Jump to content



Προτασεις για αγορα Desktop PC


kingsoft

Recommended Posts

Θα ηθελα να αγορασω εναν επιτραπεζιο υπολογιστη με

Μεσαιο ή μεγαλο case (με τουλαχιστον 4 εξωτερικα 5,25'' και ενα 3,5 ) χωρις φρουφρου και αρωματα

Μοtherboard μαλλον ASUS ή Gigabyte (για να μπορω να του δωσω κατι παραπανω) με ενσωματομενη καρτα ηχου και δικτυου (και αν γινεται wifi και bluetooth)

τροφοδοτικο γυρω στα 500 watt (οχι peak, αλλα σταθερο)

core 2 Duo επεξεργαστη (διαλεξτε εσεις ποιον )

Zalman ψυκτρα μαλλον (για να δωσω κατι παραπανω στον επεξεργαστη)

2 Giga μνημη (με προοπτικη για παραπανω ποσοτητα εν καιρω)

2 σκληρους SATA2 σε διαταξη raid0 (για ταχυτητα και οχι για ασφαλεια) γυρω στα 200 GB εκαστος

καρτα οθονης με μνημη 512 (για να εχω Vista aero σε κανενα 2 χρονια)

dvd recorder καποιο που να μην βγαζει προβληματα στα δισκακια, πχ Plextor (και αν αξιζει ας ειναι SATA)

Floppy απλο

και δυο ανεμιστηρες (εναν μπρος κατω εναν πισω) μαλλον 12αριδες

Λειτουργικο............μαλλον ΧP 64bito ..... ή ΧP Pro.... μαλλον original (δεν πιστευω οτι το εγραψα εγω αυτο το πραμα μετα απο 20 χρονια...ΝΤΡΟΠΗ ΜΟΥ....ΓΕΡΑΣΑ....)

===========================================================================================================

Aσχολουμαι με photoshop και Pinnacle Video studio και Ulead γι΄αυτο καλο θα ηταν οι μνημες να ειναι γρηγορες, οι σκληροι να αντεχουν scratch disk, το τροφοδοτικο να αντεχει συνεχως τους σκληρους να δουλευουν και το dvd να γραφει, και το κουτι να ψυχεται επαρκως.

Εννοειται οτι στο μελλον θα αυξησω την μνημη (αρα μην γεμισετε ολες τις μπανκες) και θα βαλω αλλους δυο σκληρους SATA2 σε Raid1 για προστασια. Για τον ηχο δεν καιγομαι γιατι γραφω στερεοφωνικο και οχι πολυκαναλο. Καλο ειναι να μην μεινουμε στα 4 usb (αν εχει περισσοτερα τοτε καλυτερα) γιατι δεν φτανουν ουτε για 'ζητω'.

Αυτην την στιγμη εχω P4 Prescot ΗΤ στα 2,8 (στα 3,2) με 2 Giga μνημη (στα 400) , ASUS P4P800SE (με beta BIOS), 160αρηδες σκληρους (IDE, 7200 rpm) , full tower, 128αρα καρτα οθονης (Geforce 5200) και 420αρι cheftec τροφοδοτικο. Τον αγορασα απο Αθηνα πριν 2,5 χρονια. Δουλευω εικονα και video, αλλα μονο τις παλιες εκδοσεις των προγραματων μου λογω δυνατοτητων.

Tα ετοιμα συστηματα που ειδα σε ιντερνετικα μαγαζια δεν με καλυπτουν. Ειναι ή πολυ 'φορτωμενα' ή εχουν 'κενα'.

Εκανα καποιες συνθεσεις στο Πλ@σiο και το εshoπ αλλα δεν ξερω τι γινεται απο πλευρας συμβατοτητας, γι'αυτο και σας ρωταω.

ΥΓ: Θα μου ερθουν 700 ευρω και ειπα αντι να τα βαλω πετρελαιο να παρω κομπιουτερ, αλλα σιγουρα δεν φτανουν. Ξερω οτι ζηταω πολλα για 700 ευρω αλλα μηπως με 1100 γινει κατι;

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Eίναι όντως πολλά για 700 ευρώ αλλά όχι για 1100... Αν όμως ζητάς και οθόνη, τότε άστο δεν φτάνουν τα 1100 με τίποτα...

Δεν μπορώ να σου προτείνω σύνθεση γιατί εγώ ψάχνω από διάφορα μαγαζιά αλλά θα γράψω μερικές τιμές.

Abit AB9 - 139e

E6400 - 225e

2x1gb DDR2 - 260e

Tροφοδοτικό 500W+ - 75e

Koυτί - 50e

Αντιγραφικό LG - 33e

Floppy - 6e

Σύνολο: 770e + Δίσκοι + Κάρτα γραφικών + Ψυχτρες + Ανεμιστήρες + Windows...

