Jump to content



Απομακρυσμένη Σύνδεση


oekab1992

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά. Μια ερωτησούλα έχω. Εχω στο pc Windows XP PRO GR SP1 σε 1024 adsl over pstn γραμμή με zyxel prestige 650R-31 router. Ενας φίλος 200 μέτρα μακριά έχει στο pc του Windows XP PRO GR SP2 σε 768 adsl over pstn γραμμή με το γνωστό Crypto adsl modem του adsl in a box. Και οι δύο έχουμε Forthnet πάροχο με dynamic ip.

Μπορούμε με την απομακρυσμένη σύνδεση των Windows να μπει ο ένας στο pc του άλλου μέσω της γραμμής όπως σε ένα τοπικό δίκτυο ή σε ενα vpn δίκτυο? Αν ναι πως? Αν όχι, γίνεται με το tight VNC?

Aν κανένα απο τα 2 δεν δουλεύει, με πιο πρόγραμμα μπορούμε να πετύχουμε το ανωτέρω ζήτημα?

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το tightvnc αφού συνδεθείτε και δείτε ο ένας τo ip του άλλου...

Βάλε το default port (5900) για αρχή και τσέκαρε τυχόν firewalls μπας και το κόβουν (ειδικά στο Zyxel που έχει hardware firewall).

To PcAnywhere όπως λες κι εσύ δούλευε παλιά με την dialup (όπου καλούσες το τηλ του άλλου...), για adsl δεν ξέρω, προσωπικά θα το άφηνα σαν έσχατη λύση αν τα άλλα δεν δούλευαν.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσα κάτι ακόμα παιδιά. Την ΙΡ που θα βάλω στο tight VNC πώς την βρίσκω? Κάνω σε παράθυρο cmd ipconfig? Και καλά στο pc του φίλου που έχει απλό modem χωρίς κάν κάρτα δικτύου, στο δικό μου pc που έχω router συνδεδεμένο σε κάρτα δικτύου και χρησιμοποιώ στατική ip 192.168.1.1 σαν gateway, δεν παίζει αυτό ρόλο ε? Την ΙΡ του pc πώς την βρίσκω?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μπείς στο interface του zyxel (192.168.1.1) και να δεις από εκεί το ip της συνδεσης στο internet...αυτή θα χρησιμοποιήσεις για να σε "δει" ο φίλος σου.

Το gateway είναι το zyxel, εσύ στην κάρτα δικτύου σου θα έχεις ip του στυλ 192.168.1.Χ.

edit

Τώρα θυμήθηκα πως απλά πατώντας στο www.speedtest.net και χωρίς να κάνεις το τεστ σου δείχνει και την ip σου στο νετ :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 11:09]

Θα πρέπει να μπείς στο interface του zyxel (192.168.1.1) και να δεις από εκεί το ip της συνδεσης στο internet...αυτή θα χρησιμοποιήσεις για να σε "δει" ο φίλος σου.

Το gateway είναι το zyxel, εσύ στην κάρτα δικτύου σου θα έχεις ip του στυλ 192.168.1.Χ.

edit

Τώρα θυμήθηκα πως απλά πατώντας στο www.speedtest.net και χωρίς να κάνεις το τεστ σου δείχνει και την ip σου στο νετ :cool:

Δηλαδή φίλε μου με λίγα λόγια, εγκαθιστώ το tight vnc στο δικό μου το μηχάνημα και στου φίλου μου. Μετά ορίζω ενα password και εκτελώ το tight vnc server. Και μετά πληκτρολόγώ την ip του φίλου μου ώστε να βάλω αυτή για να συνδεθώ στο pc του και αυτός αντίστοιχα το ίδιο?

Όμως έχουνε δυναμική ip, έτσι δεν ειναι? Δεν αλλάζει συχνά? Χωρίς στατική ip είσαι σίγουρος πως το vnc θα μας κάνει την δουλειά μας? Το έχει δοκιμάσει κανείς με επιτυχία σε dsl γραμμή με Modem/router ανευ δυνατοτήτων vpn και χωρίς στατική ip?

Link to comment
Share on other sites

θα χρησιμοποιήσεις μια υπηρεσία dynamic dns όπως το http://www.dyndns.com/ η οποία υποστηρίζεται από τον router σου. Έτσι θα έχεις ένα σταθερό name το οποίο θα ανανεώνεται από τον router κάθε φορά που αυτός αλλάζει ip.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.