέρει το ενσύρματο απλώς δεν αντικαθίσταται με τίποτα.

Μου κάνει εντύπωση πως μπορείτε να δουλεύετε εφαρμογές που απαιτούν ακρίβεια (πχ ACAD) με ασύρματα ποντίκια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

...ΥΓ Με το Rev δεν το έχω συγκρίνει ακόμα.

Κακως...Logitech rules !!!:p

Αρχική απάντηση από spc

...Μου κάνει εντύπωση πως μπορείτε να δουλεύετε εφαρμογές που απαιτούν ακρίβεια (πχ ACAD) με ασύρματα ποντίκια...

Mα εκει ακριβως ξεχωριζουν οι ΕΜΠΕΙΡΟΙ σχεδιαστες απο τους Wannabe.....

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77

Κακως...Logitech rules !!!:p

Σε κάποια ναι, σε κάποια όχι.

Αρχική απάντηση από knight_77

Mα εκει ακριβως ξεχωριζουν οι ΕΜΠΕΙΡΟΙ σχεδιαστες απο τους Wannabe.....

:laughing:

Αχ τα θέλουν τα οπίσθία σου..... ''έμπειρε-γκουχ-γκουχ-FPS-HL2 σχεδιαστή'' :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.