Jump to content



SATA Question


Costasdr

Recommended Posts

Έχω το εξής πρόβλημα που μπορεί να έχει χαζή λύση αλλά ακόμα δεν την έχω βρει. Είχα 4 sata σκληρούς και αγόρασα έναν 5ο. H mobo μου είναι η Asus AN8SLI Premium με 8 sata, 4 ενσωματωμένους και 4 της Silicon Image. Το πρόβλημα είναι πως μόλις συνδέω τον 5ο σε ένα από τα 4 sata της Silicon Image και έχοντας ενεργοποιήσει τον controller από το bios δε τον βλέπουν τα windows. Μέχρι και format δοκίμασα και με f6 στην αρχή έβαλα drivers που είχα στο cd της asus αλλά και πιο updated από το site. Τίποτα. Στα windows όταν ενεργοποιώ τον controller από το bios μου έχει έναν raid controller με ? και μολις πάω να κάνω εγκατάσταση τους SiI raid drivers από το cd της asus μου λέει ότι τυχόν non-raid σκληροί θα απενεργοποιηθούν οπότε και πάλι δεν γίνεται κάτι. Κάποια λύση? Τι το τόσο δύσκολο πρέπει να κάνω ώστε να μπορώ απλά να βλέπω ένα single drive χωρίς να ασχοληθώ με raid και τέτοια? Σημειώνω ότι και οι 8 sata υποδοχές είναι και single και raid και ότι στο bios όταν κάνω enable τον SiI controller δεν έχει επιλογή για single ή raid mode.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.