Jump to content


Ερωτηση για Watercooling


batraxos

Recommended Posts

Καταρχας Χρονια Πολλα/Καλη Χρονια κτλ κτλ.

(Sorry για τιν ανορθογραφια αλλα εχω να γραψω Ελληνικα πολλα χρονια οποτε "δειχτε" κατανοηση)

Στο ψητο

Εχω εναν AMD Athlon 3000,Nvidia 6600GT και μια ASUS MB που δεν θυμαμαι μοντελο!Σκεφτομαι για upgrade (βασικα καινουριο μηχανιμα με το που θα βγουνε τα Vista) λογω DX10.Το θεμα ειναι οτι σκεφτομαι να ασχοληθω με overclocking,και να δοκιμασω το watercooling.Σκεφτομαι για Core2Duo,8800GTX/GTS (τα κλασσικα).Το προβλημα ειναι οτι ολα αυτα μαζι ξεφευγουν στιν τιμη (C2D,Graphic card,Ram,Motherboard,HD,PSU etc),οποτε σκεφτομαι να παρω τωρα το Watercooling και HD/PSU και μετα τα υπολοιπα.Το watercooling θα ειναι για CPU,Graphic card και motherboard(chipset)

1)Τα blocks για Intel C2D και AMD Athlon ειναι τα ιδια η διαφορετικα?

2)Τα blocks για Nvidia6600GT και Nvidia 8800GTX/GTS ειναι τα ιδια η διαφορετικα?

3)Τα blocks για το chipset της Motherboard ασχετου μαρκας Motherboard ειναι τα ιδια η διαφορετικα?

4)Αν αντι για Nvidia,παρω ATI,μπορω να Χρησιμοποιήσω τα ιδια blocks?

Οπως καταλαβαινετε το ερωτημα ειναι αν μπορω να "χωσω" το watercooling στο PC που εχω ιδι,και αργοτερα με το upgrade απλος να βγαλω CPU,Graphic Card,Motherboard Chipset και να βαλω τα καινουρια πανω χωρις να χρειαστει να κανω αλλαγες στο watercooling.

Για watercooling θα παω για custom.

Αυτα προς το παρων!

PS:Και ολα αυτα για να πεκσουμε σε full details το Age of Conan!!!...

Link to comment
Share on other sites

1)Bασικά για cpu πρωτείνω μπλοκ απο τον eleven universal για να είσαι καλυμένος με όλους τους επεξεργαστές

2)Block για 8800GTX δεν θα κάνει για πουθενά αλλού.Η 6600GT δεν λέει να βάλεις νερό.

3)Βlock στο chipset είναι μεγάλη υπερβολή, κατα τη γνώμη μου μη βάλεις.

4)Αν πάρεις 8800GTX το block δεν θα κάνει για ATI.Aν πάρεις κάποιο που ψύχει μόνο πυρήνα για τις σειρές 7800/7900/7950 nvidia τότε θα κάνει και για 1800/1900/1950XT της ΑΤΙ.

Αυτά από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.