Jump to content



αγορά Laser monochrome


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από sundance [Χθες, στις 18:42]

1.Epson 6200L

115 6000 σελιδες 0,019/σελ

2.HP 1020

57,90 2000 σελιδες 0,029/σελ

3.brother 2030

2500 σελ 57,9 0,023/σελ

4.HP 2015d

7000 σελ 145 0,021/σελ

5.HP 4250

20000 σελ(!!!) 209 0,010/σελ(!!!!!)

Mην το ψάχνεις τόσο πολύ. Οι γνώσεις σου για το θέμα δεν επαρκούν για να επιλέξεις τον πιο οικονομικό. Ακόμα και εγώ που ασχολούμαι, δεν μπορώ να πω ότι μπορώ να επιλέξω με σιγουριά. Υπάρχουν πολλά ακόμα. Όπως είπε και ο προλαλήσας, κάποιοι εκτυπωτές επιβαρύνονται με το κόστος του ξεχωριστού drum. Και όλες οι εταιρείες δεν δίνουν τον ακριβή πραγματικό αριθμό σελίδων που τυπώνει το κάθε cartridge. O τελευταίος (5) προφανώς είναι ο πιο οικονομικός. Αλλά...
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από sundance [Χθες, στις 18:42]

1.Epson 6200L

115 6000 σελιδες 0,019/σελ

2.HP 1020

57,90 2000 σελιδες 0,029/σελ

3.brother 2030

2500 σελ 57,9 0,023/σελ

4.HP 2015d

7000 σελ 145 0,021/σελ

5.HP 4250

20000 σελ(!!!) 209 0,010/σελ(!!!!!)

Mην το ψάχνεις τόσο πολύ. Οι γνώσεις σου για το θέμα δεν επαρκούν για να επιλέξεις τον πιο οικονομικό. Ακόμα και εγώ που ασχολούμαι, δεν μπορώ να πω ότι μπορώ να επιλέξω με σιγουριά. Υπάρχουν πολλά ακόμα. Όπως είπε και ο προλαλήσας, κάποιοι εκτυπωτές επιβαρύνονται με το κόστος του ξεχωριστού drum. Και όλες οι εταιρείες δεν δίνουν τον ακριβή πραγματικό αριθμό σελίδων που τυπώνει το κάθε cartridge. O τελευταίος (5) προφανώς είναι ο πιο οικονομικός. Αλλά και ακριβός.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG [Σήμερα, στις 05:02]

O τελευταίος (hp 4250) προφανώς είναι ο πιο οικονομικός. Αλλά πιο ακριβός.

Για να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους ο hp 4250 έχει κόστος 835.

Η διαφορά τιμής από τον 1020 είναι 715. Αυτό σημαίνει ότι θα χρειαστεί πρώτα να τυπώσεις 715/0,019 = 37.631 σελίδες μέχρι να κάνεις απόσβεση της διαφοράς τιμής!! Αν τυπώνεις 1000 το μήνα θα χρειαστούν λίγο περισσότερο από τρία χρόνια για να κάνεις απόσβεση...

Γι' αυτό ότι και να επιλέξεις από τους εκτυπωτές που διάλεξες είναι καλή επιλογή. Εξαρτάται από τον όγκο εκτυπώσεων και το τι θες. Στο θέμα αναγόμωσης, η γνώμη μου είναι: ρώτησε κάποιον που κάνει αναγόμωση τι σου προτείνει. Ο καθένας θα σου προτείνει αυτό που γνωρίζει και αυτό για το οποίο έχει την καλύτερη λύση. Έτσι διάλεξε κάποιον που να εμπιστεύεσαι και που θα πηγαίνεις σ' αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς αστεία,όπως μου το έχει επιβεβαιώσει και το JohnG ένας epson c46 που έχω είανι απίστευτα οικονομικός και άνετα συγκρίσιμος με laser. »Βέβαια όταν θέλω να εκτυπώσω 100 -200 σελίδες τον αφήνω και τον θυμάμαι την επόμενη μέρα. Και μη μιλήσω για το θόρυβο ΛΟΛ. Αλλά φοβερά οικονομικός.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sundance [Σήμερα, στις 19:01]

κατεληξα στους

1.Epson 6200L

2.HP 1020

το refill ειναι στα ιδια επιπεδα.

Δεν είναι στα ίδια επίπεδα, στον epson είναι ευκολότερο, φθηνότερο.
drum Μονο στον epson αλλαζω?για ποσες σελιδες διαρκει?
Ναι. Θεωρητικά 20.000 σελ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Γιάννης Ν [Χθες, στις 22:24]

Το refill στον Epson είναι πιο δύσκολο δεν υπάρχουν ανταλακτικά.

Στον HP είναι εύκολο.

