Jump to content



Top notch heatsink : Scythe Ninja


deceptive_d

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από tolis86

παντως το καλλιτερο ανεμιστιρι για μενα ειναι ενα ασπρο της θερμαλτεκ..... 62cfm στισ 1200στροφες με ΜΟΝΟ 16db..... βρειτε μου καλλιτερο!

Exεις κανενα λινκ...???

Πολυ φοβαμαι οτι καπου κανεις(κανει η thermaltke) λαθος..

Επισης .....λυπηθειτε μας...το εχω δει 1000αδες φορες....(απο 1000αδες ατομα)

Το ομορφοτερο σαν καλλιτερο δεν το εχει ακουστα κανενας...

Αλλα το καλυτερο σαν "καλλιτερο" το εχετε μαμησει...:TD: (και 1000αδες αλλα βεβαια)

Λιγα ελληνικα ρε παλλικαρια δεν εβλαψαν ποτε κανεναν..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επειδή έχω τα thermaltake και 2 μάλιστα επέτρεψέ μου να σου πω ότι είναι μούφα...Τα silenx είναι καλύτερα απλά σε θέμα θορύβου στις ίδιες στροφές πάντα...Πάντα ό,τι θέλει γράφει η ΤΤ..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86

ok για να το λες εσυ που τα εχεις....εγω μονο τι βλεπω στο νετ δε τα εχω...

Φίλε μου ακριβώς αυτό που λες, φαίνονται πολύ καλά στα χαρτιά, αλλά παραείναι καλά για να είναι πραγματικά.Πάντως είναι συμπαθητικά ανεμιστήρια για τη τιμή τους, έχουνε ωστόσο το μειονέκτημα ότι είναι μόνο για να σπρώχνουν αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι 16db...ή μπορει να ειναι στο διπλανο δωματιο..:p

Για τον silent cat δεν μπορω να πω με απολυτη σιγουρια...μιας και δεν εχω..ΑΛΛΑ..

αλλα εχω αυτον-> τον 13αρη ..που και αυτος λεει 16db..

Χονδρικα με βαση αλλα db που αναφερονται σε αλλους ανεμηστηρες που εχω ειναι κοντα στα 24-25db...αλλα βγαζει αερα.

Ισως τα 16db να ειναι στα 9V(ελαχιστη ταση που χρειαζεται να γυρισει) ...που χωρις πλακα ταιριαζει να ειναι..

αθορυβος και φτηνος ειναι αυτος...(λεει 19db αλλα ειναι 19 οντως, no tricks no nothing-ενταξει δεν μπορω να βεβαιωσω το 19(μιας και δεν εχω ντεσιμπελομτερο) αλλα ειναι αθορυβος)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο θα έλεγα NTG, στο διπλανό δωμάτιο μπορεί.Είχα πάρει παλαιότερα thermaltake Που γράφει ακριβώς στο κουτί του: 1800-1900rpm 22db 90cfm(αν θυμάμαι καλά τα cfm τα άλλα έτσι ήτανε, στα 12V πάντα άλλωστε είχε μόνο 4πινο molex) λέω ποπο είναι δυνατόν?Πήρα ένα από περιέργεια, φυσικά καμία σχέση με ότι λέει.Αέρα έχει, αλλά το κριτήριο που νομίζω ότι τους επιλέξαμε ήτανε θόρυβος ως προς απόδοση, αν θέλουμε αέρα πάμε σε delta ,αν θέλουμε ησυχία απλά τους ρίχνουμε στροφές. Εν τέλει νομίζω η καλύτερη λύση είναι να έχεις ρυθμιζόμενους delta είτε στα 5 για ησυχία είτε στα 12 για απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

