Jump to content



Ποια απο τις 2 ... ?


Recommended Posts

Μετα απο αρκετο ψαξιμο και ενω ειχα αποφασισει να αγορασω την Panasonic dmc fz7 (τιμη ~350euro) βρηκα μια Konica-Minolta Dimage Z5 στα 200 euro και μπερδευτηκα...

Η Panasonic απο οτι διαβασα ειναι ελαφρως(?) καλυτερη και με εγγυηση ελληνικης αντιπροσωπειας. Τα 6 vs 5 mpixel δεν με ενοχλουν. Απο την αλλη, η Konica-Minolta εχει σχεδον μιση τιμη, zoom στο video αλλα αμφιβολη υποστηριξη(?) αφου η Sony αγορασε την Konica-Minolta και την εκλεισε (ετσι μου ειπαν).

Πολυ θα εκτιμουσα τη γνωμη σας και ως προς την αποδοση αλλα και ως προς την τιμη/service!!!

Link to comment
Share on other sites

εσυ καλα κανεις και αποφασιζεις και αγοραζεις...εμεις μπορουμε να μαθουμε με τι κριτηρια αγοραζεις??:p

Κορυφαια μοντελα ειναι της fujifilm 9500 και 6500.

Μετα παμε σε panasonic φζ30 ,fz7,fz50

canon s3

και σονυ H5....

μινολτα ...μινολτα....δεν βλεπω κατι σε μινολτα..:p

ως προς τιμη skroutz ...ως προς service δεν εχω ιδεα..και ουτε θελω να αποκτησω!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 14:18]

εσυ καλα κανεις και αποφασιζεις και αγοραζεις...εμεις μπορουμε να μαθουμε με τι κριτηρια αγοραζεις??:p

Κορυφαια μοντελα ειναι της fujifilm 9500 και 6500.

Μετα παμε σε panasonic φζ30 ,fz7,fz50

canon s3

και σονυ H5....

μινολτα ...μινολτα....δεν βλεπω κατι σε μινολτα..:p

ως προς τιμη skroutz ...ως προς service δεν εχω ιδεα..και ουτε θελω να αποκτησω!

Απο τις μηχανες που αναφερω ειναι φανερο οτι θελω μια με μεγαλο οπτικο ζουμ, σταθεροποιητη εικονας ωστε να μπορω να το χρησιμοποιησω, σχετικα μικρο μεγεθος για την κατηγορια και (δυστυχως) εχω και οριο τιμης γυρω στα 350 αντε 400 και ετσι παιζω στα 5-6mpixel.

Οι fujifilm 9500, panasonic fz3, fz50 ειναι μια κατηγορια πανω σε μεγεθος, τιμη (και ποιοτητα βεβαια). Η fujifilm 6500 δεν εχει σταθεροποιητη (και ειναι και στο ανω οριο τιμης και μεγεθους). Απο τις s3, fz7 και h5 θα προτιμουσα την fz7 λογω τιμης (vs s3) και sd card (vs h5). Οποτε, σε σχεση με αυτες που προτεινεις, ειχα καταληξει στην fz7. Και ξαναπαμε στο διλημμα που περιγραφω στο πρωτο ποστ: "η καλυτερη ποιοτητα και service της panasonic αξιζει 150 ευρω απο τη minolta" :).

Σχετικα με το skroutz: εχω βρει καλυτερες τιμες εκτος skroutz, αλλα το θεμα μας ειναι αλλο.

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι οποιος ψαχνει βρισκει...

Εγω μονο το skroutz εχω..

Χωρις να σημαινει οτι fz7 δεν ειναι καλη μηχανη (ισα ισα κιολας) μην αποριπτεις ετσι ευκολα καποια που δεν εχει IS..(OS ή οποιος αλλιως το λεει η καθε εταιρια).

Θα σε βοηθησει σε ελαχιστες περιπτωσεις..Αν αυτες οι ελαχιστες ειναι το συνηθες τοτε οκ...και καλο θα ηταν να ειναι το αντικειμενο οσο γινεται στατικο..να μην κινειται καθολου..Πιστεψε με πραγματικα ελαχιστες οι περιπτωσεις.Το μονο που θα καταφερεις ειναι να εχεις πιο soft και πιο θολες εικονες με την ελαιχστη κινηση)

Ποσο μαλλον οταν η επιλογη ειναι h fuji 6500 που εχει μεγαλυτερο αισθητηρα απο ολες τις αλλες ,ειναι στα 6Mpx (ακομα λιγοτερος θορυβος δεδομενου του αισθητηρα) .

Απλα η s9500 εχει 20-30€ παραπανω..(βαση skroutz).

Επισης η canon ,panasonic δεν εχουν το ευρυγωνιο που εχει η fuji..(28mm)

Καποια στιγμη θα το θελησεις...Στον αντιποδα βεβαια δεν εχει το τηλε- που εχουν οι αλλοι..Μαξ 300mm εναντι 430++ που εχουν οι αλλες...

Μεταξυ canon και πανασονικ δεν ξερω ποια θα επαιρνα(αν και νομιζω οτι η canon εχει λιγοτερο θορυβο)..μεταξυ οποιασδηποτε αλλης και fuji θα επαιρνα fuji..την μεγαλη...

