Jump to content


Περί ρυθμίσεων στον Thunderbird


colt3003

Recommended Posts

καλημερίζω την παρέα

Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω ένα - δύο προβληματάκια με τη χρήση του Mozilla Thunderbird (στον οποίο κατέληξα αναζητώντας απεγνωσμένα αξιόπιστο mail checker και spam filter ). Σε αυτά είναι καλός αλλά

1. δέν είχε επιλογή export mail προκειμένου να μην χάνω τα mail και τις ρυθμίσεις μετα απο κάθε φορματ. (Αυτό λύθηκε με τρίτο πρόγραμμα) ΟΚ !

2. πέρασα τον λογαριασμό μου στο hotmail και αφου μου παρουσίασε όλα τα μυνήματα που είχα στο inbox δοκίμασα να κάνω login στη σελίδα του hotmail όπου και ανακάλυψα ότι στο inbox εκεί δεν υπήρχαν μυνήματα (τα παλιά εννοώ) και ότι μάλλον καθώς τα κατάβαζε στον υπολογιστή, τα διέγραφε απο τη σελίδα...

Και τώρα:

α. πώς επανέρχονται στη θέση τους με τον μικρότερο εί δυνατόν κόπο ??

β. πώς διασφαλίζω ότι δεν θα διαγράφεί τα επόμενα μυνήματα που θα έρχονται αλλά θα αφήνει και στη σελίδα αντίγραφο αυτών ??

Ειδικά για το Νο 2, στο φόρουμ του thunderbird δεν βρήκα κάτι σχετικό, οπότε βασίζομαι σε εσάς

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tassoss

1. τα ξαναστελνεις μεσω το tbird στον εαυτο σου.

Κατ'αρχήν σε ευχαριστώ για την ταχύτατη απάντηση. Αλλά μου δημιούργησες και άλλες απορίες:

Εννοείς να τα κάνω forward πάλι στον λογαριασμό του hotmail ? μπορεί να γίνει αυτό μαζικά (να τα επιλέξω όλα) ή θα σταλούν σαν ένα μύνημα ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από colt3003 [Σήμερα, στις 11:01]

Κατ'αρχήν σε ευχαριστώ για την ταχύτατη απάντηση. Αλλά μου δημιούργησες και άλλες απορίες:

Εννοείς να τα κάνω forward πάλι στον λογαριασμό του hotmail ? μπορεί να γίνει αυτό μαζικά (να τα επιλέξω όλα) ή θα σταλούν σαν ένα μύνημα ?

θελει λιγο κοπο,

τα επιλεγεις ολα (ctrl+a) --> menu "μηνυμα" --> "προωθηση Ως" --> "Ως αντικειμενο μεσα στο μηνυμα"

και τα ανοιγει ολα ως διαφορετικα μηνυματα για αποστολη, πρεπει εσυ να βαλεις παραληπτη.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω κι εγώ νεο θέμα, μια ερώτηση:

Πως κατηγοριοποιούνται τα mails ανα λογιαριασμό στην αριστερή μπάρα? Έφαγα τις ρυθμίσεις, αλλά δε βρήκα τπτ ή είμαι στραβός...έχω τον 1.5.0.8.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tassoss

θελει λιγο κοπο,

τα επιλεγεις ολα (ctrl+a) --> menu "μηνυμα" --> "προωθηση Ως" --> "Ως αντικειμενο μεσα στο μηνυμα"

και τα ανοιγει ολα ως διαφορετικα μηνυματα για αποστολη, πρεπει εσυ να βαλεις παραληπτη.

Ωραία !! θα το δοκιμάσω το βραδάκι. Ευχαριστώ και πάλι !!

@inertiacreep: χωρίς να κατέχω και πολλά αυτό που έκανα είναι να ορίσω ώς φάκελο εισερχομένων όλων των λογαριασμών, τον φάκελο drafts και μετά ''τσιμπάω'' απο εκεί τα mail του κάθε λογαριασμού και τα μεταφέρω σε κατα τόπους φακέλους εισερχομέων του κάθε λογαριασμού αφου πρώτα ξεσκαρτάρω τα σπαμ. όλα αυτά γίνονται απο τις επιλογές λογαριασμών.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Χθες, στις 19:43]

Για να μην ανοίγω κι εγώ νεο θέμα, μια ερώτηση:

Πως κατηγοριοποιούνται τα mails ανα λογιαριασμό στην αριστερή μπάρα? Έφαγα τις ρυθμίσεις, αλλά δε βρήκα τπτ ή είμαι στραβός...έχω τον 1.5.0.8.

εργαλεια --> ρυθμισεις λογαριασμων --> ρυθμισεις διακομιστη (στον λογαριασμο που θελεις) --> ειδικες επιλογες --> "εισερχομενα για τον λογαριασμο αυτου του διακομιστη"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.