Jump to content



Κλείδωμα φακέλων σε δίκτυο


jpavly

Recommended Posts

Θέλω στο δίκτυό μου να κάνω το εξής:

Ας πούμε ότι έχω ένα server με ένα folder με προσφορές και ένα folder με τιμοκατάλογους.

Θέλω το folder "Προσφορές" να τον βλέπουν όλα τα PC του δικτύου και να έχουν full access. Τον φάκελο "Τιμοκατάλογοι" όμως θέλω να έχουν access μόνο ένα-δύο χρήστες από άλλους clients. Δεν με νοιάζει αν βλέπουν ότι υπάρχει, απλά να μην μπορούν να τον ανοίξουν.

Με Lock Folder XP κλπ δοκίμασα, δεν γίνεται από το remote pc να ξεκλειδώσεις το server.

Με rights δοκίμασα αλλά δεν κατάφερα και τίποτα..

Any ideas?

(Μη μου πει κανείς να κάνω zip θα τον φονεύσω :p)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα μέσω rights, αλλά ότι user μπορώ να δώσω εκεί είναι μόνο από το δικό μου PC και όχι του άλλου.

Δηλαδή αν εγώ έχω το PC1 με User1, πως θα ορίσω ότι ο User2 του PC2 δεν θα ανοίγει τον φάκελο που θέλω?

Link to comment
Share on other sites

Ααααα δεν ειναι domain και domain-users εεε ???

Αυτό που ίσως μπορείς να κάνεις είναι να φτιάξεις 2 users στο μηχάνημα σου (π.χ. UserA & UserB) με διαφορετικά δικαιώματα στους φακέλους. Όταν ο χρήστης PC2User35 (χρηστης του PC2) προσπαθήσει να δεί του φακέλους θα πρέπει να κάνει connect as UserA (με το password του UserA που έχεις φτιάξει) και έτσι θα "βλεπει" μόνο τα αρχεία του FolderA όπου έχεις δώσει δικαιώματα για τον UserA και όχι τον FolderΒ όπου έχεις δώσει δικαιώματα για τον UserΒ. Μάλιστα τα ΧΡ έχουν και option "remember password" έτσι ώστε ο PC2-User35 να μην χρειάζεται να πληκτρολογεί συνέχεια το password.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δύο λύσεις:

1. Φτιάχνεις όλους τους χρήστες τοπικά στο pc με τα αρχεία που θέλεις να κλειδώσεις με το ίδιο user/pass ώστε να μην τους βγάζει να κάνουν login. Μετά δίνεις δικαιώματα σε όποιον θέλεις και έχει πρόσβαση ενώ οι υπόλοιποι όχι

2. Φτιάχνεις ένα χρήστη με δικαιώματα εκεί που θέλεις, και θα πρέπει να κάνουν login με αυτού το user/pass για να δουν τους φακέλους.

Υπάρχει και η σωστότερη, του Domain, αλλά μάλλον δε σε βολεύει... :)

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο που αναφερει ο wizard,

πρεπει να κανεις τους ιδιους χρηστες τοπικα με administrator rights και στα

2 μηχανηματα και με ιδιο password.

μετα θα πρεπει να φτιαξεις τα security των αρχειων.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα άλλο ένα χρήστη στο δικό μου μηχάνημα, το EnterPC2. EnterPC2 είναι ο χρήστης του διπλα PC που θέλω να κόψω.

Password δεν έχω βάλει ούτε στο ένα ούτε στο άλλο. Κανείς δεν έχει password.

Σίγουρα δεν το έχω ρυθμίσει σωστά, γιατί ο EnterPC2 από το άλλο PC μπαίνει κανονικά μέσα στο φάκελο TestAdmin.

Που έχω λάθος?

post-1347-1416072949,2125_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο EnterPC2 από το PC2 ανοίγει κανονικότατα το φάκελο και δεν εμποδίζεται πουθενά.

Μήπως χρειάζονται και restarts για αυτές τις δουλειές? Δεν έχω κάνει κανένα, αν και δεν βλέπω το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά βλέπω και έχω βάλει.

Δεν έχει σχέση που δείχνει EnterPC1/EnterPC2 ως διαδρομή? Δεν μου δίνει να διαλέξω και από άλλο μηχάνημα..

Και κάτι ακόμα που σκέφτηκα μόλις. Μήπως έχει σχέση που έχω shared full όλο το partition που ανήκει ο φάκελος?

post-1347-1416072949,3097_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μία κουβέντα στο MSN με τον Wizard! (Special thanks man) δούλεψε με την εξής ρύθμιση:

Από το security properties του φάκελου, Advanced, και ξετίκαρα το Inherit from parent the permission entries κλπ...

Μετά από αυτό το Deny δούλεψε κανονικά :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest nitrodr125

Μια ερώτηση έχω !

Έχω ένα δίκτυο εδώ με 9 PC και στο ένα έχω βάλει προγραμματα και drivers και μουσική , και θέλω αυτοί οι φάκελοι (οι οποίοι είναι ήδη κοινόχρηστοι) να έχουν κάποια προστασία απλή με κωδικό .

Έτσι ώστε αν κάποιος πάει να τον ανοίξει από άλλο PC να του ζητάει ένα password κάτι σαν το My Private Folder της Microsoft !

Καμιά καλή ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125

Πολύ μπέρδεμα βρε παιδιά !:upside:

Κάτι πιο απλό , κανένα προγραμματάκι που να κάνει την δουλειά ?

Σαν το My Private Folder που βγάζει το ωραιότατο παραθυράκι με το password ?

(ναι ότι και να πείτε βαριέμαι την διαδικασία αυτή ) (τα προγραμματάκια λύνουν χέρια αλλά άντε να τα βρείς !)

Link to comment
Share on other sites

Ti ακριβώς βαριέσαι? Δεξί κλικ, properties > Security και βγάζεις όλους τους χρήστες εκτός από εσένα και το σύστημα... Για αυτό δε βγάζουν προγραμματάκι, γιατί είναι 1' δουλειά...

Όσο για το MyPrivateFolder αν σου κάνει, γιατί δεν το βάζεις? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125

Το MyPrivateFolder φτιάχνει μόνο έναν φάκελο και δεν μπορείς να τον κάνεις κοινοχρηστο.

Θα δοκιμάσω αυτό που λές και θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125

Δεν μπορω να δώσω έναν άλλο Χρήστη!

Τι εννοώ

Έχω ομάδα Workgroup ένα Pc που λέγεται Matina και χρήστη Matina

Και δεν μπορεί να βρεί τον χρήστη ?

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125

Για να καταλάβετε τι ακριβώς θέλω να κάνω !

Στο δικό μου PC έχω όλα τα προγράμματα που χρειάζονται όλοι!

Λοιπόν όταν κάνω format σε κάποιο απο αυτά ή θέλω να εγκαταστήσω κανένα πρόγραμμα

Δουλέυοντας με το VNC κάνω την δουλειά μου απο το pc μου .

Αυτό που θέλω εγώ να κάνω είναι οι φακέλοι που έχω όλα αυτα που χρειάζονται να φαίνονται σε όλα τα PC ως κοινόχρηστοι αλλά να μην έχουν πρόσβαση σε αυτού παρά μόνο μέσω κάποιου Password !

Αυτά ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.