Jump to content



Πλαίσιο και ASUS μητρικές


Dr.Paneas

Recommended Posts

Τι λετε ρε παιδια που δεν σφραγιζει η ASUS τις μητρικες.

Που το ακουσατε αυτο?

Το αυτοκολλητο αυτο ακριβως το πραγμα λεει και στην αρχικη συσκευασια αλλα και στην ζελατινα της μητρικης.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και γω με το πλαισιο,οσες asus αγοραζω για το μαγαζι που δουλευω καμια δεν ειναι και μαλιστα σε μια ξεχασανε να βαλουν το backplate.Τουλαχιστον απ'το eshop που ειχα παρει για τον δικο μου ηταν κομπλε τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ρε παιδια που δεν σφραγιζει η ASUS τις μητρικες.

Που το ακουσατε αυτο?

Το αυτοκολλητο αυτο ακριβως το πραγμα λεει και στην αρχικη συσκευασια αλλα και στην ζελατινα της μητρικης.

ASUS M2F ..Πλαισιο..Ασφραγιστη..

ΑSUS P5Q-EM ..Πλαισιο..Ασφραγιστη..

ASROCK 785GMH/128..Πλαισιο..Ασφραγιστη..

2xECS A780GM-A.. Πλαισιο..Ασφραγιστη..

ABIT IP35Pro..Πλαισιο..Ασφραγιστη..

ABIT AW9D MAX..Πλαισιο..Ασφραγιστη..

ΑSUS M3A78κατι Eshop..Aσφραγιστη..

Κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Rampage II Extreme... xtremeshop...σφραγισμενη

Maximus II Formula.... xtremeshop...σφραγισμενη

Maximus II Formula... Plaisio... σφραγισμενη

P45 Deluxe....Plaisio....σφραγισμενη

Rampage II Gene...Plaisio...σφραγισμενη (για φιλο)

Και οταν λεω σφραγισμενη μιλαω για ΟΛΑ τα σακουλακια. Οχι μονο της μητρικης.

Link to comment
Share on other sites

Rampage II Extreme... xtremeshop...σφραγισμενη

Maximus II Formula.... xtremeshop...σφραγισμενη

Maximus II Formula... Plaisio... σφραγισμενη

P45 Deluxe....Plaisio....σφραγισμενη

Rampage II Gene...Plaisio...σφραγισμενη (για φιλο)

Και οταν λεω σφραγισμενη μιλαω για ΟΛΑ τα σακουλακια. Οχι μονο της μητρικης.

Εγω δεν μιλαω για τα σακουλάκια..χαίρω πολυ.

Για το κουτι και την mobo μιλαω.

Link to comment
Share on other sites

^^

To αυτο...

Τα κουτια των μητρικων ειναι ανοιχτα,χωρις ταινια ασφαλειας.Αλλες φορες η μητρικη ειναι μεσα σε ηλεκτροστατικη σακουλα και αλλες οχι.Επισης αλλες φορες η σακουλα αυτη ειναι κολημενη με σελοτειπ αλλες με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μιλαω για τα σακουλάκια..χαίρω πολυ.

Για το κουτι και την mobo μιλαω.

Μαλλον δεν το εγραψα σωστα ή δεν μιλαω καλα ελληνικα.

Λεω ΟΛΑ τα σακουλακια. ΟΧΙ μονο της μητρικης.

Εννοωντας οτι και της μητρικης ειναι σφραγισμενο.

Το κουτι της μητρικης οχι δεν ηταν σε καμια περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν το εγραψα σωστα ή δεν μιλαω καλα ελληνικα.

Λεω ΟΛΑ τα σακουλακια. ΟΧΙ μονο της μητρικης.

Εννοωντας οτι και της μητρικης ειναι σφραγισμενο.

Το κουτι της μητρικης οχι δεν ηταν σε καμια περιπτωση.

Τα IDE,SATA,power connectors κλπ εννοείται οτι ήταν σφραγισμένα...αυτό μας έλειπε. banana

Οπότε καταλήγουμε στο γεγονός ότι η ASUS δεν σφραγίζει το κουτί της.:D

Το ερώτημα είναι τι παίζει στο μέσα σακουλακι που είναι η μητρική. Εμένα όσες ASUS πηρα απο το Πλαισιο (απο το Πλαισιο τις εχω παρει ολες) ήταν παλαιότερα σφραγισμένο με κολλητική ταινία της ASUS (είχα παρει την σειρα ROG για AMD σύστημα). Τώρα, που ξανα αγορασα μητρικη ASUS είδα αυτό που είδα.:(

Πάντως στην UD3P η Gigabyte είχε σφραγίσει το σακουλάκι της μητρικης. Δηλαδή ήθελες ψαλίδι για να ανοιξει. This is Sparta

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορυφη αυτό το post ρε παιδιά και πιό κορυφή οι φωτος του φίλτατου Dr. Paneas. Απο προσωπική εμπειρία, θα αγόραζα ξανά και ξανά και ξάνα απο το πλαίσιο, οποιοδήποτε hardware.

