Jump to content



Προτασεις για αγορα Desktop PC


kingsoft

Recommended Posts

κοιτα, εγω προχθες πηρα τον Ε6600, απο τη μια λυπηθηκα τα 330 περιπου αλλα απο την αλλη ειπα:

Ειτε θα παω σε κατι αρκετα πιο χαμηλα (6300 ή AMD 3500+) για να εχει νοημα το να 'κερδισω' χρηματα και σε 1 χρονο κανω καμια 'αλλαγη-αναβαθμιση'

ή θα παω σε κατι λιγο πιο κατω απο κορυφη ωστε να εχω πολυ καλες επιδοσεις οχι ομως με τρελλα χρηματα (600-800-1000 ευρω ο επεξεργαστης)

ε και κατεληξα ετσι στον Ε6600

περιμενω αυριο κ τα υπολοιπα κομματια να τα στησω κ να δω του λογου το αληθες .

Link to comment
Share on other sites

α)δεν χρειαζεσαι 512Μβ στην καρτα γραφικων για την δουλεια που θες...

Ειναι πολυ αργη για να χρησιμευσουν καπου τα 512...

Αυτη που εννοουσα πιο πανω ειναι με 256ΜΒ (δεν ειναι αναγκη να ειναι και ασους..και xfx νομιζω ειδα με 150€)

β)Τι εννοεις επεξεργασια video??

Σε επαγγελματικη βαση η απλα ερασιτεχνικη?(πχ να φτιαχνεις dvd απο καμερα που τραβηξες στις γιορτες/εκδρομες κλπ)

Αν ειναι το δευτερο...τοτε οτι και να παρεις θα σε καλυψει..

Το προβλημα με τους c2d ειναι οτι κατι αλλο θα σε σταματησει πρωτα...ειτε μητρικη που θα σκαλωσει στα 400-500Μηζ..ειτε απο μνημες.

Οποτε για να αποφυγεις σχετικα νωρις( σε χαμηλα μηζ στον επεξεργαστη εννοω) διαλεγεις μεγαλυτερο πολλαπλασιαστη (επεξεργαστη)

Ο Ε6300 εχει 7 multi ο Ε6400 εχει 8 και ο Ε6600 εχει 9 (+2ΜΒ παραπανω cache)

Eτσι ενω ειναι πανευκολο να πετυχεις 7χ400 με τον Ε6300 (2800Mhz) και μαλλον θα ανεβεις και πιο ψηλα..με τον Ε6600 πας στα 9χ400 =3600Μηζ...Εκει ισως αρχισει να σκαλωνει ο επεξεργαστης...Απεχεις ομως 800Μηζ απο την προηγουμενη συνθεση και 2Μβ ακομα. cache...

Οποτε βλεπεις μονος σου τις αναγκες ,την τσεπη σου και αποφασιζεις..

ΜΑλλον σε διλλημα μεταξυ Ε6400 και Ε6600 εισαι.. αν θα παιξεις κοντα στα 3,2γιγα με το μικρο ή θα δωσεις 120€ περιπου παραπανω για να πας στα 3,6γηζ με 2Μβ cache..

Σε ερασιτεχνικο επιπεδο ειμαι καλυμενος και απο τα δυο..

Το σουκου εκανα επεξεργασια video απο 2dvd καμερας σε dvd κανονικο για να παιζει σε player..με μονοπυρηνο athloni..και ενα γιγα μνημες..

Link to comment
Share on other sites

1. Οσο πιο μεγαλη η μνημη της καρτας γραφικων τοσο μεγαλυτερο το βαθος χρωματος (πιο πολλα χρωματα, πιο ποολλες αποχρωσεις του μπλε, κοκκινου,....). Ασε που νομιζω πως oi μνημες στις καρτες γραφικων εχουν γρηγοροτερη αποκριση σε νανοsecond απο τις καρτες μνημης. Αρα οταν ζωρηστει η καρτα γραφικων (με τα 256) και τραβηξει απο την καρτα μνημης δεν θα εινα τοσο γρηγορη, οσο θα ηταν αν ειχε δικης της μνημη (512).

2. Εξαρταται την αναλυση των αρχειων, το μεγεθος τους, το προγραμμα που τρεχεις, τις ρυθμισεις του κομπιουτερ σου, τις συνθηκες του χωρου (υγρασια, θερμοκρασια) και πολλα αλλα.

