Jump to content



Πρόβλημα εκτύπωση γραμματοσειράς σε Epson LQ300+ II (Dot Matrix)


jobous

Recommended Posts

Παιδιά όποιος μπορεί ας βοηθήσει γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Λειτουργικό συστημα : Windows Xp SP 1 (English)

Εκτυπωτής : Epson LQ300+ II (Dot Matrix)

Τρέχω ένα λογιστικό πρόγραμμα σε Dos μέσα από τα Windows και όταν το βάζω να εκτυπώσει μου βγάζει σύμβολα,κινέζικά, τις γνωστές βλακείες. Όμως από Office δεν έχει πρόβλημα. Όλα κανονικά.Εκτυπώνει όλες τις ελληνικές γραμματοσειρές μια χαρα.

Δεν ξέρω τι πρόβλημα υπάρχει με τις γραμματοσειρές του Dos και δεν ξέρω πως να το λύσω αυτό το πρόβλημα.

Έχει κανείς καμιά ιδεά τι μπορούμε να κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τις επιλογές του λογιστικού προγράμματος σχετικά με την εκτύπωση. Λογικά κάπου θα σου έχει fonts. Εκεί θα πρέπει να επιλέξεις τα ελληνικά fonts και όχι τα western που είναι προεπιλεγμένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στον εφιάλτη ρυθμίσεως GR737 σε έναν Epson :p

Εφοδιάσου με αρκετό χαρτί, υπομονή και το manual αγκαλιά.

Οι Epson δεν ρυθμίζονται από τα Win δυστυχώς και για τις Dos εκτυπώσεις θέλει ένα δικό τους config, το οποίο γίνεται με τα κουμπιά και τα ledάκια του DotMatrix.

Θέλει να τον ανοίξεις έχοντας πατημένα ένα ή δύο κουμπιά και αρχίζει και τυπώνει το interface του. Σιγά σιγά θα καταλάβεις πως ακριβώς δουλευει.

Δοκίμασε αρχικά με την GR737 και αν δεν σου παίξει αυτή σε dos, έχει και άλλες κωδικοσελίδες για Ελληνικά.

Ενημερωτικά, ο πρώτος Epson που έτυχε να ρυθμίσω χρειάστηκε περίπου 1:30 ώρα! Υπομονή λοιπόν πάνω απ'όλα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.