Jump to content



μουφα μνήμες???supertalent pc3200 cl3


cosmic

Recommended Posts

Ειπα και εγω να κάνω μια σοβαρη προσπαθεια για o/c ....αμ δε όμως...

Το συστημα αποτελειται απο μια asus a8v deluxe athlon64-3200 gforce 6800

agp kai 2X512 supertalent pc3200 cl3.(dual channel)

Oι εν λογω μνημες ενω περνουν 9 ωρες μεμτεστ στα 200Mhz 3-3-3-8 2.6V

αρνουνται πεισματικά να δουλεψουν (λαθη στο memtest) πάνω απο 220mhz.

Δοκιμασα τα παντα

220mhz με 3-4-4-8 και 3-5-5-8 με 2.8V!!!! πάντα λάθη στο memtest......

Einai φυσιολογικη η συμπεριφορα αυτή ????Τι αλλο μπορώ να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

για να βρεις καλες ddr1 θα πρπει να ψαξεις για παλια στικακια με TCCD chips ή αμα εχεις πολυ ρευμα να δωσεις ψαξε για bh5....να βρεις τωρα καινουριες καλες μνημες ειναι ακοτορθωτο εως και αδυνατο...

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω αυτο απλα διάβασα στο forum οτι τα 2x1 gb της ιδιας εταιριας πηγαίνουν ανετα στα 240... Τωρα με τι ταση και τι χρονισμους αυτο δεν αναφεροταν.....

Κάποιοι που εχουν τις ίδιες μνημεσ ας μας διαφωτίσουν........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Thodoris21

Όχι φίλε μου!Τα 512 είναι γνωστό ότι κλοκάρουν καλύτερα!Μπορεί να έχει πέσει σε μούφα τσιπάκια!

Δεν ειναι οτι ειναι γνωστο οτι κλοκαρουν καλυτερα....αλλα δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν τα ιδια τσιπακια και σε 512 και σε 1024....και παντα μιλαμε για τσιπακια που κλοκαρουν και οχι value...

Ας πουμε...δεν βγηκαν ποτε bh5/ch5 ισως και tccd σε 2χ1gb...αλλα βγαιναν Uccc...αυτος ειναι ο λογος που δεν κλοκαραν καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m

Αυτο δε σημαινει οτι θα πηγαινουν και τα 2x512.Καλυτερα να αγοραζες το 2χ1GB.

steve-m βλεπω απο την υπογραφη σου οτι εχεις τα 2Χ1gb.....MΠΟρεις να μου πεις που τα διυλευεις με τι χρονισμους και τι τάση??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cosmic [Σήμερα, στις 17:50]

steve-m βλεπω απο την υπογραφη σου οτι εχεις τα 2Χ1gb.....MΠΟρεις να μου πεις που τα διυλευεις με τι χρονισμους και τι τάση??

242 1:1 2.65v

271 div166 2.65v

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη για τον αποπροσανατολισμό του νήματος...

Με ενδιαφερουν οι Supertalent ddr400 1GB αλλά θέλω πρώτα να σιγουρευτώ ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα με τη μητρική μου...

(Ανοιξε και eshop στη Μυτιλήνη που έχει χαμηλότερες τιμές καθότι το ΦΠΑ είναι 13%)

...επειδή λοιπόν οι DFI γενικώς είναι πολύ επιλεκτικές με τις μνήμες, και δη η DFi expert, ήθελα να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κανείς τον συνδυασμό κι αν "κάθεται" το 1Τ με τις υπόλοιπες ρυθμίσεις κατά SPD...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.