Jump to content


Εκτυπωτές και πολυμηχανήματα, την βοήθεια σας


Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες, τα φώτα σας λιγάκι σχετικά με εκτυπωτές-πολυμηχανήματα. Καταρχήν έχω έναν canon i560 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, θα τον δώσω στην αδερφή μου που τον χρειάζεται και θα πάρω κάτι καινούργιο

ΗP δεν τους πάω

Epson έχω κακά προηγούμενα με την κεφαλή τους + ότι πίνουν κάργα

Μένει η canon

Απο εκτυπωτή έχω δει αυτούς

Pixma iP 3300 (άραγε καλύτερος απο ι560, ο ι560 ήταν άλλης κατηγορίας για την εποχή του)

Pixma iP 4300

Εκτυπώνω συνήθως κείμενο και καμμιά φορά φωτο 10χ15 αλλά προτιμώ το φωτογραφείο

Κοιτάζω και πολυμηχάνημα γιατί χώρος στο γραφείο δεν υπάρχει και έχω ξεμείνει με ένα παλιο HP 5ετίας+

Pixma MP460 (νομίζω ότι δεν έχει ανεξάρτητα μελάνια)

Pixma MP510

Δεν έχω τρελές ανάγκες απο scanner

Βασικές προϋποθέσεις

1. Να ξαναγεμίζουν τα μελάνια (κάτι διάβασα για τους καινούργιους canon ότι έχουν περίεργο τσιπάκι)

2. Όχι πάνω απο 150-160

3. Ήσυχοι

Η εκτύπωση σε cd είναι bonus για εμένα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig [Σήμερα, στις 19:37]

> Pixma iP 3300 (άραγε καλύτερος απο ι560, ο ι560 ήταν άλλης κατηγορίας για την εποχή του)

> Pixma iP 4300

Από αυτούς θα πρότεινα iP4300 αφού τυπώνεις αρκετά σε κείμενα.

> Να ξαναγεμίζουν τα μελάνια (κάτι διάβασα για τους καινούργιους

> canon ότι έχουν περίεργο τσιπάκι)

Τα chip παρακάμπτονται ακόμα και μέσα από τα ίδια μηνύματα που βγάζει ο εκτυπωτής όταν αδειάσουν τα μελάνια.

Το θέμα είναι άλλο, χωρίς τα chip δεν βλέπεις στάθμη μελανιού, αλλά και ο εκτυπωτής δεν θα σταματήσει όταν αδειάσουν. Έτσι, αν τυχόν αδειάσουν χωρίς να το καταλάβεις κινδυνεύει η κεφαλή του εκτυπωτή συνεπώς και ο εκτυπωτής. Αν το να παρακολουθείς τον κενό θάλαμο των cartridge ανήκει στα ...ενδιαφέροντά σου συνιστάται. Αν όχι, προτίμησέ κάποιον άλλο. Αφού είχες τον i560 θα ξέρεις τα πάντα. Όμοια cartridge έχει, με διαφορά ότι λείπει ένα πρισματάκι που έκανε τον 560 να καταλαβαίνει πότε άδειαζε ο κενός θάλαμος (ήταν η στιγμή που το ινκ μονιτορ έβγαζε ink low).

CanonBCI3-prism.jpg

Kαι θα έβαζα dye μελάνι στο μεγάλο μαύρο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά μόλις αδειάζει ένα δοχείο ο εκτυπωτής γράφει κάτι στο τσιπάκι οπότε και να το ξαναγεμίσεις στο βγάλει άδεια, κανάς reseter δεν έχει βρεθεί;

dye μελάνι??? Για εξήγησε λιγάκι και γιατί θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig [Σήμερα, στις 17:29]

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά μόλις αδειάζει ένα δοχείο ο εκτυπωτής γράφει κάτι στο τσιπάκι οπότε και να το ξαναγεμίσεις στο βγάλει άδεια, κανάς reseter δεν έχει βρεθεί;

Έτσι, αλλά το τσιπ παρακάμπτεται δηλαδή αν τα γεμίσεις μπορεί να συνεχίσει να δουλεύει. Είπα ότι το πρόβλημα είναι μετά, που δεν θα ξέρεις πότε θα ξανατελειώσουν αφού το τσιπ δεν θα δείχνει στάθμη μελανιού.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις αν ισχύει το γεγονός ότι όταν ο εκτυπωτής καταλάβει ότι του βάζεις μούφα σου πετάει ένα μήνυμα "αλλάζεις μελάνια ή συνεχίζεις την εκτύπωση με τα μούφα". Αν πατήσεις συνεχίζωι γράφει μέσα στην eeprom του εκτυπωτή ότι έχεις βάλει μούφα και χάνεις την εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτό ισχύει στους Canon που αναφέρθηκαν. Καταγράφει στη μνήμη ότι συνέχισες να τυπώνεις με άδειο ή μούφα όπως λες. Η πραγματικότητα είναι ότι το καταγράφει. Τώρα το τι γίνεται με το θέμα εγγύησης είναι άλλο θέμα. Πάντως σίγουρα ως τώρα η canon "πλήρωσε" πολλά "σπασμένα" χωρίς να φταίει. Με τον τρόπο αυτό γλυτώνει ένα μεγάλο μέρος από τη χασούρα αυτή.

