Jump to content


MSI X1800XL (προβλημα με χρωματα)


Viper-kt

Recommended Posts

Καλως σας βρηκα παιδια. Παρακατω, σας παραθετω ενα προβλημα που μου προεκυψε και ειναι παρομοιο με αυτο http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=464029#post464029

Εχω το εξης προβλημα: Ανοιγω μια μερα τον υπολογιστη (την τελευταια φορα δουλευε αψογα) και παρατηρω καποια αλλοιωση χρωματων και συγκεκριμενα σε αποχρωση του μπλε. Τα βλεπω πρασινα!!

Και λεω αποχρωση του μπλε γιατι σε wallpaper με μπλε δεν το κανει ενω σε σελιδες στο net που εχουν αλλη αποχωση του μπλε το κανει.

Δοκιμαζω αλλη οθονη, τα ιδια. Βαζω τους 6,10 (ειχα 6,9) τα ιδια. Δυστηχως δεν ειχα καποια αλλη vga να δοκιμασω ουτε μπορεσα να την παω σε καποιο φιλο (ολοι με agp).

Την παω πισω απο εκει που την πηρα. Την δοκιμαζουν, ολα καλα μου λενε. Δεν παρατηρησαν αλλοιωση χρωματων. Επειδη ηταν 2 μηνων η καρτα, μου εδωσαν καινουργια (ιδιο μοντελο) να την δοκιμασω. Την βαζω πανω και παλι τα ιδια!!!!! Καποια αποχρωση του μπλε την βγαζει πρασινη.

Τι μπορει να φταιει ρε παιδια? Η θυρα pcix της μητρικης? Κατι αλλο?????

------------------------------------------------------------

Η οθονη μου ειναι μια TFT που δεν εχει DVI.

Η καρτα γραφικων εχει 2 DVI. Η οθονη συνδεεται με ενα βυσματακι D-sub -> DVI.

Η συσκευασια ειχε 2 μεσα οποτε τα αλλαξα και παλι παραμενει το προβλημα.

Εβαλα μια CRT με δικο της καλωδιο και παλι παραμενει το προβλημα.

Οχι, δεν εχω βαλει καποιο προγραμμα που να αλλαξε το color profile. Εχω μονο το Ati tool, το οποιο

* Το εχω ανοιξει μονο για την θερμοκρασια της καρτας

* Το εχω βαλει εδω και ενα μηνα. Το προβλημα παρουσιαστηκε την Κυριακη

* OC δεν εχω κανει

-------------------------------------------------------------------

Εκανα print screen μια σελιδα στο net που εβλεπα το προβλημα. Μπηκα σε safe mode (με 6.10 drivers) και την εδειξε κανονικα!!!!!!

Ξαναμπαινω στα Windows, παλι τα ιδια (αλλοιωση χρωματων)

Αρα, λογικα, ουτε η καρτα εχει προβλημα ουτε η μητρικη, ουτε κατι αλλο hardware. Αν ειχε, δεν θα το εβγαζε και στο safe mode?????

-----------------------------------------------------

Επισης κατι που προσεξα τωρα που εκανα 2-3 φορες restart. Αφου περναει το post και βγαινει η οθονη με τα Windows και την μπαρα που φορτωνει, εκει η οθονη μπαινει σε κατασταση αναμονης για 4 sec (το λαμπακι απο πρασινο γινεται πορτοκαλι) και μετα ανοιγει παλι και μπαινει στα Windows.

----------------------------------------------------

Δεν εχω κανει OC. Εχω ενα Hec Winpower στα 550W, μια MSI Χ1800XL, 4600χ2 ΑΜ2, 2χ512 μνημη (ddr2 -667), 2 σκληρους, 2 dvd + 3 ανεμιστηρες στο κουτι. Ολα αυτα σε μια Gigabyte M57SLI-S4.

Μπλες οθονες δεν εχω. Μονο το χρωμα, απο μπλε το βγαζει πρασινο. Επισης παιζω ανετα nfs carbon σε 1280χ1024 πανω απο μια ωρα χωρις προβλημα (ουτε restart ουτε κολλημα)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε.

μεχρι στιγμης εχω αλλαξει το μισο hardware για να καταλαβω τι φταιει........

το συμπερασμα που εφτασα μεχρις στιγμης ειναι οτι gigabyte και Χ1800 σειρα με τους 6.9 / 6.10 και 6.11 beta εχουν προβλημα........

το προβλημα του χρωματος το εχω ΜΟΝΟ με την Χ1800 επανω......με την Χ1950 ολα οκ.......

