Jump to content



Βοήθεια στην Επιλογή laptop


koukounis

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός laptop για ένα συγγενή μου. Η χρήση του πρόκειται να είναι για internet, εφαρμογές γραφείου και light εργασίες σε photoshop (αλλαγή μεγέθους μικρών εικόνων).΄

Η μόνη απαίτηση είναι για 1GΒ ram. Έχω κατάλήξει στον κάτωθι:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=888699

με μια μικρή υπερβαση στο αρχικό budget.

Το πρόβλημα μου είναι ότι η τιμή φαίνεται πολύ χαμηλή γιαυτά που προσφέρει (η ίδια τιμή ισχύει και σε άλλα καταστήματα δεν είναι προσφορά Πλαισίου). Εμπειρίες από την εν λόγω εταιρία? (έχω λάβει διφορούμενες απόψεις)

Επίσης έχω ακούσει ότι οι turion X2 έχουν προβλήματα υπερθέρμανσης. Αληθεύει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πάντα πολύτιμες συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα το αγόραζα λόγω ποιότητας αλλα αν δεν διαθέτεις παραπάνω λεφτά ειναι καλή επιλογή.

Γιατι κοιτας για 17αρα και οχι για 15αρα?

Οι turion ειναι πολύ χειρότεροι απο τους C2D σε επιδόσεις αλλα οτι πληρώνεις παίρνεις..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του επεξεργαστή δεν το απασχολεί πολύ λόγω εφαρμογών που θα τρέχει. Τον απασχολούν κυρίως οι 12 άτοκες. Τα μονοπύρηνα P4 κυκλοφορούν με 512 και αν προσθέσεις άλλα 512 η τιμή έρχεται λίγο λιγότερα από το παραπάνω. Φυσικά και δεν απαιτώ με τα χρήματα αυτά να έχει επιδόσεις ενός C2D. Το μηχάνημα ουσιαστικά θα είναι φορητό εντός σπιτιού και η 17άρα σε σχέση με τις 15άρες του έκανε αίσθηση. Η αγορά βασίζεται κυρίως στη λογική (έχω 850 ευρώ τι φορητό παίρνω με 12 άτοκες δόσεις). Εκ πρώτης όψεως το πακετάκι φαίνεται ελκυστικό.

Απλώς για την εν λόγω εταιρία κάποιοι μου λένε πάρε καλύτερα αυτή τη μάρκα και άλλοι μου λένε ότι έχουν laptop της ίδια εταιρίας 2 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Bασικα......(καλησπερα σας...:p)..το μονο που με χαλαει ειναι οτι εχει ενσωματωμενη καρτα γραφικων.Eiναι καλυτερη απο κατι intel 950 ...αλλα εχω βιτσιο η καρτα να ειναι ανεξαρτητη και να εχει δικη της μνημη..

Οτι ειναι χειροτερος απο καποιο c2d ειναι...εχει ομως 17αρα που ειναι καλο δελεαρ.(χωρις να ξεφεγει απο τιμη)

Δεν εχω βρει καποιον που να συμπαθει τα acer ...οποτε ειμαι ο μονος:p

Eχω ενα acer πλεον πανω απο δυο χρονια δεν εχει βγαλει το παραμικρο..

Αγοραστηκε χωρις καμμια επεκταση εγγυησης ..απλα εψαχνα ενα φτηνο pentium M (dothan) με ξεχωριστη καρτα γραφικων.(9700)..Το μονο που υπηρχε..:)

Εννοειται οτι αν πας σε 15αρα(15 ή 15,4) παρε τουλαχιστον c2d.

Aυτο μοιαζει καλο-> Amilo Pi1536V

ΕΔΙΤ

Αρχική απάντηση από koukounis

Απλώς για την εν λόγω εταιρία κάποιοι μου λένε πάρε καλύτερα αυτή τη μάρκα και άλλοι μου λένε ότι έχουν laptop της ίδια εταιρίας 2 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα.

Βρε μπας και εχουμε μιλησει??:hehe:

Xαζευα αλλου οταν ανοιξα το thread και δε ειχες προλαβει να το γραψεις:hehe:

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα ειναι για μενα η χαλια ποιότητα κατασκευής και η μετρια οθόνη. Τι να την κάνεις την μεγάλη οθόνη αν ειναι σκοτεινή? Η με αναλυση 15αρας? επιπλέον το πλαστικό του acer φαινεται απο κοντά πολύ φτηνό, σε σχέση με εταιρειες σαν HP, Toshiba, LG, Sony, Apple.

Link to comment
Share on other sites

Μια εναλλακτική πρόταση είναι αυτή:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=904945&tab=specs

που έχει 1024MB ram

και είναι πιό κοντά στο budget του (850).

Ποιόν από τους 2 γιατί αύριο θέλει να γίνει η αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.