Jump to content



Αdsl 4096


anousios

Recommended Posts

εγώ έβαλα vivodi που υποτίθεται ότι έχει δικές τις γραμμές και ήρθε μία μέρα ένας από τον οτέ στη πόρτα της πολυκατοικίας και μου είπε ότι σου περνάω τη γραμμή της vivodi, η οποία είναι του οτέ, και ότι θα έρθει άλλη μέρα άνθρωπος από τη vivodi να μου τη φέρει στο σπίτι. πράγματι ήρθε ένας της vivodi την επόμενη μέρα και τον ρώτησα αν οι γραμμές είναι δικές τους και μου είπε ναι. όταν του είπα ότι είδα τον οτε που έβαλε την γραμμή χτες ως την είσοδο της πολυκατοικίας με κοίταζε χωρίς να μιλάει. Όταν δήλωσα βλάβη για χαμηλές ταχύτητες ήρθε τεχνικός, ο οποίος μου είπε ότι είναι από τον οτε, είδε ότι μπαίνω στο ιντερνετ και μου είπε να πάρω την vivodi για τις χαμηλες ταχύτητες. Γιατι με στείλανε στον οτε αφου η γραμμή ειναι δική τους? Τελικως μετά από κουβέντα με το τεχνικό μου είπε πάλι ότι η γραμμή είναι του οτε και ότι για να έχω την καλύτερη εξυπηρέτηση να βάλω οτενετ ή con-x. Όντως έχω γίνει μπαλάκι ανάμεσα στον οτέ και στην vivodi. Τα συμπεράσματα δικά σας

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Εχεις full ή shared LLU?

Αν εχεις full, το καλωδιο απ το σπιτι σου μεχρι το κουτι του οτε ανοικει στον οτε.

Μετα στελνετε στο DSLAM της βιβο.

Βλακειες σου ελεγαν για οτε.....

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες νεα γραμμη μονο για ιντερνετ?

ή για την γραμμη του οτε που ειχες υπογραψες αιτηση παραχωρησης του adsl στην βιβο?

Στην πρωτη περιπτωση εχεις μια γραμμη για τηλεφωνο και αλλη για ιντερνετ, στην δευτερη ειναι κοινη και σπαει με σπλιτερ

edit:

ξαναδιαβασα το ποστ σου και τα λες λιγο περιεργα τα πραγματα... μηπως εισαι με ΑΡΥΣ??? εκει αλλαζει το θεμα. Εκει η γραμμη ειναι του οτε. Και το dslam του οτε.

Τι ταχυτητα εχεις???

Link to comment
Share on other sites

Οι γραμμές είναι του Οτε εννοείται.Αλλιώς θα έβλεπες κάθε μέρα το βανάκι τις vivo να περνάει γραμμές στους καινούργιους συνδρομήτες...

@anousios έχω 1mbit μέσω OTE απο vivo και όπως είδες στο τεστ: D-874kb/sec U-223Kb/sec στις 6 το απόγευμα.Και φαντάσου πώς μένω λαμία δηλαδή μεγαλυτερη απόσταση απο την πηγή του dsl

Σε ποιά περιοχή είσαι?

Αν εισαι Αθήνα,θα έχεις shared LLU δηλάδη θα μπορείς να βάλεις απο 2 έως και 12 Mbps.

Απλά τα πράγματα γιατι τα κάνατε δύσκολα?

Μπορείς να επιλέξεις στα 4Mbps είτε 256Kbps είτε 640Kbps.

Αυτά τα πακέτα απευθύνονται σε Ιδιώτες για αύτο έχoυν χαμηλό upload

Link to comment
Share on other sites

ειναι κοινη η γραμμή και για internet και για τηλ. Όμως μου κάρφωσε νέα γραμμή ως το σπίτι ο τεχνικός του οτέ και με σύνδεσε στη νέα η vivodi. ο τεχνικός του οτέ είπε ότι η vivodi δεν έχει δίκτυο αλλά χρησιμοποιεί του οτέ και επιπλέον ότι στο κέντρο του οτέ έχει βάλει απλώς δικό της κέντρο η vivodi και βαπο εκεί απλώς με χρεώνει στη vivodi.

Link to comment
Share on other sites

η βιβοντι νοικιαζει γραμμες και εχει δικο της κεντρο. Το ποιου ειναι η γραμμη ειναι μια ερωτηση δυσκολη. Παντως αν εισαι με shared ή full LLU και σου πουν οτι για το ιντερνετ ευθυνεται ο ΟΤΕ σου λενε μ@λακιες IMO.

Ζητα να ερθει τεχνικος της βιβο σπιτι να μετρησει την γραμμη στην τελικη... που δε νομιζω οτι χρειαζεται.

Αρχική απάντηση από diablo13

ο τεχνικός του οτέ είπε ότι η vivodi δεν έχει δίκτυο αλλά χρησιμοποιεί του οτέ και επιπλέον ότι στο κέντρο του οτέ έχει βάλει απλώς δικό της κέντρο η vivodi και βαπο εκεί απλώς με χρεώνει στη vivodi.

Εννοουσε οτι δεν εχει δικο της χαλκο. Αν ειπε δικτυο μην τον παρεξηγεις..... τοσα χρονια δημοσιος υπαληλος..... δες το σκετσακι απ τους ΑΜΑΝ και θα καταλαβεις τι εννοω

Link to comment
Share on other sites

O diablo μου φένεται τα λέει σωστά οι γραμμές είναι του οτε και τα dslam της vivo.

Η vivo εννοείται πως χρησιμοποιεί της ericsson dslam πολύ καλύτερα απο αυτα τα οτε (Intracom,siemens=Kokalis speaking)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι τι εννοει ο καθενας με την λεξη γραμμη.

Οταν μιλαμε για dsl συνηθως η λεξη γραμμη=DSLAM.

Για να τελειωνει το θεμα, οταν μιλαμε για LLU:

-Καλωδιο του ΟΤΕ νοικιασμενο στην VIVODI

-DSLAM της Vivodi (αυτο ειναι το σημαντικο στην υποθεση)

Link to comment
Share on other sites

Xαιρομαι που επιτελους ξεκαθαριστηκε το θεμα, οσο αφορα το vivodi cube:

Πληρωνεις μονο 12 το μηνα για adsl4096 επι 8μηνο(εφοσον εισαι Αθηνα και καλυπτεσαι) χωρις να χρειαζεται να βαλεις και τηλεφωνια vivodi. Την τηλεφωνια συνεχιζεις να τη πλρωνεις στον ΟΤΕ(παγιο 15, αστικη κλιση 10δρχ.το λεπτο κλπ)

Ακομα καθομαστε??!!:woot:

:upside:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.