Jump to content


Νεο PC


nimits1

Recommended Posts

χαιρετω τα μελη του forum ως νεοεισελθων.Παιδια αποφασισα να στησω ενα νεο μηχανημα με τα εξης χαρακτηριστικα:

-intel core2 6600

-abit aw9d (motherboard)

-1GB(2x512) ram ddr2(περιμενω προτασεις για μαρκα)

-VGA gcube X1950pro 256(δε θελω να δωσω πολλα για καρτα αναμενοντας το directx10)

Αυτα ειναι τα βασικα κομματια και θελω τη γνωμη σας.

Επισης θελω να ακουσω τις προτασεις σας για κουτι και τροφοδοτικο

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος θα έλεγε, ΘΕΛΕ.:hehe:

εγώ λέω να πάρεις 2gb ram αντί για 1. όσο αναφορά Dx10 έχει βγει είδη κάρτα που το υποστηρίζει.

Κουτί παίρνεις ανάλογα με το τι κάνεις με το pc σου,αν θες να ειναι εμφανίσιμο, περνεις ενα εμφανίσιμο αλλιώς ένα απλό με αρκετή χωρητικότητα. Τροφοδοτικό 480w+(22a+ stin 12ara)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει περάσει ποτέ από τα χέρια μου αλλά από οτι βλέπω μια χαρά είναι.

Η 8800gtx που υποστηρίζει dx10 είναι nvdia οπότε ξανά σκεψου το.:)

Στην θεση σου δεν θα έμπαινα σε αγορά τόσο ακριβής mobo. Εκτός κιαν είσαι λάτρης του oc ου και πάλη, πολλές φορές ι τιμή δεν έχει μεγάλο νόημα.

Link to comment
Share on other sites

H mobo που θελεις ειναι πολυ καλη επιλογη αλλα θα προτιμουσα την max και οχι την απλη....

μνημες θα προτιμουσα 2γιγα καλυτερα οπως αυτα τα κιτακια

Ram 2GB Kit DDR2 800 4-4-4-12

Ram 2GB Kit (2x1GB) DDR2 800 MHz Gold

Ram 2GB Kit (2X1GB) DDR2 800 Special Ops Edition

και αμα δεν σε ενδιαφερουν και πολυ οι επιδοσεις καλες μνημουλες ειναι και αυτες

Ram 2GB Kit (2x1GB) DDR2 667 MHz Gold

για καρτα γραφικων δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν εχω ασχολιθει και πολυ εγω εχω μια 1950 pro 512mb ειναι αρκετα καλη επιλογη εγω πρωσοπικα ειμαι ευχαριστημενος...........

για κουτακι αναλογα τα λεφτα που διαθετεις και τοις αναγκες που εχεις.......

τροφοδοτικο θα προτιμουσα ενα επωνυμο οπως ενα tagan 480W ή και ενα Hiper 580W mobular ειναι αρκετα καλο(εχω το τελευταιο και ειμαι ευχαριστημενος)

αυτα εχω να σου πω δεν ξερω αν σε βοηθησα :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

σωστότατος ο blade_pan!

τωρα για PSU... προτείνω OCZ Xtreme 600W/700W ή Zalman 600W ή Fortorn 600/700W (είναι ακριβώς τα ίδια απλα το zalman έχει αποσπόμενα καλώδια)

Για κουτί τωρα.. μην είναι οτι σου αρέσει... θες εμφάνιση? θές εργονομία? Αν θες να δώσεις χρήματα για κουτί και να ειναι καί όμορφο, ποιοτικό και εργονομικό πάρε το Coolermaster Stacker 831. ’ν θές κάτι φθηνότερο πάρε κάποιο της Thermaltake! Τα κουτιά της καλύπτουν σχεδόν όλες τις κατηγορίες!

Τώρα αν δέν σε νιάζει η εμφάνιση αλλα μονο η εργονομία και θες να τα ακουμπίσεις κανονικότατα... παρε κανα LianLi :p

Τέλος άμα δεν σου φτάσουν τα λεφτά και θές να βγάλεις απο κάπου πάρε λίγο χαμηλότερο CPU!

αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 16:41]

Mobo αλλη καλυτερα...

Για τσεκαρε την P5N32-E NF680I SLI που εχει νεο chipset.

Μνημη παρε 1gb τωρα και αργοτερα αλλο ενα...αν δεν εχεις τωρα χρημα.