Bλέπω ότι είσαι απόλυτα γνώστης των αναγομώσεων, γνωρίζεις όλα τα laser cartridge, τι εξαρτήματα χρειάζονται επίσης, τιμές, εκτυπωτές, κλπ. Για μένα είναι προφανές ότι είσαι επαγγελματικά στο χώρο των refill, πες μας ποιός είσαι? Αν είσαι Κρήτη μάλλον γνωρίζω.

Αnyway, το refill στον epson είναι ευκολότερο για μένα. Ανταλλακτικά υπάρχουν, απλά αν πουλιούνται 30 HP και ένας Epson λογικό είναι να είναι πιο σπάνια, και ίσως ασύμφορο να τα έχει κανείς. Γι' αυτό είπα στο φίλο μας τον sundance: "Ο καθένας θα σου προτείνει αυτό που γνωρίζει και αυτό για το οποίο έχει την καλύτερη λύση. Έτσι διάλεξε κάποιον που να εμπιστεύεσαι και που θα πηγαίνεις σ' αυτόν.".

Link to comment
Share on other sites

Bλέπω ότι είσαι απόλυτα γνώστης των αναγομώσεων

Mια ερώτηση που μ' απασχολεί και κανείς δεν γνωρίζει. Τo chip στα hp 53 και 51 είναι απαραίτητο να αλλαχθεί ή όχι όπως στο hp 12;
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG [Σήμερα, στις 04:16]

Γι' αυτό είπα στο φίλο μας τον sundance: "Ο καθένας θα σου προτείνει αυτό που γνωρίζει και αυτό για το οποίο έχει την καλύτερη λύση. Έτσι διάλεξε κάποιον που να εμπιστεύεσαι και που θα πηγαίνεις σ' αυτόν.".

Έχεις απόλυτα δίκιο.

Θα έλεγα ότι είμαι επαγγελματικά στο χώρο αλλά επειδή είμαι

πολύ καινούργιος και νέος σε ηλικία δεν θέλω να λέγομαι επαγγελματίας.

ΗΡ 53 και 51 εννοείς τα τονερ του HP laserjet 4700?

Γιατι το 12 ειναι απο τον ΗΡ 1010/18/20 που δεν εχει chip.

α....και δεν είμαι απο Κρήτη.

Αν θες σου λεω ποιος είμαι αλλα όχι στο forum (να μην κανουμε και διαφήμιση).

Στο thelab μπαίνω περσσοτερο στα forum που αφορούν τα PC και όχι τόσο για τους

εκτυπωτές. Αλλά όταν υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι, σαν εσένα, που γνωρίζουν και

αυτοί απο refill γίνεται ωραία συζήτηση και μαθαίνω και πράγματα που δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Γιάννης Ν [Σήμερα, στις 09:53]

Έχεις απόλυτα δίκιο.

Θα έλεγα ότι είμαι επαγγελματικά στο χώρο αλλά επειδή είμαι

πολύ καινούργιος και νέος σε ηλικία δεν θέλω να λέγομαι επαγγελματίας.

ΗΡ 53 και 51 εννοείς τα τονερ του HP laserjet 4700?

Γιατι το 12 ειναι απο τον ΗΡ 1010/18/20 που δεν εχει chip.

Όχι, εννοώ τα chip των καινούριων 2015 και 3005 (53 και 51 αντίστοιχα). Ξέρεις γι' αυτά, χρειάζονται απαραίτητα αλλαγή?
α....και δεν είμαι απο Κρήτη.

Αν θες σου λεω ποιος είμαι αλλα όχι στο forum (να μην κανουμε και διαφήμιση).

Ναι, πες μου με προσωπικό μήνυμα ή email. Eπειδή κάποια στιγμή πρότεινες mrprint συμπέρανα ότι είσαι σε αυτό το franchise με οποιαδήποτε σχέση.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τον συγκεκριμένο...

Αλλά ο Brother HL 2030 τα "σπάει"...

Είναι απιστευτα γρήγορος και αθόρυβος.

Σήμερα τον τέσταρα και αξίζει τα λεφτά του.Πολύ καλός.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αγαπητοι Lab-ιτες καλησπέρα.

Τον τελευταιο καιρο μια και ο εκτυπωτης μου τα τιναξε ψαχνομαι να παρω ενα laser για πιο γρηγορο και οικονομικο φυσικα, αλλά μ'ενδιαφερει και ο θορυβος μια και πολλες φορες θα εκτυπωνω νυχτα. Aπ'οσα εχω δει προσωπικα μπορω να πω οτι απο εμφανιση μ'αρεσει πιο πολυ ο brother 2030.(για το οποιο και απο δω και απο αλλους εχω ακουσει καλα λογια). Με το brother 2040 αλλαζει μονο η ταχυτητα η και κατι αλλο. Kαι τελος για το brother 7010 τι γνωμη εχετε;(αλλη κατηγορια βεβαια αλλα υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να καταληξω σ'αυτοv .)

ευχαριστω για την υπομονη σας

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.