Jump to content



PCIE sata controler


NoDsl

Recommended Posts

Λοιπον μιας και άρχισαν οι σκληροί και πιάνουν μπούγιο στο κουτί, τα GB χάνονται σαν τον καπνό και η καημένη η SLI-D έχεi μόνο 4 sata, αποφάσισα πως είναι καιρός για ένα SATA controler. Η "εύκολη" λύση για αλλαγή mobo παίρνει κόκκινη κάρτα για ευνόητους λόγους.

Απαιτήσεις:

1. να είναι PCI-E

2. να υποστηρίζει raid 5

3. να έχει τουλάχιστον 4 Ports

4. κάτω απο 200 ευρώ αν είναι δυνατόν

Πιστεύω οτι πλέον είναι άκυρο να πάρω κατι σε κλασσικό pci μιας και με ένα raid 5 ξεφτύλισες το bus με τη μία. Απο την άλλη πιστεύω οτι οι τιμές τους πλέον παλεύονται.

Προς το παρόν ο controler θα στεγάσει 2 raid0( 2 80αριδες hitachi και 2 raptors 36.7) με μελλοντiκό πλάνο 4* ST3320620aS seagate σε raid 5.

Τα ερωτήματά μου λοιπόν είναι: Ποιον να προτιμησω, απο που, πόσο και το βασικό, τι διαφορές έχει πρακτικά αν ο controler θα κάνει software ή hardware raid. Δηλαδή ουσιαστικά ποια είναι τα + και - του κάθε τρόπου.

Ακούω συμβουλές προτάσεις σχόλια. :daisy:

*ασχετο αλλά γίνεται να κάνω raid 0 με τους 2 36αρηδες raptors και βάλω εναν απλό 80αρη για raid 1 με αυτούς (raid10 νομίζω λέγεται το σκηνικό ε?) θα παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NoDsl

.......

*ασχετο αλλά γίνεται να κάνω raid 0 με τους 2 36αρηδες raptors και βάλω εναν απλό 80αρη για raid 1 με αυτούς (raid10 νομίζω λέγεται το σκηνικό ε?) θα παίζει?

Και να παιξει θα σε περιοριζει σε ταχυτητα πολυ ο 80αρης, αρα χανεις το πλεονεκτημα των raptors...

Link to comment
Share on other sites

Μα, αν ο προϋπολογισμός σου φθάνει τα 200, ή έστω και κάπως λιγότερα, δεν χρειάζεσαι controller, αλλά νέους δίσκους. Με αυτά τα χρήματα παίρνεις 2 320άρηδες Seagate 7200.10, και αντικαθιστάς τους 80άρηδες, που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για backup κρίσιμων δεδομένων, αφού τους κάνεις εξωτερικούς USB με μια θήκη στον καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric

Μα, αν ο προϋπολογισμός σου φθάνει τα 200, ή έστω και κάπως λιγότερα, δεν χρειάζεσαι controller, αλλά νέους δίσκους. Με αυτά τα χρήματα παίρνεις 2 320άρηδες Seagate 7200.10, και αντικαθιστάς τους 80άρηδες, που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για backup κρίσιμων δεδομένων, αφού τους κάνεις εξωτερικούς USB με μια θήκη στον καθένα.

Και τι θα κάνω οταν θέλω να δώ τα δεδομένα κάποιου σκληρού? Θα είμαι με το σατα καλώδιο στο χέρι? Γιατι για να τους πουλήσω δεν αξίζει. Οπότε αφού δεν αξίζει να τους δώσω και είναι άβολο να αλλάζονται συνέχεια, τι θα τους κάνω? Θα τους έχω για κορνίζες?

Οι δίσκοι έχουν ώς εξής τώρα. raid0 οι 80αρηδες hitachi για OS κλπ, ενας 200αρης μαχτορ και ενας 320 seagate. δεν θα βάλω 600 γίγα για OS... Οπότε αντιλαμβάνεσαι οτι χρειάζομαι controler και σαν επέκταση. Οι raptors περιμένουν έξω απο το κουτί για την ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Mε 200e δεν μπορεις να αγοράσεις mobo με 8sata ? [εχεις αυτομάτως +4ports εκτος και αν δεν κατάλαβα κάτι καλά.]

και αν καεί το Mobo ή θέλω να κάνω μεταφορά του raid θα πρέπει να ψάχνω να βρώ συγκεκριμένη μητρική να έχει το τάδε τσιπάκι για να το ανακτήσω?

ΛΟΛ απο την άλλη μπορώ να κάνω το εντελώς κάφρικο και αν πάρω 2 sli-dr την μία για να κάνω τα raid μου και την άλλη για backup περιπτώσεις. Και μάλλον συμφέρει και οικονομικά κιόλας.

Ετσι για να έχετε μια εικόνα του τι θέλω να κάνω τελικά είναι.

1. raid 0 με 2 raptors 36.7gb (on standby προορίζεται για OS)

2. raid 0 με 2 hitachi 80gb (αυτό υπάρχει και τώρα απλά απο OS θα γίνει fast transferer)

3. raid 5 με 4 seagate 320gb (ο ένας υπάρχει απο τώρα. όλη μου η περιουσία :p)

και ο 200αρης seagate είδωμεν :p

για όλα αυτά θέλω 8 πορτς σύνολο και κάποιο τρόπο να μπορώ να τα ανακατασκευάσω σε περίπτωση στραβής. Ιδικά το raid5

Link to comment
Share on other sites

Δεκτόν αλλά νομίζω ιδιες πιθανότητες με το να χτυπήσει η pciex ειναι οπότε πάλι ιδια δεν θα ψάχνεις ? [για την περίπτωση πυρκαϊας , για την μεταφορά οκ . εχεις δίκιο . ]

Link to comment
Share on other sites

η λύση της pci-e κάρτας νομίζω ότι χρειάζεται κυρίως λόγω των μικρο-ασυμβατοτήτων

για παράδειγμα καίγεται σήμερα η μητρική παίρνω τους 3-4 δίσκους και τους πάω σε άλλη? δεν νομίζω άλλα array έχουν πληροφορίες στο mbr άλλα δεν έχουν κτλ

σε αλλο thread o χρηστης voudas αναφερει για μια καρτα της promise 8350

η οποια ομως εχει 8πορτ και κανει 300-350 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ολοι οι μ/β controllers τρωνε πορους απο τον cpu αν ομως βαλεις ενα controller λογικα εχει δικη του cpu οποτε θα τρεχει πιο γρηγορα καλυτερα και θα μπορεις να το μετακινησεις κιολας σε αλλη μ/β.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.