Ο λόγος? Ενας!

Έχουν κορυφή RMA.

Είχα ποστάρει ξανά αυτό που θα διαβάσετε, αλλα θα το ξαναγράψω. Είχα μια mobo, Asus, νομίζω ήταν η P5W DH Deluxe. Την είχα καμποσο καιρό και επειδή ψαχνόμουν με το o/c της, ειχα ζητήσει βοήθεια απο εδώ μέσα. Με τα πολλά πολλά, καποιος μου ζήτησε να ποστάρω φώτο απο το εσωτερικό του case μου. Ποστάρω και μου λέει ο τύπος οτι είχα βάλει ανάποδα τη ψύκτρα. Το τσεκάρω και γώ και βλέπω οτι πράγματι την είχα βάλει λάθος. Αρχίζω και λύνω ενα ένα τα κομμάτια και όταν είχα τη mobo στα χέρια μου, μου μένει suvenir ένας πυκνωτής στο χέρι. Μένω με το στόμα ανοιχτό εννοείτε!!! Το πρώτο που σκέφτηκα φυσικά, ήταν άν η mobo είχε ακόμα εγγύηση μετά απο 2 χρόνια. Τη βρίσκω, κολλάω τον πυκνωτή στη θέση του με logo, κάνω το σταυρό μου και την πάω πίσω. Τους λέω οτι άλλαξα cpu, ram, gpu, αλλά για κάποιο λόγο δέ ξεκινάει. Τη κρατάνε 2-3 ώρες να την ελέγξουν και με πέρνουν τηλέφωνο. Πάω στο πλαίσιο και μου λένε οτι πράγματι έχει πρόβλημα (έλα!!!!!) και να ΔΙΑΛΕΞΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΙΑ.

Σ'αυτό το σημείο να διευκρινήσω οτι η mobo που ειχα, την είχα αγοράσει καινούγια 140κάτι ευρώ απο το πλαίσιο.

Διάλεξα την Asus Maximus Extreme, η οποία κόστιζε 340 ευρώ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕ ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΙΠΟΤΑ!

ΑΙ ΛΟΒ ΠΛΑΙΣΙΟ, ΑΙ ΡΙΛΙ ΛΟΒ ΔΕΜ :)

Καλό είναι φυσικά να ανοίξετε καρτέλα πελάτη στο πλαίσιο και να δηλώνετε πάντα οτιδήποτε αγοράζετε. Μια φορά έτυχε να πάρω μια μούφα τροφοδοτικό, έχασα την απόδειξη, μου κάηκε το τροφοδοτικό, ήταν μέσα στην εγγύηση, αλλά επειδή δέ το είχα δηλώσει και επειδή δέν είχα την απόδειξη, δέ μου το καλύψανε!

Για να μήν αναφερθώ στις μνήμες που αγόρασα απο το ebay και που κάτι δέ πήγαινε καλά μ'αυτές......αγόρασα την ίδια μάρκα απο το πλαίσιο, το ίδιο kit και μετά απο μία ώρα τους πήγα πίσω τις μνήμες που πήρα απο το ebay και τους είπα οτι έχουν πρόβλημα και ότι τις αγόρασα μια ώρα πρίν. Μου έδωσαν ακόμα ένα kit.....απο τις καλές φυσικά.

Οπότε εγώ κράτησα 4 dim αγορασμένα απο το πλαίσιο, με εγγύηση και αυτοί κρατήσανε σαν προβληματικές αυτές που αγόρασα απο το ebay σε ξεφτίλα τιμή ;-)

Μπορεί σ'αυτή τη περίπτωση να έκανα μια μικρο-απατεωνιά, αλλά εβγαλα τα σπασμένα απο τη μούφα τροφοδοτικό που αγόρασα.

Πέρα απο αυτά τα δύο περιστατικά, τους έχω κάνει πλούσιους στο πλαίσιο. Έχουν πολύ καλές τιμές και πάντα όταν θέλω να αγοράσω κάτι απο το ebay, συγκρίνω τιμές με πλαίσιο.

Ας είναι καλά οι άνθρωποι :)

Link to comment
Share on other sites

καλά επειδή έχουν καλό rma δεν πάει να πει οτι θα στίσουμε και κώλο

όλοι έχουμε κάνει μούφα rma δεν είναι λακαμάδες στο πλαίσιο απλά μας κάνουν χάρη από την στιγμή που το 90% των ατόμων εδώ μέσα έχουμε αφήσει πολλές χιλιάδες ευρώ

αλλά προσωπικά έχω μάθει και ότι παίρνω το κοιτάω πριν φύγω από το κατάστημα αν το αγοράσω από εκεί

αν δω το παραμικρό κατευθείαν καπέλο

δεν παίζει να πάω να σκάσω 3 κατοστάρικα για board και να είναι μεταχειρισμένο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

δε νομίζω να αναφέρθηκε πουθενά οτι πρέπει να στίσει κάποιος κώλο φίλε vate....ισα ίσα, έχουμε το ΙQ να ΜΗ το κάνουμε. Απλά ήθελα να πώ πως το πλαίσιο είναι καλή φαση.....τώρα άν σου έκατσε used mobo, δέ νομίζω να μη στο αλλάξουνε με κάποιο bright new

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κορυφη αυτό το post ρε παιδιά και πιό κορυφή οι φωτος του φίλτατου Dr. Paneas. Απο προσωπική εμπειρία, θα αγόραζα ξανά και ξανά και ξάνα απο το πλαίσιο, οποιοδήποτε hardware.