εμφανιστηκε απο τοτε που περασα τους 6.10

θα δοκιμασω αυριο την καρτα σε μια αλλη ds3 με τους 6.10 αλλα και σε αλλες μητρικες να δω εαν φταει η καρτα

(αρα αλλαζουμε τις καρτες μας που τελειως κατα τυχη και οι 2 εκαναν τα μπλε πρασινα)

και εαν φταιει απλα συνδυασμος μητρικων με την 1800 σειρα τοτε παω για αλλαγη μητρικης......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Guard1an [Σήμερα, στις 02:22]

Κάνε μια επαναφορά συστήματος μια μέρα πριν σου παρουσιάσει το πρόβλημα και κοίτα αν στο κάνει πάλι.

Εχουμε και λεμε. Εκανα επαναφορα και το προβλημα λυθηκε. Το μπλε χρωμα το δειχνει μπλε (επιτελους!!).

Τωρα τι κανω? Format????

greekfragma@

Εχω ενα Hec Winpower στα 550W, μια MSI Χ1800XL, 4600χ2 ΑΜ2, 2χ512 μνημη (ddr2 -667), 2 σκληρους, 2 dvd + 3 ανεμιστηρες στο κουτι. Ολα αυτα σε μια Gigabyte M57SLI-S4.

Ολα αυτα δουλευαν αριστα εδω και 2 μηνες, μεχρι την Κυριακη. Ειχα τους 6,8 και αναγκαστικα να βαλω τους 6,10 οταν προεκυψε το προβλημα.

Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Viper-kt

Εχουμε και λεμε. Εκανα επαναφορα και το προβλημα λυθηκε. Το μπλε χρωμα το δειχνει μπλε (επιτελους!!).

Τωρα τι κανω? Format????

Δεν χρειάζεται format. Απλά να προσέχεις άλλη φορά τι προγράμματα εγκαθιστάς/σε τι sites μπαίνεις/τι κατεβάζεις κλπ.

Κάποιο software/spyware/adware/malware/παπαρware κλπ σου έκανε τη ζημιά.

Κάνε κι ένα check up για καλό και για κακό. Εδώ θα βρεις έναν πολύ χρήσιμο οδηγό. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Guard1an [Σήμερα, στις 03:51]

Δεν χρειάζεται format. Απλά να προσέχεις άλλη φορά τι προγράμματα εγκαθιστάς/σε τι sites μπαίνεις/τι κατεβάζεις κλπ.

Κάποιο software/spyware/adware/malware/παπαρware κλπ σου έκανε τη ζημιά.

Κάνε κι ένα check up για καλό και για κακό. Εδώ θα βρεις έναν πολύ χρήσιμο οδηγό. :)

Η επαναφορα μου τα εκανε λιγο σαλατα στον δισκο οποτε γυρισα παλι στο χθεσινο restore point (με τα πρασινα χρωματα. Ειπαμε βαζελος ειμαι αλλα οχι και ετσι:p )

Απο οτι θυμαμαι, κοντα στην ημερα του προβληματος, ειχα βαλει το nfs carbon, το οποιο μαλλον εβαλε και καποια στοιχεια του directx. Θα το κοιταξω αν ειναι αυτο.

Απο spyware κτλ, ειμαι καθαρος (πιστευω τουλαχιστον) καθως ειμαι πολυ προσεχτικος. Θα κανω τα βηματα του οδηγου και θα δουμε.

Το θεμα ειναι ομως, αν ολα βγουν καθαρα, τι στο καλο μπηκε και μου τα εκανε πρασινα:confused:

Ευχαριστω για την βοηθεια και τις συμβουλες ολους τους φιλους.:clap:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον βρηκα τον ενοχο:

Στις 2 του μηνος εχω ενα restore point (system checkpoint). Το επαναφερω και ολα λειτουργουν καλα. Τα χρωματα μια χαρα. (το nfs carbon δεν υπαρχει)

Στις 3 του μηνος, εχω αλλο ενα restore point το οποιο γραφει installed Directx. Αποκλειεται να εκανα εγω install οποτε κατα 99% μπηκε μαζι με το nfs carbon. Το επαναφερω και εχω παλι τα πρασινα χρωματα αντι του μπλε.

Οποτε κατι παιζει με το directx?!!!!! Εκεινες τις μερες, ειχα τους catalyst 6.8. Αφου βγηκε το προβλημα, εβαλα τους 6,10.

ΥΓ: Εβαλα παλι τους 6,8 αλλα το προβλημα παραμενει. Οποτε μαλλον κατι παιζει με το directx.