Αυτά από μένα, λογικά θα φτάσει τα 1100 χωρίς οθόνη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω ουτε οθονη, ουτε πληκτρολογιο, ουτε ποντικι, ουτε ηχεια, ουτε μικροφωνο, ουτε καμερα.

Τις εμπειριες / γνωσεις σας θελω για να μην τραβαω τα μαλλια μου απο ασυμβατοτητες hardware και για να πιασουν οσο γινεται περισσοτερο τοπο τα λεφτα που θα δωσω.

Ευχαριστω για την προσταση σου παντως.

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Μητρικές για Core2 πρέπει να έχουν το socket 775 και σαν καλύτερο chipset είναι το 965 (αυτό που έχει και η abit ab9 που έγραψα)

Οι μνήμες αρκεί να είναι DDR2, μόνο αυτό δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα απ'όσο γνωρίζω, ειδικά για low-profile μνήμες

Για κάρτα γραφικών δεν ξέρω τι ακριβώς χρειάζεσαι αλλά πολύ καλή επιλογή είναι η εξής για τα 512mb μνήμης που ζήτησες (εννοείται ότι θα ψάχνεις μόνο για PCI-express κάρτες γραφικών:

http://my-shop.ath.cx/eshop/catalog/product_info.php?products_id=17753

http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=10808 (δεν έχει το ΦΠΑ υπολογισμένο)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, ψαχνομαι κι'εγω για κατι αναλογο και να που κατεληξα (αυτα ειναι τα βασικα) :

ASUS P5B Deluxe (s775, i965, DDR2) 205

Intel Core 2 Duo 6600 (s775, 2.4Ghz) 325

OCZ 2GB KIT (2x1GB) DDR2 800 MHz GOLD 289

XFX 7950GT 512MB HDCP Extreme 319

την προσθεση καντην μονος σου (αλλα μην φρικαρεις)

Δισκους, DVD, φλοπια, τροφοδοτικα και αλλα τετοια καλουδια βαλε οτι θες μιας και δεν υπαρχει θεμα συμβατοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα σας πω κατι να κουφαθειτε;

Αν ειναι να δωσω 1100 ευρω για να παρω νεο κομπιουτερ (με το παλιο κανω σιγα σιγα την δουλεια μου) γιατι να μην τα δωσω στην ΤΡΟΧΟΣ ΑΕ και να παρω ενα intercooler της Forge 9 λιτρων (και με το μικρο των 3 λιτρων παει το αμαξι σιγα σιγα) ;

Βεβαια με το κομπιουτερ δουλευω 10-15 ωρες την ημερα ενω με το αμαξι 'τρεχω' μερικα λεπτα την ημερα. Κόντρες 'θανατου' δεν κανω, αλλα λεω βρε παιδακι μου:

"Αν ειναι να περασω το χιλιαρικο δεν παιρνω ενα intercooler επωνυμο με μεγαλο efficiency ? "

(μην μου πειτε τωρα: να αποφασισω τι θελω και μετα να ανοιξω το θεμα στο φορουμ γιατι και τα δυο - αμαξια, κομπιουτερ- τα αγαπαω απο μικρος τοσο που να φανταστειτε μεσα στο αμαξι εχω κομπιουτερ, αλλα στο κομπιουτερ δεν εχω βαλει ροδες, μηχανη και καθισματα.....)

Link to comment
Share on other sites

Απλά έρχεται μια στιγμή στη ζωή που πρέπει να πάρεις σημαντικές αποφάσεις ζυγίζοντας τις ανάγκες και τις επιθυμίες σου.:hehe: :hehe:

Αν δε μπορείς να αποφασίσεις που να δώσεις τα 1000 ευρώ. Ρίξτο κορώνα-γραμματα. Έτσι κι αλλιώς όπου και να τα δώσεις χαρούμενος θα σαι.

ΥΓ:Πάντως, αν τα δώσεις στο αμάξι τότε τσάμπα ο κόπος των παιδιών που έφτιαξαν συνθέσεις.Τουλάχιστον μη μας το πείς. :D

Link to comment
Share on other sites

Αν πουλησεις το παλιο σου συστημα η διαφορα στα λεφτα θα ειναι ακομα μικροτερη.

Μην πας για τον 6600 αλλα παρε τον 6300 και καντου ενα μετριο overclock στο οποιο να δουλευεις οκ 24/7

Για μητρικη παρε αυτην

gigabyte ds3

Αποψη μου ειναι οτι δεν τον χρειαζεσαι τον 6600 ουτε μητρικες των 200+ ευρω.

Και μνημες πιο φτηνες μπορεις να βρεις που να πουσαρονται αρκετα.

Γενικως ριχνε και μια ματια στις αγγελιες του λαμπη γιατι γινεται χαμος με τα παρε-δωσε στους conroe τελευταια

;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DrJ 7000

αν τα δώσεις στο αμάξι τότε τσάμπα ο κόπος των παιδιών που έφτιαξαν συνθέσεις.

Λαθος. Δεν παει τιποτα χαμενο και τσαμπα.