Ο λόγος? Ενας!

Έχουν κορυφή RMA.

Είχα ποστάρει ξανά αυτό που θα διαβάσετε, αλλα θα το ξαναγράψω. Είχα μια mobo, Asus, νομίζω ήταν η P5W DH Deluxe. Την είχα καμποσο καιρό και επειδή ψαχνόμουν με το o/c της, ειχα ζητήσει βοήθεια απο εδώ μέσα. Με τα πολλά πολλά, καποιος μου ζήτησε να ποστάρω φώτο απο το εσωτερικό του case μου. Ποστάρω και μου λέει ο τύπος οτι είχα βάλει ανάποδα τη ψύκτρα. Το τσεκάρω και γώ και βλέπω οτι πράγματι την είχα βάλει λάθος. Αρχίζω και λύνω ενα ένα τα κομμάτια και όταν είχα τη mobo στα χέρια μου, μου μένει suvenir ένας πυκνωτής στο χέρι. Μένω με το στόμα ανοιχτό εννοείτε!!! Το πρώτο που σκέφτηκα φυσικά, ήταν άν η mobo είχε ακόμα εγγύηση μετά απο 2 χρόνια. Τη βρίσκω, κολλάω τον πυκνωτή στη θέση του με logo, κάνω το σταυρό μου και την πάω πίσω. Τους λέω οτι άλλαξα cpu, ram, gpu, αλλά για κάποιο λόγο δέ ξεκινάει. Τη κρατάνε 2-3 ώρες να την ελέγξουν και με πέρνουν τηλέφωνο. Πάω στο πλαίσιο και μου λένε οτι πράγματι έχει πρόβλημα (έλα!!!!!) και να ΔΙΑΛΕΞΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΙΑ.

Σ'αυτό το σημείο να διευκρινήσω οτι η mobo που ειχα, την είχα αγοράσει καινούγια 140κάτι ευρώ απο το πλαίσιο.

Διάλεξα την Asus Maximus Extreme, η οποία κόστιζε 340 ευρώ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕ ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΙΠΟΤΑ!

ΑΙ ΛΟΒ ΠΛΑΙΣΙΟ, ΑΙ ΡΙΛΙ ΛΟΒ ΔΕΜ :)

Καλό είναι φυσικά να ανοίξετε καρτέλα πελάτη στο πλαίσιο και να δηλώνετε πάντα οτιδήποτε αγοράζετε. Μια φορά έτυχε να πάρω μια μούφα τροφοδοτικό, έχασα την απόδειξη, μου κάηκε το τροφοδοτικό, ήταν μέσα στην εγγύηση, αλλά επειδή δέ το είχα δηλώσει και επειδή δέν είχα την απόδειξη, δέ μου το καλύψανε!

Για να μήν αναφερθώ στις μνήμες που αγόρασα απο το ebay και που κάτι δέ πήγαινε καλά μ'αυτές......αγόρασα την ίδια μάρκα απο το πλαίσιο, το ίδιο kit και μετά απο μία ώρα τους πήγα πίσω τις μνήμες που πήρα απο το ebay και τους είπα οτι έχουν πρόβλημα και ότι τις αγόρασα μια ώρα πρίν. Μου έδωσαν ακόμα ένα kit.....απο τις καλές φυσικά.

Οπότε εγώ κράτησα 4 dim αγορασμένα απο το πλαίσιο, με εγγύηση και αυτοί κρατήσανε σαν προβληματικές αυτές που αγόρασα απο το ebay σε ξεφτίλα τιμή ;-)

Μπορεί σ'αυτή τη περίπτωση να έκανα μια μικρο-απατεωνιά, αλλά εβγαλα τα σπασμένα απο τη μούφα τροφοδοτικό που αγόρασα.

Πέρα απο αυτά τα δύο περιστατικά, τους έχω κάνει πλούσιους στο πλαίσιο. Έχουν πολύ καλές τιμές και πάντα όταν θέλω να αγοράσω κάτι απο το ebay, συγκρίνω τιμές με πλαίσιο.

Ας είναι καλά οι άνθρωποι :)

Από ποιό κατάστημα Πλαίσιο σου έκατσε τόσο καλή φάση?

άμα θέλεις απάντησέ μου με προσωπικό μήνυμα. Δεν μπόρεσα να σου στείλω επειδή είμαι νέο μέλος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.