Αρχική απάντηση από nobig [Χθες, στις 16:08]

Γνωρίζεις αν ισχύει το γεγονός ότι όταν ο εκτυπωτής καταλάβει ότι του βάζεις μούφα σου πετάει ένα μήνυμα "αλλάζεις μελάνια ή συνεχίζεις την εκτύπωση με τα μούφα". Αν πατήσεις συνεχίζωι γράφει μέσα στην eeprom του εκτυπωτή ότι έχεις βάλει μούφα και χάνεις την εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Και χάνει ένα μεγάλο μέρος πελατών επίσης
Kαι απατεώνων επίσης...

Δεν μπορώ να χαλάει κάποιος την κεφαλή με δικό του λάθος και να πηγαίνει να λέει "δεν έκανα τίποτα, δεν έχω τελειώσει ούτε τα αρχικά μελάνια!". Η εγγύηση δεν χάνεται.

Link to comment
Share on other sites

Να στο θέσω λιγάκι αλλιώς.

Έχω ένα toyota, αν δεν βάλω το λάδι της toyota (η οποία δεν κάθεται να φτιάξει λάδι απλά το παίρνει απο συνεργάτη και κολλάει πάνω την στάμπα της )και βάλω ένα castrol θα χάσω την εγγύηση ή θα αρχίσει να πετάει το αυτοκίνητο Μ****σμένα μηνύματα και ξαφνικά θα σταματάει στην μέση της εθνικής;

Τα τσιπάκια που έβαλε η canon μέχρι στιγμής περισσότερο κακό κάνουν παρα καλό, απο την μεριά των καταναλωτών τουλάχιστον. Η μήπως έχει την εντύπωση ότι θα πρέπει με 2 αλλαγιές στα μελάνια να έχεις αγοράσει καινούργιο εκτυπωτή

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig [Χθες, στις 16:04]

Έχω ένα toyota, αν δεν βάλω το λάδι της toyota (η οποία δεν κάθεται να φτιάξει λάδι απλά το παίρνει απο συνεργάτη και κολλάει πάνω την στάμπα της )και βάλω ένα castrol θα χάσω την εγγύηση ή θα αρχίσει να πετάει το αυτοκίνητο Μ****σμένα μηνύματα και ξαφνικά θα σταματάει στην μέση της εθνικής;

Με τον τρόπο που χρησιμοποιεί τα τσιπάκια η canon, δεν δημιουργούν πρόβλημα. Η "κομπίνα" δεν είναι στα chip αλλά το ότι ο εκτυπωτής δεν έχει τρόπο να καταλαβαίνει πότε τελειώνει το μελάνι. Για κάποιον που ξέρει τι κάνει και προσέχει λίγο, δεν υπάρχει πρόβλημα αν τα γεμίσει ή χρησιμοποιήσει άλλα μελάνια. Αλλά αυτό δεν ισχύει για τον μέσο χρήστη.

Είναι σαν να έχεις το toyota αλλά με άλλα λάδια και βενζίνη να χάνεις την ένδειξη στάθμης... Θα μείνεις στο δρόμο, και υπάρχει και κίνδυνος να κάψεις τον κινητήρα ;)

Οι εταιρείες δεν κερδίζουν από τον εκτυπωτή, αντίθετα χάνουν. Βασίζονται στα μελάνια. Δες το άρθρο αυτό. (Μετάφραση από άρθρο της Lyra, μεγάλης εταιρείας στατιστικών)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG

Με τον τρόπο που χρησιμοποιεί τα τσιπάκια η canon, δεν δημιουργούν πρόβλημα. Η "κομπίνα" δεν είναι στα chip αλλά το ότι ο εκτυπωτής δεν έχει τρόπο να καταλαβαίνει πότε τελειώνει το μελάνι. Για κάποιον που ξέρει τι κάνει και προσέχει λίγο, δεν υπάρχει πρόβλημα αν τα γεμίσει ή χρησιμοποιήσει άλλα μελάνια. Αλλά αυτό δεν ισχύει για τον μέσο χρήστη.

Ενδιαφέρον οι στατιστικές στο link. Για ανάλυσε λίγο το παραπάνω, μπορείς να ξαναγεμίσεις τα μελάνια χωρίς να χαθεί το status monitor και η εγγύηση; Κάτι διάβασα για reset της EEPROM του εκτυπωτή

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον οι στατιστικές στο link. Για ανάλυσε λίγο το παραπάνω, μπορείς να ξαναγεμίσεις τα μελάνια χωρίς να χαθεί το status monitor
Αυτό το ξεκαθαρίσαμε, όχι
και η εγγύηση;
Η εγγύηση δεν χάνεται αρκεί να μην είναι δική σου υπαιτιότητα, πχ αν ο εκτυπωτής δεν παίρνει χαρτί δεν θα σου πουν γιατί έβαλες άλλα μελάνια...
Κάτι διάβασα για reset της EEPROM του εκτυπωτή
Δεν νομίζω εδώ να μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Η μόνη λύση είναι να επέμβει κανείς στο πρόγραμμα της eeprom και να το αλλάξει.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.