Jump to content


19'' ΤFT Οθόνη μέχρι 300-320�.


GeorgeVasil

Recommended Posts

Παλικάρια Καλησπέρα!

Επείδη η οθόνη μου γέρασε και μαζί της θα παρει και τα μάτια μου..σκεύτομαι να χτυπησω μια 19'' TFT.Την οθόνη θελω να την την χρησιμοποιήσω κυρίως για:Internet,Office,Ταινίες,κανένα Game που και που.

Έχω μπερδεύτει λιγάκι σε μια πρόσφατη έρευνα αγοράς... και ζητώ τα φωτα σας.

1)Η αναλογία αντίθεσης ή λόγος αντίθεσης (Contrast) πρέπει να ειναι μεγάλος?Δλδ οσο μεγαλήτερος (πχ 2000:1) τόσο το καλύτερο?

2)Η Φωτηνοτιτα οσο το μεγαλύτερο τοσο το καλυτερο?

3)Μπορείτε λιγο να με φωτιστε και για τα Panel που κυκλοφορούν?Το

ΤΝ που έχουν οι περισσότερες σε αυτα τα λευτα σε τι υστερεί?

4)Ποιες θεωρούντε καλες γωνίες θέασης?

Έχω δει αυτές:

LG 19'' LCD L1952TQ-SF/IM SILVER

LG 19'' 1932P-SN SILVER

TFT-LCD 19' L1970HQ-BF

Οι Wide δεν με ενθουσιασαν απο κοντα.Δεν νομιζω ομως να τις αντεχει και η καρτουλα μ στις αναλυσεις που χρησιμοποιουν.

Παρακαλω τα φωτα σας.:p

Link to comment
Share on other sites

1+2

θεωρητικα ναι...πρακτικα ειναι αδυνατο να στηριζεσαι στα specs που δηλωνει ο υπεραισιοδοξος κατασκευαστης..Λιγο δυσκολο να μη βρεις πανελ με επαρκει χαρακτριστικα...μιας σπανια θα δουλευεις στο οριο..(απο πλευρας φωτεινοτητας)

3)χρωμα,γωνιες..

4)εκεινες που σε βολευουν..Ακομα και oi TN με 160/160 θα σε καλυψουν αν βλεπεις μονο εσυ.

Οσο για τις wide ...οσο απιστευο και αν φαινεται....ειναι πιο ευκολες για την καρτα σου απο οτι η νορμαλ 1280χ1024...

Αυτο αν μιλας για 19αρες wide..δλδ 1440χ900

Eτσι ...

στα λεφτα που διαθετεις υπαρχει η viewsonic VX922..

samsung 930BF/940BF και philips 190x6 ολες καλες με ΤΝ πανελ

και μια μαλλον με m-pva ..η philips 190P7es....και αλλη μια με καλο πανελακι..αυτη BENQ FP91GP και σε καλη τιμη ...(μια απο τις δυο θα επαιρνα)

Για ιντερνετ ,ταινιες η wide (19αρα) βολευει...

Παιχνιδια αναλογα με το αν υποστηριζεται η αναλυση..(ειτε απο μαμα ειτε με καμμια πατεντα)και για το word αδιαφορο εκτος αν η wide εχει κανενα pivot και δουλευεις ετσι...

[εδιτ]

παρε και μερικες 19αρες wide να χεις..

philips 190CW7CS

lg 194WT

[/εδιτ]

Φυσικα παντα η 20αρα wide στα ιδια λεφτα ειναι καλυτερη...

καρτα παιζει να αλλαξεις σε κανενα 6μηνο...oθονη σκοπευεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 15:23]

Φυσικα παντα η 20αρα wide στα ιδια λεφτα ειναι καλυτερη...

καρτα παιζει να αλλαξεις σε κανενα 6μηνο...oθονη σκοπευεις?

νομιζω αυτο πρεπει να εχουμε ολοι στο μυαλο μας οταν αρχιζουμε και την "ψαχνουμε" για νεα οθονη..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 15:23]

Φυσικα παντα η 20αρα wide στα ιδια λεφτα ειναι καλυτερη...

καρτα παιζει να αλλαξεις σε κανενα 6μηνο...oθονη σκοπευεις?

Σε κανενα 6 μηνο σκευτομαι να παρω New pc....ισως και νωριτερα.

Προς το παρον βρηκα μια μτχ 6800.

Αν δεν δω wide 20'' απο κοντα δεν μπορω να φερω αποψη.

Οι 19'' Wide (που ειδα στο πλαισιο) παντως μου φανηκαν καπως.

:D

Link to comment
Share on other sites

απλα στο νεο pc θα βαλεις την ο8ονη που θα παρεις τωρα...και θα την χαιρεσαι για τους 6 μηνες ...αλλα και μετα...

Στο παλιο pc βαζεις την παλια οθονη (την τωρινη δλδ)

Eκτος αν σκοπευεις να πας (στους 6 μηνες ) για καποια 24-26αρα..στα 800-1000€ οποτε παιζει μια καποια λογικη σε αυτα που θες..

Απο 20αρες δες philips 200wp7es και viewsonic vx2025 σαν φτηνες (400-450€) με m-pva..

και την f-s L22-1w στις 22 ιντσες με ΤΝ..(να την βλεπεις να την χαιρεσαι ακομα και στο παλιο pc..22 ιντσες ειναι αυτες...στα 350€ και πιο κατω)

Link to comment
Share on other sites

Για δουλειά γραφείου με max τιμή ~300 προ ΦΠΑ (~350 τελική) τι θα προτείνατε; Βασικο ειναι να ειναι ξεκούραστες για πολύωρη χρήση, και δευτερευόντως να εχουν μεγαλη αναλυση για χωρο εργασιας (οχι διασταση, αναλυση). Παιχνίδια δεν θα παίζουν, ταινιες κλπ ουτε. Οποτε μαλλον σε μη-wide παω, ώστε να έχει ικανοποιητικό ύψος (το laptop μου έχει 1280χ800 και ειναι πολύ κοντό, ισα ισα 2 posts βλέπεις). Οι 19αρες ειναι 1280χ1024 (5:4) και οι 20αρες 1400χ1050 (4:3), μικρή διαφορά στο ύψος, λιγο μεγαλύτερη στο πλάτος λόγω άλλης αναλογίας

Η εγγύηση 0 pixel καλό ειναι να υπάρχει αφού θα παρουμε 4-5 και δεν αποκλείεται να κάτσει στραβη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.