Jump to content


on board SATA controllers...


Occultist

Recommended Posts

Στην περίπτωση που το mobo έχει δύο SATA controllers πάνω...ένα του nforce και ένα SIL3512 για παράδειγμα...Ποιον είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσω από πλευράς επιδόσεων, συμβατότητας και χαμηλού cpu usage...; Παίζει κανένα ρόλο εάν το ΗΤL δεν το έχω στη stock τιμή ;

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου του ότι υπάρχουν χρήστες πάρα πολύ έμπειροι εδώ μέσα...το θεωρώ τραγικά απίθανο να μη γνωρίζουν την απάντηση στο ερώτημα που θέτω. Και όχι, στο google δεν υπάρχει ακριβής απάντηση. Επειδή, αυτή η συμπεριφορά του φανερού γραψίματος έχει επαναληφθεί και σε άλλα threads, αν το thelab έχει καταντήσει το στέκι που βρίσκετε κολλητούς για να μιλάτε μόνο για το maximum post του c2d, να το πείτε στους υπόλοιπους τέλος πάντων για να σταματήσουν τα περιττά posts μας.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε η γνώμη μου είναι οτι και οι δύο ελεγκτές θα έχουν το ίδιο cpu usage γιατι είναι και οι δύο host .Έχουν ακουστεί πολλά για τους silicon image και δεν παρουσιάζουν ιδιαίτερες επιδόσεις.Και όσον αφορά το HTL δεν επηρεάζει καθόλου τις επιδόσεις.Αυτό το διάβασα και εδω μέσα σε αρθρό.:T:

Φόρτσα στον nvidia λοιπόν!!!:T:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση...:) Οπότε μάλλον τελικά είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσω το ενσωματωμένο του nforce. Απλά μου είχε φανεί περίεργο που το nforce sata, μπορεί και bootάρει δίσκους, χωρίς επιπλέον driver-σαν ide, και μου έμπαιναν ιδέες μήπως εσωτερικά είναι καρφωμένο σε κοινό bus...

Link to comment
Share on other sites

Για SIL ενσωματομενο κοντρολερ δεν ξερω δεν εχω χρησιμοποιηση????? αλλα αν ελεγες

για JMicron μουχει βγαλη την ψυχη σε ασυμβατοτητες. Προσωπικα τον εχω απενεργοποιηση

και δουλευω με της Intel ICH8. Δοκιμασε με της Nvidia αν σου κανει τιποτα κουλα και

απενεργοποιησε τον αλλο εντελος. Τωρα αν στον αλλο ειναι και το pata και εχεις και συσκευες

pata γνωμη μου ειναι οτι θα πρεπει να παιξεις και με τους δυο;) Αυτα:hi:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist

Δεδομένου του ότι υπάρχουν χρήστες πάρα πολύ έμπειροι εδώ μέσα...το θεωρώ τραγικά απίθανο να μη γνωρίζουν την απάντηση στο ερώτημα που θέτω. Και όχι, στο google δεν υπάρχει ακριβής απάντηση. Επειδή, αυτή η συμπεριφορά του φανερού γραψίματος έχει επαναληφθεί και σε άλλα threads, αν το thelab έχει καταντήσει το στέκι που βρίσκετε κολλητούς για να μιλάτε μόνο για το maximum post του c2d, να το πείτε στους υπόλοιπους τέλος πάντων για να σταματήσουν τα περιττά posts μας.

Αρχηγέ...κάπως στραβά το έχεις καταλάβει. Όταν έκανες εγγραφή δεν έλεγε πουθενά στους Κανόνες ότι το Lab και όλοι οι χρήστες του σου υπογράφουν Platinum Support και ότι ρωτάς πρέπει να έχει same day response.

Αν ξέρει κάποιος απαντάει. Επίσης ΑΝ θέλει κάποιος απαντάει. Βασικό ρόλο παίζει η συμπεριφορά του καθενός εδώ μέσα σε σχέση με την αντιμετώπιση που έχει.

Και μετά απο αυτό το ποστ σου, δεν θα περίμενα καμια τρελλή ανταπόκριση....no offence δηλαδή.

Για ξανασκέψου το...:T:

Link to comment
Share on other sites

no offence αλλά και πριν αυτό το post πάλι δεν υπήρχε ανταπόκριση και δεν είναι και το πρώτο thread. Το same day πρέπει επίσης να παίρνει άλλες διαστάσεις εδώ όταν γίνεται δεκαπενθήμερο+ αλλά οκ. Και το ότι η λειτουργία ενός forum δε γίνεται με συμβόλαια και υποχρεωτικού χαρακτήρα συμβάσεις, δε σημαίνει ότι θυμόμαστε το δημόσιο και αλληλεπιδραστικό χαρακτήρα του forum όποτε μας έρθει (όπως στην προκειμένη περίπτωση για να χαρακτηρίσουμε ένα χρήστη με βάση 1 από τα 350 posts του. Που στο κάτω κάτω δε θίγει και κάποιον προσωπικα).