για τα ανεμστηρια που λετε.εγω πηρα το Σαβαττο εναν 12αρη PAPST ο οποιος εχει γυρω στα 90 cfm σε φουλ στροφες (ακα 1700) xvriw na kanei idiaiterh fasaria,ενω στις 1400 ειναι πραγματικα α8ορυβος.οι ανεμηστηρες της ΤΤ που εχει το Αρμορ πανω ακουγονται περισσοτερο...βεβαια ειναι ακριβουτσικος (τον πηρα 18 ευρω γιατι δεν μπορουσα να βρω και τπτ αλλο αλλα ουτε και τους silent της CM που8ενα) αλλα δουλεια κανει πολυ καλη.εχει ριξει την 8ερμοκρασια στο εσωτερικο κατα 8-10 βα8μους σε ηρεμια.δεν ξερω αν επιρεαζει και η Tuniq σε αυτο αλλα μετα την προσ8ηκη αυτων των δυο εχω 10 κατω στην μητρικη.για τον δε επεξεργαστη ειμαι -10/14 και χωρις να εχει στρωσει ακομα η παστα ;)

οσο για την νιτζα.γιατι λεει στην αρχη του ποστ

Submitted by Mike Chin on Fri, 2005-06-17 13:09 ?

μηπως ο τυπας απλα εγραψε τα δικα του στο υπαρχον συγκρητικο?και επισης γιατι τι πραγμα ακριβως μιλαμει για να καταλαβω.για την ψηκτρα ή για τον ανεμηστηρα που εχει πανω?γιατι σαν ψυκτρα υστερει κατα πολυ απο τις Thermalright ultra 120/Tuniq Tower 120/Scythe Infinity που 8ερουνται (με αυτην την σειρα) οι κορυφαιες κατα γενικη ομολογια και επεται η Noctua UH12

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt [Σήμερα, στις 12:55]

για τα ανεμστηρια που λετε.εγω πηρα το Σαβαττο εναν 12αρη PAPST ο οποιος εχει γυρω στα 90 cfm σε φουλ στροφες (ακα 1700) xvriw na kanei idiaiterh fasaria,ενω στις 1400 ειναι πραγματικα α8ορυβος.οι ανεμηστηρες της ΤΤ που εχει το Αρμορ πανω ακουγονται περισσοτερο...βεβαια ειναι ακριβουτσικος (τον πηρα 18 ευρω γιατι δεν μπορουσα να βρω και τπτ αλλο αλλα ουτε και τους silent της CM που8ενα) αλλα δουλεια κανει πολυ καλη.εχει ριξει την 8ερμοκρασια στο εσωτερικο κατα 8-10 βα8μους σε ηρεμια.δεν ξερω αν επιρεαζει και η Tuniq σε αυτο αλλα μετα την προσ8ηκη αυτων των δυο εχω 10 κατω στην μητρικη.για τον δε επεξεργαστη ειμαι -10/14 και χωρις να εχει στρωσει ακομα η παστα ;)

Τα ανεμιστήρια του άρμορ γυρνάνε στις 1600στροφές για αυτό ίσως ακούγονται περισσότερο.Και όσο για το ότι έπεσε η θερμοκρασία του συστήματος κατά 8-10 βαθμούς,προφανώς και οφείλεται στη tuniq δε γίνεται ένας ανεμιστήρας να κάνει τόση δουλειά εκτός και αν είναι τεράστιος 220V!:woot:

Link to comment
Share on other sites

μα ειναι τεραστιος ετσι και αλλιως....εξαλλου η Τuniq δεν "φυσαει" το ΝΒ κα8ολου για να επιρεαζει και πολυ μιας και απο εκει προκυπτουν οι ενδειξεις για τις 8ερμοκρασιες του συστηματος.κατι 8α κανει αλλα σιγουρα το 80% οφειλετε τον PAPST και ενδεχομενως στην αλλαγη παστουλας στο ΝΒ.αλλαξα την AS5 με Shin Etsu και στον επεξεργαστη και στο ΝΒ και απο οτι φενετε πρεπει να εχει διαφορα.8α ξερω με μεγαλυτερη σιγουρια σε καμια 10ρια μερες ομως.

