Jump to content



Dynamic to Basic


anousios

Recommended Posts

Διαπιστωσα οτι ενας απ τους σκληρους μου (Maxtor - 300GB - cache 16ΜΒ, άνευ OS, χρησιμοποιειται σαν αποθηκευτικος χωρος) εχει συστημα Dynamic.

Δε θυμαμαι να εχω κανει εγω κατι τετοιο. Μαλλον αυτοχαραχτηριστηκε ετσι με το που τον συνδεσα στο συστημα μου(Εχω αλλους 2 δισκους, ide και sata)

Αδειασα τον δισκο και με δεξι κλικ πανω του επελεξα [Format]. Η διαδικασια τελειωσε μετα απο 1 1/2 ωρα αλλα ακομα ο δισκος ειναι Dynamic.

(Σημ. Μετα απο καποιες μαζικες συμπιεσεις αρχειων που εκανα ειχα καποιες απωλειες(καποια αρχεια εμφανιστηκαν ξαφνικα με 0 bytes), μηπως φταιει το οτι ηταν Dynamic?)

Πηγα στο site της ΜS οπου λεει για την εντολη Convert to Basic Disc

Αλλα η εντολη αυτη ειναι μη επιλεξιμη...

Aν παλι κανω delete το volume και παω [convert to basic] βγαινει μυνημα λαθους οτι...

Τhe operation is a not allowed because the requested objective is in active use

Link to comment
Share on other sites

Copy όλα τα δεδομένα, delete το partition, μετά θα τον γυρίζεις σε Basic και μετά πάλι partition κλπ.

Πρόσεξε μήπως έχεις κάποια ρύθμιση για temp files ή το swap να κάθεται εκεί, γιατί δεν πρόκειται να σε αφήσει να το κάνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε, τον αδειασα, δεν υπαρχουν δεδομενα.

ΔΕΝ χρησιμοποιω partitions.

Kαι, οπως ειπα, αρνειται να γινει basic(οχι να "γυρισει" γιατι ποτε δεν ηταν πριν)

Μια ερωτηση χωρις παρεξηγηση, το thread τιο διαβασες πρωτου απαντησεις?

Link to comment
Share on other sites

Partitions χρησιμοποιείς είτε το θέλεις-ξέρεις είτε όχι. Έστω και ένα...αλλιώς δίσκος ντεν παίζει με Γουϊντοους.

Επίσης δίσκος δεν γεννιέται Dynamic αλλά ένα χέρι κάνει κλικ και τον κάνει convert....είτε το πρόσεξε όταν το πάταγε είτε το πάτησε απο κεκτημένη ταχύτητα.

Αν σβήσεις τα δεδομένα ΚΑΙ το παρτίτιον τοτε δεν γίνεται να μην σε αφήσει. Αν δεν σβήσεις το παρτίτιον ναι δεν θα σε αφήσει. Λες ότι έκανες φορματ...αρα υπάρχει ακόμα παρτίτιον.

Α...και πού'σαι...ηρέμησε...θυμίζεις "άσχημα" περασμένα σκηνικά.....

Κράτα ότι θες απο τις απαντήσεις, αγνόησε ότι (νομίζεις) οτι δεν σε βοηθά και προχώρα. Δεν είναι κανεις υποχρεωμένος να απαντά για να βοηθήσει και να του τη λες και απο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

darkCount ειμαι πολυ ηρεμος, μαλλον εσενα κοβω για ανησυχο...ποια ασχημα περασμενα σκηνικα?

Ξανα να τονισω οτι δεν χρησιμοποιω partitions, οσο κι αν σου φαινεται περιεργο. Χρησιμοποιω ολοκληρο το δισκο οπως ειναι, δε ξερω αν αυτο το θεωρεις ειδος partition.

Oπως ειπα, δε θυμαμαι να το εχω κανει εγω dynamic. Μηπως εγινε απο μονος του λογω του μεγαλου μεγεθους του?

Αν διαβασεις το πρωτο ποστ θα δεις που ειπα οτι εκανα ΚΑΙ format, ΚΑΙ delete. Σιγουρα πραγματα, δε λεεω μπουρδες, οσο κι αν απορεις...

Το προβλημα ειναι οτι αρνειται να γινει basic και μου βγαζει το μυν. που εγραψα.

Τελος να σου πω οτι ξερω οτι κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να βοηθησει αλλα εγω τι χρωσταω να αυτοεπαναλαμβανομαι συνεχως επειδη καποιοι(οπως εσυ) αρνουνται να διαβασουν προσεκτικα.

Lord, θα δοκιμασω την επιλογη που ειπες, αλλα μαλλον και αυτη οδηγει στο Disk management μεσω Administrative Tools.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Partitions χρησιμοποιείς είτε το θέλεις-ξέρεις είτε όχι. Έστω και ένα...αλλιώς δίσκος ντεν παίζει με Γουϊντοους.

Αρχική απάντηση από darkCountΕπίσης δίσκος δεν γεννιέται Dynamic αλλά ένα χέρι κάνει κλικ και τον κάνει convert....είτε το πρόσεξε όταν το πάταγε είτε το πάτησε απο κεκτημένη ταχύτητα.

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις απο αυτά που έγραψα????? Αυτά τα 2 δεν ειναι διαπραγματεύσιμα. Δεν είναι (απλά) η δική μου άποψη...έτσι είναι.

Ποιος δεν διαβάζει τι του απαντάνε? Εγώ ή εσύ?

Επίσης αυτό που σου είπε ο wizard ισχύει...αν είναι σε χρήση ο δίσκος δεν θα γίνει convert. Τι δεν σε κάλυψε απο τις απαντήσεις μας?

Στο λέει ξεκάθαρα και το μήνυμα που σου βγάζει το σύστημα σου.