:T: +1 Ακριβος το ιδιο θα σου προτινα και εγω. Το κουτι ειναι θεμα γουστου βεβαια τη θα

παρεις, αλλα τροφοδοτικο θα σου ελεγα να μην τσιγκουνευτης και να παρεις οτι

καλυτερο μπορεις (αναλογα με τα οικονομικα σου).

Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες συμβουλες

θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βρω και καποιον αλλον αναλυτικο οδηγο για το στησιμο ενος PC εκτος απο αυτο που υπαρχει στο site

Link to comment
Share on other sites

το κλπ τι ειναι? dvd, κουτι, ποντικι, πληκτρολογιο, ηχεια,δισκο? αν ναι τοτε, μιας και το 965 σε σχεση με τα 975 και 680 εχει ελαχιστες διαφορες που μονο σε μετροπρογραμματα φενονται και εκει παλι η διαφορα ειναι πολι μικρη + το οτι με 965 μπορεις να κανεις παρα παρα πολυ καλο O/C θα προτηνα να παρεις τη δοκιμασμενη asus p5b.απο μνημη ισχυουν τα ιδια αναμεσα σε 667 και 800 οποτε παρε 667 που ανετουτσικα πανε 800.Αρα.(μολις ειδα πως εχει προσφορα την abit ab9 μολισ 89 ευρο οποτε εβαλα αυτη, ακομα ειχε μονο 10 ευρο παραπανω τισ 800αρες οποτε εβαλα αυτες) και με τη διαφορα των 90 ευρο μεταξη των 6600 και 6400 εβαλα ενα νεο καλο τροφοδοτικο εκτως και αν εχεις...καλο θα ηταν να επερνες και ενα καλο συστημα αεροψυξης αν σκοπεβεις να κανεις εως και 30%-40% υπερχρονισμο

post-3444-1416072929,6989_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Τολη μου ελυσες τα χερια για τροφοδοτικο και μαμα καρτα αλλα δε σκοπευω να δαπανησω τοσα για vga καρτα.προτιμω την Gcube X1950pro 256,(εκτος και αν δημιουργει προβληματα στα games)γιατι χρειαζομαι HD και καλο αντιγραφικο.Επισης θελω ενα καλο case(full atx).Αν εχεις κανενα ευχρηστο υποψιν σου πες μου, γιατι το pc θα το συναρμολογησω για πρωτη φορα μονος μου και δε θελω να συναντησω και προβληματα απο τη θηκη.

Επισης θα ηταν και δεκτες οι προτασεις για αεροψυξη μιας και πρωτη φορα θα εμβαθυνω στο θεμα

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μη παρεις sapphire? δε μου γεμιζουν το ματι οι γεγουμπ....ενας φιλος μου ειχε ασυμβατοτητα με μια x800gto2....τεσπα....ε κοιτα αφου αρχικα ετσι κιαλλιως εδινες 1200 με κατω απο 1100 περνεις 8800 γιατι να μη τη παρεις? τεσπα...απο αποψης αποδοσης θα σου προτηνω το antec p180(ειναι ομως λιγο μπερδεμα με τα καλωδια) που εχω εγω (αν θες πηγενε στις παρουσιασεις εχω κανει μια) και το κοολερ μαστερ στακερ και τα δυο κανουν καπου στα 170 αμα θες κατι οικονομικοτερο αλλα το ιδιο καλο σε αποδοση παρε chieftec εχει και το πλαισιο....το τεραστιο BA-01 κανει 100 ευρο και εχεις καβατζα και ενα 360αρι τροφοδοτικο.ακομα πιο φτηνο αλλα παντα καλο για τα λευτα του το HEC 6a19 στα 50 ευρο.απο αεροψυξη θα προτηνα για πιο μικρο κλοκαρισμα την blue orb 2 ή την ruby orb απο thermaltek για πιο πολυ κλοκαρισμα μια noctua με τον 12αρι ανεμιστιρα θα ηταν οοοοτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω να σου προτεινω μια πιο γενικευμενη ιδεα. Για τροφοδοτικο θα προτεινα ενα 600αρι για αρχη. Τωρα αν θες, βαλε 850αρι, ειναι βεβαια πιο ακριβο, αλλα ειναι ιδιανικο για μελλοντικες αλλαγες στο PC. Όσον αφορα το κουτι παλι θα σου προτεινα κατι απλο για αρχη αλλα επειδη τα απλα ειναι "ντεμοντε", παρε ενα full ATX το Coolermaster Stacker RC-830 Black ας πουμε (ή το Zalman Fatal1ty που ειναι πιο ακριβο αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι καλυτερο απο το αλλο).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.