αα,υποψην οτι τον ανεμηστηρα της Tuniq τον εχω στις 1400 απο τις 2300 max και τον PAPST στις 1400 επισης απο 1700 max.αυτη τη στιγμη ακουγονται μονο οι ανεμηστηρες της ΤΤ.ειναι και οι 2 90αρηδες που κανουν φασαρια επισης και δεν μπορω να ξερω ποσο φασαριοζοι ειναι οι 12αρηδες και βαριεμαι να ανοιγω τωρα το κουτι και να τους βγαζω απο το ρευμα για να το διαπιστωσω.

παντως με την προσ8ηκη αυτων των 2 + την αλλαγη της παστας εχω 8εαματικα αποτελεσματα so far.οταν με το καλο βρω χρονο να γαργαλησω και το μηχανημα 8α εχω πιο ολοκληρωμενη εικονα (γ@μ@ τις εξεταστικες μου μεσα :( )

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, απλά επειδή πριν το ζεστότερο κομμάτι που είχες ήτανε ο επεξεργαστής, ζέστενε και τα άλλα μέρη γύρω του επιπλέον, δε πήγαινε η ζέστη όλη στη ψύκτρα. Τώρα που είναι ψυχρότερος δε τα ζεστένει το ίδιο!;)

Εκεί οφείλεται η διαφορά θερμοκρασίας στο μόμπο!Επίσης μπορεί η προηγούμενη η στοκ ψύκτρα να μην είχε κάτσει καλά&να μη τραβούσε με την προηγούμενη πάστα αρκετή θερμότητα, με αποτέλεσμα αυτή να πήγαινε σε ένα βαθμό στο μόμπο.

σσ. Αυτή η ψαγμένη παστούλα τι λέει? Έχω διαβάσει και καλά και κακά λόγια...

Link to comment
Share on other sites

παίδες έχει κανένας αυτόν ???

έχω έναν ZALMAN ZM-F1 και θέλω να αλλάξω τους 2 νο-ναμε που έχει μέσα...

αλλά η μητρική δεν έχει άλλη θέση για ανεμιστηρακι! :(

ετσι ψαχνω κατι που να εχει και 4-pinο...

το AKASA το εχει δοκιμασει κανενας? καλο φαινεται...

το ZALMAN στο Silent mode (1900 rpm) δεν ακουγεται! :banging:

Link to comment
Share on other sites

@ergotelis

βασικα αυτα που λες σωστα ειναι και συμφωνω.αλλα η ψυκτρα ηταν τοπο8ετημενη τελεια.καραδιπλοτριπλοτσεκαρισμενο.δεν ειναι η πρωτη φορα που στηνω PC αλλωστε.παντως τωρα εχει τεραστια διαφορα και εμενα αυτο με ενδοιαφερει.μπορει να παρω και δωρο στον εαυτο μου τι πλαινο του αρμορ με τον 25αρη,οποτε 8α εχει ακομα καλυτερα τεμπς.

οσον αφορα την παστουλα ακομα δεν μπορω να ξερω.την εχω πανω μολις 4 μερες οποτε συμπερασματα δεν μπορουν να βγουν.+το οτι εχω και καλτυερη ψυξη γενικοτερα στο κουτι με τα παραπανω οποτε δεν μπορω να ξερω ποια η πραγματικη διαφορα απο την AS5.παντως ενα πραγμα μου την εσπασε πολυ.απλωνετε παρα μα παρα πολυ δυσκολα.δεν ειναι ευπλαστη οπως η ΑS5 (ειδικα αν εχεισ συνη8ησει κιολας) και με πεδεψε αρκετα.σαν στοκος ειναι.εγω που γενικα χρησημοποιω ξυραφακι ή κατι αντιστοιχα εχμηρο και λιο για να βαλλω την παστα ζοριστηκα πολυ.και με το χερι που προσπα8ησα ακομα χειροτερα...

ελλειπε και ο unseen απο το αμγαζι οταν πηγα να την απρω και δεν μπορεσα να τον ρωτησω αυτος πως την πασαλήφει ;p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.