Jump to content



CPU και Mobo για κατεβαστήρι!


unreal

Recommended Posts

Yo Again! :p

Θέλω να φτιάξω ένα κατεβαστήρι το οποίο θα τρέχει Apache, MySQL, FTP Server και φυσικά θα κατεβάζει! :p Και δεν θα κλείνει ΠΟΤΕ!

Αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω! :p Δύο είναι οι υποψήφιες CPU.. AMD X2 3800+ και Core2Duo 6300! Δεν με ενδιαφέρουν τόσο οι επιδόσεις όσο το να καταναλώνουν λίγα Watt και να έχουν χαμηλή θερμοκρασία! Και να πω την αλήθεια θα προτιμούσα τον AMD για «εκπαιδευτικούς» λόγους επειδή το «καλό» PC έχει intel.

Τι προτείνετε εσείς? Και επίσης ποια micro ATX προτείνετε? Τι chipset? Θέλω να έχει όσο περισσότερα features γίνεται! Ακόμα και e-SATA που λέει ο λόγος!

Ακούω προτάσεις!

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

ο μονοπύρινος ομως δεν έχει περισσοτερη κατανάλωση απο τον Core2Duo? είχα ακούσει πως είχαν βγει X2 3800+ με κατανάλωση μόνο 35W. Ισχύει κάτι τέτειο?

btw: εχω τους λογους μου που θέλω Dual Core

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις έναν mobile ιντελ σε μια συμβατή μητρική?

μητρική

επεξεργαστής

το οποίο λογικά και θα καταναλώνει λιγότερη ενέργεια αλλά και θα είναι ισχυρό όταν χρειάζεται λόγω του mobile...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22 -> Γιατί δεν βάζεις έναν mobile ιντελ σε μια συμβατή μητρική?

μητρική

επεξεργαστής

το οποίο λογικά και θα καταναλώνει λιγότερη ενέργεια αλλά και θα είναι ισχυρό όταν χρειάζεται λόγω του mobile...

Πολλά δεν είναι 410+ ευρώ μόνο για CPU + M/B για κατεβαστήρι ? Βέβαια περί ορέξεως...
Αρχική απάντηση από unreal -> θα τρέχει και εναν πειραματικό Game Server.. αρα...
Αυτό τώρα θέλει κουβέντα, πχ πόσοι χρήστες, τι δισκους (raid), Βάσεις (SQL κτλ) και ΜΝΗΜΗ... Χωρίς να ξέρεις specifications δεν μπορείς να κάνεις επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα καταλιξω σε AMD. Απ ότι είδα σε ενα άρθρο ενεργοποιόντας το Cool And Quiet πέφτει η κατανάλωση αρκετά. Και επίσης καλυτερα να έχω και τα 2 ήδη επεξεργαστών ( ο καλός μου θα ειναι intel ) για να τεστάρω την εφαρμογή και στις 2 πλατφόρμες.

Tifozif1: οχι, δεν θα λειτουργίσει ποτέ ως κανονικός game server αλλα για testing του κώδικα για το threading πιο πολύ. Πάντως αμα λειτουργουσε κανονικά ναι τοτε εχεις απόλυτο δικιο οτι θέλει πολυ ψάξιμο! :p

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.