Jump to content



Windows Firewall Disabled After Reboot


lambra1

Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω ένα πρόβλημα και χρειάζομαι βοήθεια.

Έχω ένα laptop που είχε προεγκατεστημένο το Symantec Suite (antivirus + firewall) το οποίο έληξε.

Βάζοντας το Nod32, θέλω να χρησιμοποιήσω το firewall των windows. Όταν το ενεργοποιήσω και κάνω reboot απενεργοποιείται.

Ξέρεις κάποιος τι πρέπει να αλλάξω στο registry ώστε να μην συμβαίνει αυτό;

Ευχαριστώ πολύ.....

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να σου το κόβει το Nod32 αν και δεν θυμάμαι να έχει τέτοια επιλογή.

Καλό είναι να βάλεις ένα άλλο firewall, γιατί πραγματικά το firewall των windows δεν κάνει και πολλά. ZoneAlarm Free από μένα :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lambra1

Ναι το έχω κάνει.

Κάτι με το registry πρέπει να παίζει........

Ή κανενα worm-trojan...

Για καλο και για κακο ριξε μια ματια αν το service του firewall ειναι ρυθμισμενο στο auto και οχι στο manual

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε control panel-->administrative tools-->services-->windows firewall .... και βαλε το στο auto οπως σου ειπε ο απο πανω.

Kαι θα συμφωνησω με τους παραπανω οτι το firewall των windows ειναι για πεταμα.

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία ‘Τείχος προστασίας των Windows / Κοινόχρηστη σύνδεση στο Internet (ICS‘ είναι αυτόματη και κατάσταση εκκίνηση.

’ρα δεν είναι αυτό, πάντως σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το NOD32 λειτουργει μια χαρα με το Windows Firewall καθως τα χω δοκιμασει μαζι και δουλευαν ok.Δυσκολα κιολας να σου δημιουργησει καποιο ειδους προβλημα το firewall των XP σε θεματα συμβατοτητας.

Εγω πιστευω οτι φταιει η suite της Symantec αφου οπως λες ειχε και firewall.

Απο οτι θυμαμαι η Symantec εβγαζε ενα εργαλειο καθαρισμου για το Norton Antivirus τωρα δεν ξερω αν ισχυει για το suite.

Για δοκιμασε κιολας να κανεις ενα reg clean με ενα γενικο προγραμμα καθαρισμου της registry.

Τελος πιθανον να το κλεινει αυτοματα η Security Center των XP νομιζοντας οτι εχεις ακομα το firewall της Symantec.Δοκιμασε να ορισεις ως Disabled την Security Center μεσω των services και ξαναδοκιμασε.Δεν βλεπω κανενα λογο κιολας να την κρατας σε enabled κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.