ΥΓ2: Περασα παλι το directx (Οκτωβρη) αλλα παλι τιποτα. Αν περασω το ποιο παλιο, λετε να φτιαξει? Και που το βρισκω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Το restore point δημιουργείται πριν εγκαταστήσεις πρόγραμματα. Οπότε με αυτά που λες το πρόβλημα δεν βρίσκεται στο DirectX. Κάνε πάλι ένα restore στις 2 του μηνός και κάνε install ή το NFS Carbon ή το DirectX μόνο του. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Guard1an [Σήμερα, στις 21:03]

Το restore point δημιουργείται πριν εγκαταστήσεις πρόγραμματα. Οπότε με αυτά που λες το πρόβλημα δεν βρίσκεται στο DirectX. Κάνε πάλι ένα restore στις 2 του μηνός και κάνε install ή το NFS Carbon ή το DirectX μόνο του. :)

Εδω μπερδευτηκα λιγο.Αν ειναι οπως τα λες τοτε:

1. Γιατι στις 2 του μηνος που ολα λειτουργουν, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ το nfs carbon (αρα ουτε και το ανανεωμενο directx)

2. Και στις 3 του μηνος που εχει προβλημα, ΥΠΑΡΧΕΙ το nfs και μαζι προφανως και το directx.

Κατι απο αυτα τα 2 φταινε. Δεν εχω βαλει κατι αλλο στο pc, το θυμαμαι σιγουρα.

Να δοκιμασω να βαλω στο restore της 2 ημερας το nfs ή directx, αλλα μηπως γινουν κουλουβαχατα?:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κράτα ένα backup από τα αρχεία που έχεις τροποποιήσει/κατεβάσει την τελευταία εβδομάδα, γύρνα στις 2 του μηνός που όλα δουλεύουν καλά και κάνε πάλι install το NFS.

Αν όλα πάνε καλά δούλεψε το μηχάνημα σου έτσι χωρίς να ξαναγυρίσεις σε μεταγενέστερο restore.

Δεν πρέπει να φταίει το DX αλλά κάτι άλλο, γιατι στο restore στις 3 του μήνα δεν υπάρχει (αφού το ίδιο το restore point σου λέει "Installed DirectX" που σημαίνει ότι γυρνάς πριν κάνει το install). Σίγουρα στις 3 του μηνός το NFS υπάρχει ολόκληρο; Γιατί κι εγώ είχα κάνει restore, υπήρχαν κάποιοι φακέλοι, αλλά όχι τα exe κλπ. Δεν μπορόυσα να το τρέξω δλδ. Δοκίμασε και εδώ είμαστε πάλι. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Guard1an [Χθες, στις 23:58]

Λοιπόν κράτα ένα backup από τα αρχεία που έχεις τροποποιήσει/κατεβάσει την τελευταία εβδομάδα, γύρνα στις 2 του μηνός που όλα δουλεύουν καλά και κάνε πάλι install το NFS.

Αν όλα πάνε καλά δούλεψε το μηχάνημα σου έτσι χωρίς να ξαναγυρίσεις σε μεταγενέστερο restore.

Δεν πρέπει να φταίει το DX αλλά κάτι άλλο, γιατι στο restore στις 3 του μήνα δεν υπάρχει (αφού το ίδιο το restore point σου λέει "Installed DirectX" που σημαίνει ότι γυρνάς πριν κάνει το install). Σίγουρα στις 3 του μηνός το NFS υπάρχει ολόκληρο; Γιατί κι εγώ είχα κάνει restore, υπήρχαν κάποιοι φακέλοι, αλλά όχι τα exe κλπ. Δεν μπορόυσα να το τρέξω δλδ. Δοκίμασε και εδώ είμαστε πάλι. :)

Ευχαριστω φιλε μου. Θα δοκιμασω και ελπιζω να πανε ολα καλα. Τουλαχιστον δεν ειναι θεμα hardware οπως νομιζα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Viper-kt [09-11-2006 22:11]

Ευχαριστω φιλε μου. Θα δοκιμασω και ελπιζω να πανε ολα καλα. Τουλαχιστον δεν ειναι θεμα hardware οπως νομιζα.

κανενα update μαν ? γιατι κι εγω αντιμετοπιζω κατι προβληματα, το κοκκινο εχει γινει πορτοκαλι, αμα μεινει ωρα η οθονη ανοιχτη βλεπεις παντου ιχνη του ροζ, το ασπρο εχει τονους του ροζ μεσα του κλπ, ειμαι 99% σιγουρος πως φταιει η οθονη, ( LG f900p) περιμενω να μου την αλλαξουνε γιατι ετσι κι αλλιως δεν τραβαγε,απ'την αλλη αμα φταινε οι drivers τι να κανω ? να περιμενω να βγουν 6.11 official ? :alien:

Link to comment
Share on other sites

Το ψαχνω φιλε μου το ψαχνω. Ο greekfragma λεει οτι ειναι το directx Οκτωβρη που κανει την ζημια.http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=465090#post465090

Σε μενα δεν επιασε το κολπο. Τα βλεπω ολα πρασινα παλι.

Θα κανω και μερικες τελευταιες δοκιμες και αν δεν πιασει τιποτα, εφυγα για format.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.