Jump to content


σκληρος sata2 250gb που σταματαει το φορματ στα 99%


abarth

Recommended Posts

και δεν προχωραει; (για 1 ωρα+)

και αναγκαστικα παταω cancel .....

τ ις πταιει;

σε διαφορες θυρες κ 2 υπολογιστες δοκιμαστηκε (κ με διαφορετικα καλωδια)

παει για rma?

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις το διαγνωστικό της εταιρείας του δίσκου. Αν έχει πρόβλημα για RMA θα σου το δείξει.

Επίσης, μπορείς να κάνεις και ένα Full Fill Zeros μέσω του ίδιου προγράμματος ;)

Link to comment
Share on other sites

μισο μισο :) ενας ενας

ειναι WD ...

βρηκα το διαγνωστικο

ειχα δοκιμασει μονο full, εκανα cancel, δοκιμασα fast/quick και.... εκανε ... δειχνει να δουλευει οκ..

εβαλα τωρα απο τα properties των windows να κανει ενα check τον σκληρο και.... λεει "phase 5" και εχει προχωρησει ΜΟΝΟ ενα κουτακι .... μεσα σε 5 λεπτα περιπου ..... ενω το cancel ειναι ανενεργο .... Ελπιζω απλα να αργει το εργαλειο αυτο κ να μην ειναι ...προβληματικος ο δισκος :)

Μετα θα τρεξω κ το utility της WD ....

Γιατι ομως εκανε quick format και οχι full;

Low Level ειναι κατι που πρεπει να κανω; Δεν εχει χρειαστει ποτε στη ζωη μου να κανω :) .....

ευχαριστω btw

Link to comment
Share on other sites

τρέξε το quick test της wd και αν βγάλει σφάλμα στο smart πάει για ρμα, μου έτυχε και μένα πριν μερικούς μήνες, παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου, να μην μπορεί να τελειώσει το format

Link to comment
Share on other sites

α)εκανα quick test της wd και εβγαλε στα πρωτα 8 δευτερολεπτα σφαλμα :)

β)στο φουλ τεστ θελει 1 ωρα + ...οποτε το αφησα...δεν προλαβαινα :)

γ)να κανω low level format γιατι; Αν δεν κανει full ποιο το νοημα να παω σε llevel; Θα το ολοκληρωσει ή τζαμπα θα περιμενω πολλή ώρα; Ή θα 'διορθωθεί' μέσω του llevel;

δ) "Full να κάνεις και όχι Quick. Έχει τεράστια διαφορά." μιλας για το τεστ ή για το φορματ;

ΥΓ βεβαια αυριο τον σκληρο θα τον παω για rma για 'προληπτικους' λογους .... μη μου χτυπησει μετα απο κανενα διαστημα κ εχω αρχεια κ τραβαω τα μαλλια μου :)

Link to comment
Share on other sites

O jpavly προφανώς εννοεί το Full Test, το οποίο εξετάζει διεξοδικά το δίσκο και βρίσκει και σφάλματα που πιθανόν το quick δεν...

Τώρα που είσαι σίγουρος οτι είναι ελαττωματικός βέβαια, RMA all the way...

Όσον αφορά το γ) υποερώτημα σου, έχω ένα 40άρη Maxtor που μετά από low level format παίζει κανονικά στο media center μου (έστω κι αν το SMART του είναι για τα μπάζα και κάποτε θα τα φτύσει-όπως όλοι), την στιγμή που πριν ούτε win δεν μπορούσα να περάσω σε δαύτον. Έχεις πιθανότητες πιστεύω να διορθωθεί, οπότε αν έχεις διάθεση και χρόνο δοκιμάζεις αυτό σαν έσχατη λύση πριν το RMA. Χωρίς βέβαια να σου εγγυηθεί κάποιος οτι θα δουλεύει για 5 χρόνια ακόμα, ευνόητο πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.