Αν λεγοντας επαγγελματικη εννοεις broadcasting, τοτε ειμαι ερασιτεχνης.

Αρα λετε αν χτυπησω πιστωτικη να παρω τον 6600 ?

Συμφωνω με τον τροπο σκεψης του Abarth παντως. Καλα τα λεει.

Η μητρικη γιατι να εχει προβλημα πανω απο τα 400-500?

Να παρω ενα εξτρα ανεμιστηρακι για τον επεξεργαστη; Βγαζει ενα η Zalman με ορθιο τον ανεμιστηρα.

Να βαλω και δυο ανεμιστηρακια στο κουτι; Ενα μπρος κατω και ενα πισω πανω;

Να αγορασω original XP Pro Αγγλικα? Εχουν φτηνηνει λογω ερχομου Vista ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kingsoft [Σήμερα, στις 01:30]

1. Οσο πιο μεγαλη η μνημη της καρτας γραφικων τοσο μεγαλυτερο το βαθος χρωματος (πιο πολλα χρωματα, πιο ποολλες αποχρωσεις του μπλε, κοκκινου,....)...

Αυτό το σκέφτηκες μόνος σου ή το διάβασες κάπου??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kingsoft

Λαθος. Δεν παει τιποτα χαμενο και τσαμπα.

Μου μενει ο τροπος σκεψης τους, οι γνωσεις που μου δινουν και οι εμπειριες τους.

Γιατι ρε συ DrJ ?

Για ποιον λογο;

Ετσι οπως με 'κοβεις'.....

Τι πιστευεις οτι θα παρω; Κομπιουτερ ή intercooler ?

Απλά όταν μπαίνεις σε ένα site σαν αυτό και συγκρίνεις αμάξι με pc είναι σα να μπαίνεις εκκλησία κυριακή πρωί και να συγκρίνεις τον χριστόδολο με τον ozzy.

:D

Σε όλα τα παραπάνω, έκανα πλάκα. Εννοείται οτι από τις συνθέσεις που δίνονται βγάζεις πολλά χρήσιμα συμπεράσματα.Ελπίζω να μην ενοχλήθηκες...

Οntopic: συμφωνώ απόλυτα με τον NTG

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris

Αυτό το σκέφτηκες μόνος σου ή το διάβασες κάπου??

Απο προσωπικη εμπειρια.

Ειχα καρτα οθονης με 256Κ και πηγα στα 512Κ και ειχα περισσοτερα χρωματα στην 640χ480.

Με τα χρονια πηρα 32ΜΒ και ειχα περισσοτερα χρωματα απο την 16ΜΒ που ειχα πιο πριν, στην ιδια αναλυση 800χ600.

Καθαρα εμπειρικα δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Eτρεξα το RC1 των Vista απο τα περιοδικα.

Ειδα οτι επαιρνε απο την κυρια μνημη ωστε να φτασει την μνημη της καρτας γραφικων στα 512. Γιατι να εχω το ιδιο στο μελλον που θα βαλω Vista ?

Γι' αυτο λεω να παρω 512.

Επισης:

Πριν απο δυομιση χρονια δουλευα με δυο μονιτορ διπλα διπλα (για μεγαλυτερο desktop).

Αυτην την στιγμη δεν το κανω.

Αν αποφασισω να το ξανακανω (που δεν αποκλιεται) δεν θα ειναι να εχω περισσοτερη μνημη; Ή θα ειναι καλυτερο να εχω λιγοτερη μνημη αλλα ταχυτερη;

(Παντως να ξερετε οτι ειστε οι μονοι ανθρωποι που μπορουν να μου δωσουν μια συμβουλη για να γλυτωσω ωρες διαβασματος πανω σε αυτα τα θεματα, και λεφτα απο τα μαγαζια, γιατι απο ολους μου τους φιλους και γνωστους δεν ξερει κανεις ουτε τι ειναι το Conroe.... Γι' αυτο μην με παρεξηγειτε αν ρωταω κατι παραπανω)

ΥΓ: Αν σκεφτεστε να βαλετε τα Vista για το Aero, δοκιμαστε κανενα περιβαλλον για τα ΧΡ που ειναι ομορφοτερο (ShereXP) και λειτουργικοτερο, μην το κανετε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.