Λυση για να μην αυτοεπαναλαμβανεσαι υπάρχει...αν δεν μπορείς να καταλάβεις σταμάτα να προσπαθείς:T:

Link to comment
Share on other sites

Ρε χριστιανε μου, ειπες να κανω delete ενω ηδη εγραψα οτι το εκανα, αρα δε διαβαζεις προσεκτικα.

Θα με βαλεις να το ξαναπω? ελεος...

"τι δε με καλυψε απο τις απαντησεις σας"...καλα με δουλευεις τωρα?

Σου εξηγησα ρητα οτι ο δισκος αρνειται να γινει basic....Tι σημαινει το μυνημα που μου εβγαλε? Προφανως δε το γνωριζεις ή δε το διαβασες καν.

Τελοσπαντων ασε να απαντησει και καποιος που θελει και εχει διαθεση να καταλαβει τι ρωταω, γνωριζει και θελει να απαντησει.

Το να επανελθεις παλι με ασχετα και ...παρατηρησεις για τη συμμορφωση μου δε θα βγαλει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ελπίδα να μιλάς καλύτερα και να ηρεμήσεις δεν υπάρχει ε? Κρίμας....κρίμας...

Ξέρεις είναι δύσκολο μερικές φορές να καταλάβεις το γεγονός ότι σου απαντάνε ξεκάθαρα και δεν καταλαβαίνεις. Σε καταλαβαίνω γιατι και άλλοι πριν απο σένα είχαν το ίδιο πρόβλημα.

keep talking.....

Link to comment
Share on other sites

Vdeseris, ναι, ο δισκος φαινεται κανονικα στο My computer. Αν τον κανω delete δε φαινεται.

darkCount, μη προσπαθεις να μεταβιβασεις σε μενα το προβλημα σου.

Oταν μου μιλανε ξεκαθαρα καταλαβαινω. Οταν με βαζουν συνεχεια να λεω τα ιδια επειδη δε διαβαζουν, ειναι ψυχοφθορο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios [Σήμερα, στις 08:58]

Τhe operation is a not allowed because the requested objective is in active use

Μπορείς να δοκιμάσεις και κάνα partition manager σαν

Acronis disk director

Partition magic

Paragon partition manager κτλ..

Η παρακάτω φωτώ είναι από recovery disk του paragon (αν θυμάμαι καλά αυτές της επιλογές στης βγάζει μονό άμα είσαι σε recovery disk)

Με λίγα λόγια κάνε inactive των δίσκο και μετά μέσα από τα windows (η και από paragon) κάνε convert dynamic to basic

post-3848-1416072899,0421_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να βλέπεις τον σκληρό δίσκο στο my computer πάει να πει ότι έχεις partition. Dynamic δε γίνεται μόνος του, εσύ θα το έκανες καταλάθος. Αν θέλεις να το κάνεις basic ακολούθησε αυτά που είπε ο Wizard.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις απο αυτά που έγραψα????? Αυτά τα 2 δεν ειναι διαπραγματεύσιμα. Δεν είναι (απλά) η δική μου άποψη...έτσι είναι.

Ποιος δεν διαβάζει τι του απαντάνε? Εγώ ή εσύ?

Μα είναι ξεκάθαρο...που θα σου πάει βρε μπαγασάκο...θα το διαβάσεις κάποια στιγμή:hi:

Να ξέρεις ότι όλοι είμαστε μαζί σου....και έχουμε ατελίωτη υπομονή και θα σε στηρίξουμε μέχρι να καταφέρεις να διαβάσεις αυτά που σου γράφουμε.

Μην απελπίζεσαι όμως....

Link to comment
Share on other sites

Partition σημαίνει κατάτμηση στην Ελληνική πληροφορική.

Ένας σκληρός δίσκος για να αναγνωριστεί από τα Windows, πρέπει να αποτελείται από μία τουλάχιστον κατάτμηση.

Αν έσυ βλέπεις τον δίσκο σου στο My Computer, αυτό σημαίνει ότι υπάρχει ένα partition.

Να πας στο Disk Management και να κάνεις delete το partition που έχεις. Μετά θα μπορέσεις να κάνεις αυτό που λέει ο Wizard.

Αν δεν σε αφήνει να κάνεις delete, ίσως να χρησιμοποιείται ο δίσκος από το σύστημα ή pagefile. Αν δεν γίνεται τίποτα μετά το delete του partition, κάνει ένα restart και προσπάθησε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει παιδια, ας αφησουμε τα αστεια.

Να πω οτι σβηνω το partition και κλικαρω convert to basic

οποτε μου βγαζει το error msg

Τhe operation is a not allowed because the requested objective is in active use

Oυτε ρυθμιση για temp εχω κανει, ουτε swap εχει.

Καμμια αλλη ιδεα συνεπως?...

Link to comment
Share on other sites

Αν και μου την είπες, θα τα ξαναπώ άλλη μιά φορά...

Σβήνεις το partition. Για να γίνει αυτό, κάνεις δεξί κλικ πάνω στο partition και ΟΧΙ στο δίσκο (όπως φαίνεται στην εικόνα).

Μπορεί να πρέπει να σβήσεις και το logical drive μετά, αν έχεις δημιουργήσει κάτι τέτοιο. Αν το partition δεν είναι primary, αλλά extended, θα έχεις σίγουρα logical drive. Σβήνει με την ίδια διαδικασία όπως στην εικόνα, αλλά θα λέει Delete Logical Drive αντί για partition.

Αφού τα κάνεις όλα αυτά, κάνεις convert to basic το ΔΙΣΚΟ. O δίσκος είναι dynamic και όχι το partition. Αφού μετά σου γράψει ότι είναι basic, τότε κάνεις partition από την αρχή :hi:

post-173-1416072899,2918_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.