Τέλος πάντων...οκ, μήνυμα ελήφθη.

Link to comment
Share on other sites

http://anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=2465&p=24

Σε ένα roundup του anadtech με nf4 έβγαινε καλύτερος o controller της nvidia ίσως επειδή έχει απλώς το πλεονέκτημα να είναι στο chipset. γνώμη μου είναι, για απλούς δίσκους και κάνα raid 0/1 με δύο δίσκους -> nvidia .Για ποιο περίπλοκες καταστάσεις raid>1 ή κανένα raptor θα άξιζε πιθανόν λίγο ψάξιμο και κανένα τεστάκι να δεις στη συγκεκριμένη περίπτωση σου, τι είναι καλύτερο. Και βέβαια αν δεν σου φτάνουν τα κανάλια της nvidia :woot:

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ενδιαφέρουσα παρουσίαση στο anandtech, όπως πάντα. Λογικό είναι γενικά να παίζουν μικρότερα latencies στον nvidia, αλλά τελικά δεν ξέρω αν για σκληρό δίσκο όλα αυτά εξαλείφονται ως ουσιαστικές διαφορές. Κάπου είχα διαβάσει ότι nvidia χρησιμοποιούν διαφορετικό bus εσωτερικά, σε σχέση με τους υπόλοιπους controllers του board...αλλά ίσως να μη θυμάμαι σωστά τη διατύπωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ έχω μια motherboard ASUS A7N8X-E Deluxe με SATA controller Sil 3112. Πριν μερικές

μέρες πήρα έναν WD 80GB SATA και απο τότε άρχισε το μαρτύριο μου.

Ψάχνω να βρώ τι φταίει και το PC ή κολλάει αρκετα κατά το boot ή μου πετάει μπλέ οθόνη.

Βρήκα καινούργιους drivers του sata controller έκανα update το BIOS της μητρικής, αλλά

τίποτα. Το κακό είναι ότι και να απενεργοποιήσω το SATA πάλι το PC αργεί να bootαρει

ακόμα και με τον παλιό ΑΤΑ δίσκο. Αφού είδα αυτό το post για τους controllers της Silicon Image

καταλαβαίνω ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα, παρά να πάρω καινούργια motherboard.

Καλά δεν το συζητάμε τι έκανε το PC όταν πήγα να κάνω boot τον Sata, όλα μπλέ.

Μόνο για backup disk μπορώ να τον κρατίσω.Μήπως ξέρετε γιατί αν και κάνω boot απο

ΑΤΑ δίσκο, μερικά benchmark προγράμματα μου παρουσιάζουν τον SATA σαν πρώτο δίσκο?

Απο το bios δεν υπάρχει επιλογή για το δίσκο. Ή τον ενεργοποιείς ή όχι.

Μήπως ξέρετε γιατι μπορει να αργεί το PC να bootαρει απο την στιγμή που χρησιμοποιώ το

ίδιο Image του σκληρού που είχα και πρίν και λειτουργούσε μια χαρά?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αντιμετωπίζω παρόμοιo πρόβλημα.

Στην μητρική PURE INNOVATION PI-A9RX480 έχει 4 slots με sata1 και 2 με Sata 2

Sil 3112 kai 3132 νομίζω αντίστοιχα.

Τοποθετόντας ένας WD3200KS SE16 (sata2) στο sata2 κανάλι της μητρικής τον βλέπει μεν στο bios αλλά όχι στα WIN. Λογικά πρέπει να περάσω drivers αλλά πως αφου δεν έχω floppy (και δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω).

Προσοχή. Δεν θέλω να κάνω RAID.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Χθες, στις 22:48]

Αντιμετωπίζω παρόμοιo πρόβλημα.

Στην μητρική PURE INNOVATION PI-A9RX480 έχει 4 slots με sata1 και 2 με Sata 2

Sil 3112 kai 3132 νομίζω αντίστοιχα.

Τοποθετόντας ένας WD3200KS SE16 (sata2) στο sata2 κανάλι της μητρικής τον βλέπει μεν στο bios αλλά όχι στα WIN. Λογικά πρέπι να περάσω drivers αλλά πως αφου δεν έχω floppy (και δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω).

Προσοχή. Δεν θέλω να κάνω RAID.

γραψε diskmgmt.msc στο run των windows.Θα στον βγαλει εκει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.