Μου μενει ο τροπος σκεψης τους, οι γνωσεις που μου δινουν και οι εμπειριες τους.

Αρχική απάντηση από DrJ 7000

Τουλάχιστον μη μας το πείς.

Γιατι ρε συ DrJ ?

Για ποιον λογο;

Ετσι οπως με 'κοβεις'.....

Τι πιστευεις οτι θα παρω; Κομπιουτερ ή intercooler ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daytime Dreamer

Αν πουλησεις το παλιο σου συστημα η διαφορα στα λεφτα θα ειναι ακομα μικροτερη.

Κατα 99% δεν θα το πουλησω. Αν δεν γινει 'κατεβαστηρι' για P2P, τοτε θα μπει σε μικροτερο tower και στο πορτ παγκαζ ενος αμαξιου

Μην πας για τον 6600 αλλα παρε τον 6300 και καντου ενα μετριο overclock στο οποιο να δουλευεις οκ 24/7

Παντα προσπαθουσα να ειμαι καπου στην μεση και να ανεβαινω λιγακι. Οχι να ειμαι κατω και να προσπαθω να φτασω στην μεση

Για μητρικη παρε αυτην

gigabyte ds3

Φαινεται οτι με καλυπτει πληρως.

Αν καταλαβα καλα θα δεχεται Quad Core ?

Αποψη μου ειναι οτι δεν τον χρειαζεσαι τον 6600

Διαφωνω και σου ειπα γιατι

ουτε μητρικες των 200+ ευρω.

Εδω συμφωνω και παντα προσπαθω να πηγαινω γυρω στα 100 - 120 ευρω.

Και μνημες πιο φτηνες μπορεις να βρεις που να πουσαρονται αρκετα.

Αν δεν μου πεις μοντελο, τυπο κλπ... δεν ξερω τι να διαλεξω. Κατι διαβαζω γυρω γυρω για Corsair αλλα δεν τα θυμαμαι.

Γενικως ριχνε και μια ματια στις αγγελιες του λαμπη γιατι γινεται χαμος με τα παρε-δωσε στους conroe τελευταια

Ρε συ, δεν θελω μονο επεξεργαστη.

Θελω ενα desktop, με συμβατο hardware μεταξυ του, και χωρις προβληματα ρευματος και θερμοκρασιων για video editing.

Δεν ειμαι γιος του Ωναση, ουτε εχω μηχανημα εκτυπωσης χαρτονομισματων...αλλα δεν το θελω και τσαμπα...

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε την γνωμη σας για αυτο;

Εγω που ειδα τα τεχνικα χαρακτηριστικα με καλυπτουν.

Ευελπιστω να ειναι συμβατα.

Chieftec FULL ATX CX-03 Black (δεν εχω βρει τιμη),

Enermax 535W FMA2 (90)

Intel Core 2 Duo 6300 (210)

Asus P5W DH Deluxe (235)

OCZ 2GB KIT (2x1GB) DDR2 800 MHz GOLD (289)

ASUS EN7600GS SILENT/HTD 512MB (149)

4*WESTERN DIGITAL 250GB WD2500KS (4x80=320)

Nec ND4551 (Bulk)- Black (40)

= 1333 ευρω

Αν το παρω μονο μονο με εναν δισκο και μονο με 1 Γιγα μνημη βγαινω στο χιλιαρικο (περιπου) .

Link to comment
Share on other sites

καρτα αλλαξε ...μονο...

Και η 7600GT ειναι σε αυτα τα λεφτα και λιγοτερα...που αξιζει σαφως περισσοτερο απο την 7600gs silent και τον εχτρα ανεμηστηρα που θα προσθεσεις μετα..

Επισης με 18€ παραπανω ειναι ο ε6400 .Ο Ε6300 εχει κοντα στα 180-190€

Link to comment
Share on other sites

Για την καρτα γραφικων που ειπες:

στο e-shop την βγαζει μονο 256 και οχι 512.

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.513187

Εσυ την εχεις δει καπου 512? Βγαινει σιγουρα;

Για τον επεξεργαστη:

Να βαλω τον Ε6600 με 330 ευρω και 4 ΜΒ L2 cache που ομως παει πολυ πιο πανω σε τιμη;

Δεν θα ειναι πολυ πιο γρηγορος, ανεξαρτητα απο την μικρη διαφορα στην συχνοτητα;

Μηπως ξερεις (απο δικες σου γνωσεις ή απο οσα λενε οι αλλοι που ξερουν) ποιος αντεχει καλυτερη αυξηση συχνοτητας;

Δεν ρωταω ποιος παει ποιο πολλα Mhz αλλα σε ποιον μπορω να πετυχω μεγαλυτερη και σταθεροτερη, ασφαλη αυξηση (πχ 20% ) χωρις χρηση υδροψυξης.

Δεν μετραω Pi ή Benchmarks....Επεξεργασια video και φωτογραφιας κανω.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.