Ολα αυτα τα γραφω εχοντας ηδη την μινολτα Ζ3 εδω και δυο χρονια..

Ελπιζω να εχω καποια dslr μετα τα xmas..

(μικρη παρενθεση για τη sony..Χωρις να ειναι κακο μοντελο δεν μπορω να τη επιλεξω εναντι καποιας αλλης.Το image stabilize που εχει δεν αξιζει...μιας και δεν ειναι ακριβως i.s ,που εχει η panasonic ή η μινολτα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 16:17]

...

Ολα αυτα τα γραφω εχοντας ηδη την μινολτα Ζ3 εδω και δυο χρονια..

Ελπιζω να εχω καποια dslr μετα τα xmas..

εεε :p αυτο ζηταω τοση ωρα!! για πες καμια γνωμη για Ζ3. Δεν πρεπει να εχει μεγαλες διαφορες απο Ζ5.

Link to comment
Share on other sites

τοσα ποστ δεν ειδες ...??? ....που δεν αναφερθηκα καθολου στην μινολτα???

Καποτε ηταν καλη...ultra zoom ,videakia οπως μονο η μινολτα μπορουσε(640χ480 @30φπς με ηχο και ζοομ..-ολες οι αλλες κατι δεν θα ειχαν)..καποιο φεγγαρι περασε και στα 800χ600 αλλα ηθελε γρηγορη εως πολυ γρηγορη sd ...κατι που δεν ηταν διαδεμενο τοτε...και ετσι "εμφανισε" προβληματα μιας και λιγοι καταφεραν να τραβηξουν σε αυτη την αναλυση...(οσοι ηξεραν δλδ)

Κατα τα αλλα full manual ολες οι ρυθμισεις, is που μονο η πανασονικ ειχε σε 200€ πιο πανω τοτε..και πολυ θορυβο.Ειμαι σχεδον αναγκασμενος να εχω μονιμα iso50...

Πλεον δεν υπαρχει καποιος λογος να στραφεις εκει..

Πηγαινε για fuji (s9500)...λιγα λεφτα παραπανω ζηταει...αν ηταν μιας χρησης θα σου ελεγα να μην τα δωσεις...αλλα μαλλον τα αξιζει...Εγω θα τα εδινα δλδ.

Link to comment
Share on other sites

βρε NTG μου συγκρινεις τα ασυγκριτα :p

Προφανως ειναι καλυτερη η fuji. Αλλα εχει 450+ ευρω και ειναι και τερατακι σε μεγεθος. Θελω κατι πιο compact (σχετικα).

Η z5 ειναι πιο κοντα στην panasonic fz7. Τη μηχανη τη δουλευω 2-3 φορες το χρονο στις διακοπες, δεν ειμαι πολυ φανατικος χρηστης για να διαθεσω 500+ που θα παει η fuji με καρτες κλπ. Και επειδη προφανως εχεις ασχοληθει με το θεμα σου ξανακανω την ερωτηση: z5 με 200 ή fz7 με 350 (άντε, πια αλλη ψιλοcompact μεχρι ~350 :p)?

Link to comment
Share on other sites

απο τις δυο που αναφερεις panasonic...

Σαν πιο μικρες ακομα δες τις

canon A710is ...(6χ οπτικο...μεγεθος compact..)

και τις πολυ καλες A640/630 ...επισης canon ...προτιμησε την Α640 μικρη διαφορα σε € απο την Α630..Και οπως ισως δεν καταλαβες (!!!!!) ειναι και τα δυο νεοτερα μοντελα απο την Α710is (μην σε μπερδεψουν τα νουμερα)

Το μειονεκτημα με την Α640 ειναι οτι δεν ειναι ultra zoom εχει ενα ικανοποιητικο 4χ (35-140) που θα σε καλυψει ...

Εκτος αν στις καλοκαιρινες σου διακοπες εχει καμμια καυτη γειτονισα..

Με αυτην δεν θα κανεις καλη δουλεια...θα πρεπει να πας να της μιλησεις..:p

Exει πολυ καλο αισθητηρα ομως και γενικα βγαζει πολυ καλες φωτογραφιες..(καλυτερες απο α710).

Ιδια φαση ειναι και η fuji E900..αξιολογοτατη..

Περιπου στην ιδια κατηγορια με την Α710 ειναι και η πανασονικ lz5(με 6χ οπτικο)..και sony w100(με 3χ οπτικο βεβαια)

Tελος σαν πιο σοβαρη ανταγωνιστρια της fz7 ειναι η olympus sp500...

Ultra zoom ,πιο μικρη απο την πανασονικ..αλλα με αδυνατο σημειο το βιντεο ..(320χ240)

Οποτε αν δεν πας για κατι πιο βαρυ..(παρε την fuji 6500) μαλλον σε βλεπω με την fz7..

(σε ultra zoom αυτα)

Μετα κοιτα Α640/fuji e900 και αν θες λιγακι παραπανω zoom Α710is..

Δες και επιμαχα συγκρτικα

panasonic

fuji s6500

με μερικα click θα βρεις και τις αλλες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.