Jump to content



6800 PWN - Fire inside!


GeorgeVasil

Recommended Posts

Ακούστε με λίγα λόγια τι έγινε:

Αυτές τις μέρες γενικά έψαχνα για οθόνη TFT.Επειδή η καρτουλα μου όμως ήταν για τα μπάζα αγόρασα μια 6800 AGP με 6 μήνες ακόμα εγγύηση από ένα παλικάρι.Σήμερα το μεσημέρι μετά από το φαΐ είπα να τα στήσω όλα σε ένα καινούργιο κουτάκι(θα γίνει παρουσίαση όταν γίνει ο υπολογιστής).Για την 6800 αγόρασα και ένα Chieftec 450W.Τα στήνω λοιπόν όλα καλά... όλα καθαρά...βύσμα κανονικά στην 6800..πατάω το Power δεν άνοιγε τίποτα(γύρισαν λίγο τα ανεμιστήρια μονο).Να προσθέσω ότι δεν είχα βάλλει ακόμα τους ΗDD απάνω.Βγάζω το βύσμα από την 6800 ..πατάω Power και ανοίγει,ενώ η κάρτα σφύριζε αφού δεν είχε επιπλέον ρεύμα.Ξανά βάζω το βύσμα τίποτα.Ξανά κάνω την ίδια διαδικασία...πατάω το Power και ΣΚ’ΕΙ κάτι πάνω από την κάρτα βγάζοντας φλόγα.Η κάρτα δούλευε κανονικά πριν λίγες μέρες με 350 W no name PSU+2 HDD απάνω,και ο υπολογιστής έκλεισε ξαφνικά,και έκανε ακριβώς τα ιδία.

Ορίστε και φώτο...

dsc00239copyrd9.th.jpgdsc00240copysf4.th.jpgdsc00241copyil7.th.jpg

Μου είπε το παιδί ότι θα την στείλει στην αντιπροσωπία..αλλά θα την αλλάξουν?Θα υπάρχει?έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 18:06]

Μια χαρά μπορεί να σε καλύψει η εγγύηση...

Αυτό μπορεί να γίνει ακόμα και από αστοχία υλικού...(αν βλέπω καλά)..

Δεν χάνεις τπτ να δοκιμάσεις το RMA

Το ελπίζω.Δεν μου έχει ξανά τύχει.

15 λεπτά πρόλαβα να την ευχαριστηθώ από τότε που την αγόρασα...

Αν δεν μου την αλαξουν γίνετε να αλλάξουμε αυτό που κάηκε (ακα Hipro..)και να δουλέψει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [Σήμερα, στις 18:35]

Το ελπίζω.Δεν μου έχει ξανά τύχει.

15 λεπτά πρόλαβα να την ευχαριστηθώ από τότε που την αγόρασα...

Αν δεν μου την αλαξουν γίνετε να αλλάξουμε αυτό που κάηκε (ακα Hipro..)και να δουλέψει?

..λογικα γινεται ανετα..αλλα αν εχει καει και τπτ αλλο που δεν φαινεται θα εχεις προβλημα.

Οσον αφορα το rma ειναι αναλογα την περιπτωση και την αντιπροσωπεια....γενικως απο την εμπειρια μου θα εχεις προβλημα..μακαρι να βγω ψευτης ομως.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι βλέπω από το κόκκινο PCB λογικά είναι MSI.

Η αντιπροσωπεία είναι μία και μοναδική για MSI, Oktabit 210 6067100.

Θα την πας πίσω και απλά θα πεις ότι συνέβη ξαφνικά, όπως και έγινε. Δεν χρειάζονται παραπάνω λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Η αντιπροσωπεία είναι μία και μοναδική για MSI, Oktabit 210 6067100.

Θα σε στενοχωρήσω αλλά παίζει και 2η αντιπροσωπεία (μην λαμβάνοντας φυσικά υπόψιν τις ανεξάρτητες εισαγωγές).

Αρχική απάντηση από jpavly

Θα την πας πίσω και απλά θα πεις ότι συνέβη ξαφνικά, όπως και έγινε. Δεν χρειάζονται παραπάνω λεπτομέρειες.

Ακριβώς αυτό.

Αρχική απάντηση από mortisboy

γενικως απο την εμπειρια μου θα εχεις προβλημα..

Μπορεί μερικές αντιπροσωπείες να έχουν την τάση μερικές φορές στην αρχή να λένε φταίει το ρεύμα αλλά είναι αυτοί που πρέπει να το αποδείξουν αυτό και όχι εσύ το αντίθετο.

Με τον κατάλληλο χειρισμό λοιπόν, συνήθως, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ότι ακριβώς είχα πάθει και εγώ με ένα ολοκληρωμένο από την από πίσω πλευρά τηςκάρτας και όχι τη μεριά των μνημών και του πυρήνα στην 7800gt μου πριν λίγους μήνες!

μόνο που εγώ το έπαθα στα καλά του καθουμένου στο desktop που εκείνη τη στιγμή το πισι κατέβαζε και εγώ ούτε που το ακουμπούσα γιατί διάβαζα στο γραφείο!!!

μου είπαν ότι δεν με καλύπτει εγγύηση, ότι πολλοί βάζουν κατσαβίδι επάνω για να τις καίνε επίτηδες????? και ότι θα την στείλουν αντιπροσωπία εξωτερικό με νόμιμα να την κρατήσουν έως 6 μήνες για να μου απαντήσουν (όχι να αλλάξουν προσοχή.)

μέχρι που βρέθηκε ένα παληκάρι από δω μέσα και την άλλαξα.....έχω ποστάρει σχετικά...

σου εύχομαι ολόψυχα να στην αλλάξουν αμέσως ειλικρινά γιατί καταλαβαίνω τι μπορεί να περάσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Απ'ότι βλέπω από το κόκκινο PCB λογικά είναι MSI.

Η αντιπροσωπεία είναι μία και μοναδική για MSI, Oktabit 210 6067100.

Θα την πας πίσω και απλά θα πεις ότι συνέβη ξαφνικά, όπως και έγινε. Δεν χρειάζονται παραπάνω λεπτομέρειες.

Ναι της MSI είναι,και η αντιπροσωπία είναι κατά 98% η Octabit.

Αρχική απάντηση από cypherth

ότι ακριβώς είχα πάθει και εγώ με ένα ολοκληρωμένο από την από πίσω πλευρά τηςκάρτας και όχι τη μεριά των μνημών και του πυρήνα στην 7800gt μου πριν λίγους μήνες!

μόνο που εγώ το έπαθα στα καλά του καθουμένου στο desktop που εκείνη τη στιγμή το πισι κατέβαζε και εγώ ούτε που το ακουμπούσα γιατί διάβαζα στο γραφείο!!!

μου είπαν ότι δεν με καλύπτει εγγύηση, ότι πολλοί βάζουν κατσαβίδι επάνω για να τις καίνε επίτηδες????? και ότι θα την στείλουν αντιπροσωπία εξωτερικό με νόμιμα να την κρατήσουν έως 6 μήνες για να μου απαντήσουν (όχι να αλλάξουν προσοχή.)

μέχρι που βρέθηκε ένα παληκάρι από δω μέσα και την άλλαξα.....έχω ποστάρει σχετικά...

σου εύχομαι ολόψυχα να στην αλλάξουν αμέσως ειλικρινά γιατί καταλαβαίνω τι μπορεί να περάσεις. :)

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.