Jump to content



865p neo vs 648 Max


Jpp

Recommended Posts

Θελω να διαλεξω ενα motherboard, οι επιλογες δυο :

865p neo

και

648 max

επειδη τα βλεπω μπερδεμενα τα πραγματα θελω την βοηθεια σας.

Ο επεξεργαστης ειναι p4 2.4 533.

Δεν θα πληρωσω αρα δε παιζει να παρω την φτηνοτερη.

Link to comment
Share on other sites

Τα εστησα και τα δυο και τα τεσταρα. Αν δε εκμεταλλευτεις το dual channel της 865 η 648max βγαζει καλυτερο memory bandwidth. Κατα τα αλλα super pi εχουν και οι δυο τα ιδια.

Θα κρατησω την 865 παρολο που δε εχει lan και 3ο slot για ram.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas

Την 865 msi με τα χιλια.Ειχα την 875Ρ της ιδιας εταιριας κ εμεινα πολυ ικανοποιημενος.

Εγώ γιατί έχω την ίδια και δεν έχω μείνει ευχαριστημένος; :sick: Τουλάχιστον με μάπα μνήμες (jetram) τραβάει ζόρια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 18:57]

Εγώ γιατί έχω την ίδια και δεν έχω μείνει ευχαριστημένος; :sick: Τουλάχιστον με μάπα μνήμες (jetram) τραβάει ζόρια...

:( κ εγω με φτηνες μνημες την ετρεχα αλλα δεν ειδα τιποτα εξωφρενικο...με το βιος 2.00.Απο τροφοδοτικο πας καλα?

Link to comment
Share on other sites

Chieftec 420. Το πρόβλημά μου δεν είναι στο overclocking μόνο... Αν ήταν μόνο εκεί θα ήμουν ευτυχισμένος...

Γενικότερα η μητρική απ'ό,τι έχω ακούσει και απο άλλους είναι κάπως επιλεκτική στις μνήμες. Συγκεκριμένα σε εμένα: καταρχάς ώρες ώρες μου λέει οτι τα timmings, ενώ είναι ρυθμισμένα σε αυτά που θέλουν οι μνήμες, και βασικά τα πιο χαλαρά που δίνει η μητρική, είναι αρκετά σφιχτά. Πετάει error κτλ. Έπειτα, απο κάποιο σημείο και μετά (νομίζω απο όταν πέρασα την τελευταία έκδοση που βγήκε) δεν τις χωνεύει σε dual channel. Με το που τις βάλω σε dual αρχίζουν μπλε οθόνες, σφάλματα στο memtest κτλ κτλ. Έτσι αναγκαστικά single channel.

Φίλε JPP, όποια και να κρατήσεις, καλό θα ήταν να τσεκάρεις κατά πόσο παίζει καλά με τις μνήμες που σκοπεύεις να της βάλεις...

Πάντως κατα τα άλλα εντάξει η μητρικούλα, δεν είχα κάποιο πρόβλημα παραπέρα, σε default ρολόγια πάντα. Κατά καιρούς έχω κάνει προσπάθιες να ανεβάσω αλλά με τις μνήμες αυτές ανεβαίνει πολύ λίγο....

Καλη επιλογή! :T:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα θα κρατησω την 865 γιατι ανεβαινει πολυ οταν του βαλεις dual channel.

Για ddr400 λεει yes(overclock) στο site της. Αν κανω overclock αναγκαστικα θα ανεβει μαζι και το agp bus και το cpu, αν ναι μεχρι ποσα θα ειναι ασφαλες να παει το agp bus ; Δεν προοριζεται για games το pc.

Δεν βλεπω να υπαρχει καποιος διαιρετης για να ανεβασω μονο τις μνημες. Ξερει κανεις πως θα το κανω;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.