Jump to content


Ο πιο ευκολος τρόπος να κανω clone ενα δισκο λαπτοπ ?


Trooper

Recommended Posts

Μιας και εχω καιρό να ασχοληθώ με το άθλημα, το ghost ακόμα ειναι το πιο εύκολο, ή υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που θα βολέψει καλύτερα ?

Αυτο που θέλω να κανω ειναι να κανω clone το δίσκο ενος λαπτοπ σε ενα μεγαλύτερο. Εχω εξωτερικό usb κουτάκι για να βάλω το δίσκο μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Acronis true image και το τρέχεις από recovery disk είναι πιο ασφαλές έτσι

(άσχετο αλλά πως τον έκανες image τον δίσκο με ghost και δεν στα έκανε όλα μάνταρα? Με recovery disk το έκανες ?)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lord

Acronis true image και το τρέχεις από recovery disk είναι πιο ασφαλές έτσι

Δηλαδη κανω εγκατάσταση το acronis και μετα κανω ενα backup πχ σε dvd ή σε άλλο δίσκο ? Bootαρω απο το acronis, διαλεγω το αρχειο και το κανω restore στο μεγάλο δίσκο ? Ετσι θα χρειαστώ 2 δίσκους όμως ή οχι ?

Link to comment
Share on other sites

Ταχύτητα πολύ καλή ιδικά το acronis true image server edition στο κάνει image se 5 λεπτακια (φαντάζομαι το ίδιο και στο copy disk προσωπικά το copy δεν το δοκίμασα δεν χρειάστηκε ποτέ βλέπεις)

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις εγκατάσταση το acronis κάνεις ένα recovery disk (όπου περιέχει το acronis true image) και μετά κάνεις boot από cd και τα κάνεις όλα από κει (copy σκληρό ,image τον σκληρό κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Βάζεις ένα live linux cd και απλά κάνεις αντιγραφή των περιεχομένων και τέλος. Έτσι κάνω τα αντίγραφα ασφαλείας μου εδώ και καιρό

Χμμ καλο ακούγεται, αλλά υπάρχει κάπου πιο αναλυτικά ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.