Jump to content



Aποριες


spH3RiCal

Recommended Posts

Ανεβασα τη cpu μου (opteron 165) και ειδα οτι στα 305x9 δε βγαζει superpi και στα 310x9 βγαζει blue screen μολις αρχισουν να bootαρουν τα windows.. Οποτε ειπα να δωσω λιγο ρευμα. Ομως στο bios εχει 3 σχετικες επιλογες:

CPU VID StartUp Value (0.8v-1.55v)

CPU VID Control (0.8v-1.55v)

CPU Special Control (Above VID * 104%-136%)

Απο οτι μου ειπαν βαζω μια ταση και ανεβαζω με τη τριτη επιλογη αναλογα ποσο % πανω θελω.. Ομως σε ποια απο τις 2 πρωτες θετω τη ταση? Γενικα μεχρι ποσο αντεχει ο opteron? Στο auto ειναι γυρω στο 1.33..

H ταση στο chipset ειναι 1.5 θα κερδισω τιποτα αν την ανεβασω η οχι? Γενικα τo nf4 ειναι ευαισθητο στο ρευμα?

Μια επιλογη LTD Voltage τι ειναι?

Τελος παρατηρησα οτι οταν ανεβαζω fsb τα timmings των μνημων μου (ocz performance el 400mhz 512mb) σφιγκωνται λιγο. Απο 2-3-2-6 πανε 2-3-2-5.. Γιατι γινεται αυτο?

Μ/Β ειναι η dfi lanparty ut nf4 ultra-d

Eυχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στον 148 εχω δωσει 1.72 για 5 λεπτα σε αερα και δεν επαθε τιποτα!επισης στα 1.66 τον δουλευα μερες αρα λογικα δεν θα εχεις προβλημα να τον ανεβασεις λιγο παραπανο!Τωρα αυτο το blue screen που αναιφερες ειναι κλασικο προβλημα μνημης λογικα!Γιαυτο κοιτα και λιγο της μνημες σου!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.